NUMER WSTAWIANY » 02/2024

Targi, czyli sztuka w ruchu

Cytując Carolinę Herrerę – która zdefiniowała modę jako marzenie stające się rzeczywistością; sztukę w ruchu, która zmienia się cały czas, bez tracenia na tajemniczości i uroku – ciekawie jest obserwować zmiany w branży targowej. Covidowe lockdowny są najbardziej zapamiętanym czynnikiem, który zmusił organizatorów i wystawców do rozważenia: jeśli nie da…

02/2024, ARTYKUŁ GŁÓWNY, PORADY, W NUMERZE

Dekorowanie witryny #mustknow

Dekoracje sklepowe – visual merchandising – są mostem między marzeniami twoich klientów a produktami zmieniającymi je w rzeczywistość. Czyli inaczej – albo my zachęcimy klienta do spotkania z nami w galerii, albo zrobi to nasza konkurencja. Jak? Okno wystawowe zapraszające do galerii bądź salonu jest pierwszym sygnałem dla przechodzącej osoby…

02/2024, ARTYKUŁ GŁÓWNY, PORADY, W NUMERZE

Watches & – nowości

Targi Watches & Wonders Geneva wyznaczyły trendy na ten rok. Wśród nich zauważymy powrót do bardziej klasycznych proporcji i modeli unisex, odważne kolory i zastosowanie wymiennych bransoletek. Tzw. wielkie komplikacje cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem, podczas gdy metiers d’art stanowi połączenie sztuki zegarmistrzowskiej i sztuki dekoracyjnej. Genewskie targi Watches &…

02/2024, W NUMERZE, Z ŻYCIA BRANŻY - POLSKA, ZEGARKI

Spadek eksportu szwajcarskich zegarków w I półroczu 2024 roku

Po trzech latach wzrostu eksportu w pierwszym półroczu 2024 r. szwajcarska branża zegarmistrzowska wyeksportowała zegarki o wartości 12,9 mld franków szwajcarskich. Oznacza to spadek o 3,3 proc. w porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku. Jak poinformowało Zrzeszenie Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego (FH), zamykający pierwsze półrocze czerwiec był kolejnym miesiącem spadków eksportu…

02/2024, RYNEK, W NUMERZE, Z ŻYCIA BRANŻY - ŚWIAT

Srebrny kolor srebrnej biżuterii PRL – siła mody i przyzwyczajeń

Obserwacja transakcji na portalach handlowych, a także bardzo liczne rozmowy z kolekcjonerkami i użytkowniczkami tej biżuterii jednoznacznie wskazują, że musi ona mieć patynę. Bez „szlachetnej” patyny, czyli efektu naturalnej i powolnej oksydacji srebra, wizualna wartość biżuterii jest mniejsza. Początki współczesnej mody na kolekcjonowanie, ale także noszenie biżuterii powstającej w okresie…

02/2024, RYNEK

Legnicki Festiwal Srebro 2025

Weekend 9-10 maja 2025 r. to data szczególna w przyszłorocznym kalendarzu złotniczych wydarzeń. Wtedy Galeria Sztuki w Legnicy po raz kolejny stanie się centrum biżuteryjnego świata, a mury miejskich instytucji kultury wypełnią wprawdzie niewielkie, lecz nader drogocenne dzieła sztuki stworzone przez artystów z kilkudziesięciu krajów. Międzynarodowy Ko nkurs Sztuki Złot…

02/2024, W NUMERZE, WYSTAWA

„Amber 2024 > OtherCriteria” – wystawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w kolejnych odsłonach

Spektakularne odmiany bursztynu oraz mistrzowskie przykłady bursztynowego rzemiosła w postaci wyselekcjonowanej kolekcji prawie 100 unikatowych obiektów autorstwa czołówki polskich i zagranicznych bursztynników to trzon wystawy „Amber 2024 > Other Criteria”. Po premierze w czasie Legnickiego Festiwalu Srebro i prezentacji na targach Amberif Autumn wyselekcjonowana część wystawy pojedzie do Bukaresztu na…

02/2024, BURSZTYN

Jacek A. Rochacki – książki o złotnictwie

Wyjątkowa gratka dla tych, którzy pragną powiększyć swój zbiór książek traktujących o szeroko pojętym złotnictwie. Teraz można go uzupełnić o cztery wartościowe pozycje, które ukazały się dzięki pracy Jacka A. Rochackiego – złotnika, artysty rzeźbiarza i znawcy dawnego złotnictwa. Pierwsza z nich to wydany w roku 2013 „Traktat o sztuce…

02/2024, PUBLIKACJE

„Muzealny Jednorożec. Kurioza i osobliwości ze świata sztuki”

To, co dziwne, niespotykane i nieznane, pociąga ludzkość nie od dziś. Z tego zauroczenia oraz potrzeby posiadania i odkrywania zrodziły się gabinety kuriozów, sztuki i wszelkich wytworów przyrody i człowieka. Szkielety zwierząt, stworzenia zatopione w formalinie, muszle oprawione w srebro. Stare księgi, minerały i złotnicze precjoza. W tej obfitości i…

02/2024, PUBLIKACJE

Muzealne wędrówki Muzeum Mazowieckie w Płocku – podróż do świata jazzu, blichtru i geometrii

Naszą pierwszą muzealną wędrówkę zaczniemy od nostalgicznej namiastki kinowego odeonu, którą znalazłam w jednym z polskich muzeów. Na ekranie, w komedii „Piętro wyżej” z 1937 r. brylowała gąska oraz niezastąpiony Eugeniusz Bodo, amant międzywojennego kina. Oto piękne wprowadzenie do stałej wystawy sztuki art déco, którą w 2021 r. otworzyło Muzeum…

02/2024, MUZEALNE WĘDRÓWKI

zlotnictwo.info – internetowa baza danych dokumentująca dokonania w dziedzinie współczesnej polskiej sztuki złotniczej

Na początku przyszłego roku planowane jest uruchomienie wyjątkowej platformy poświęconej współczesnej polskiej sztuce złotniczej. W założeniu ma ona zawierać maksymalnie dużo informacji na temat m.in. twórców, wystaw, konkursów, publikacji, a także mieścić katalog znaków imiennych. Pomysł na stworzenie takiej bazy danych zrodził się już w końcówce lat 90. ubiegłego wieku…

02/2024, RYNEK

Diamenty syntetyczne – przyszłość jubilerstwa czy zagrożenie dla tradycji?

Diamenty od wieków budziły zachwyt i pożądanie. Były symbolem władzy, miłości i wieczności. Ich niezwykła twardość, wyjątkowy blask oraz rzadkość sprawiły, że stały się najbardziej pożądanymi kamieniami szlachetnymi na świecie. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach diamenty syntetyczne – kamienie tworzone przez człowieka w laboratoriach – zaczęły zdobywać coraz…

02/2024, RYNEK
Strona 1 z 212