Artykuły z działu

Przeglądasz dział TRENDY (id:51)
w numerze 10/2008 (id:72)

Ilość artykułów w dziale: 6

Konkurs “Wygraj Brylant” rozstrzygnięty!

“Technologia. Nowoczesność. Brylant. Połączenie delikatności, weny, piękna. Kruchość z niebywałą mocą przyciągania wzroku. Pierścionek wybiegający poza granice. Wszelkie” – Aleksandra Zygan (Nagroda II) o obiekcie sztuki złotniczej: “2 impress – inaczej wywieracz wrażenia” autorstwa Jacka Paluchowskiego

“Brylanty są wieczne, papier tak kruchy. Powłoka nietrwała, lecz wieczne jej wnętrze. Metafizyka sztuki. Tuż przy swoim uchu mogę zawiesić symbol człowieka i jego natury. Jak hołd oddany wszystkiemu, co ulotne.” – Marta Macioch (Nagroda I) o obiekcie sztuki złotniczej “Smolinos” autorstwa Zofii i Witolda Kozubskich

“To, czego najbardziej pragniemy, najtrudniej zachować. Brylant wplątany w spiralę nieskończoności wydaje się być nieuchwytny. Symbol wiecznego dążenia do piękna, poszukiwania ideału. Piękny” – Łukasz Zakrzewski (Nagroda III) o obiekcie sztuki złotniczej: “Nieskończoność” autorstwa Jarosława Westermarka

18 września poznaliśmy laureatów konkursu na recenzję prac z wystawy “Brylant/Brylart”. Zdaniem jury wybór laureatów był niezwykle trudny, ze względu na ponad 830 nadesłanych recenzji oraz ich wielką różnorodność.

Norbert Kotwicki formą swej pracy zwraca uwagę na strukturę krystaliczną diamentu. Praca jest ośmiościanem tak jak kryształ diamentu

Kamila Rohn pokazuje, że ta sama substancja może przybierać różną postać. Zależnie od okoliczności można stać się czystym i niepokonanym jak diament albo zostać tylko czarnym, kruchym węglem

Prywatna kolekcja Magdy Kwiatkiewicz

Od 18 września w poznańskiej Galerii Yes można podziwiać wystawę, pt. “Kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”

W ramach ekspozycji zaprezentowano prace niemal stu projektantów, zarówno o uznanym dorobku artystycznym, jak i młodych twórców, m.in. Jacka Byczewskiego, Marcina i Łukasza Zaremskich, Jacka Rochackiego, Krzysztofa Roszkiewicza, Dariusza Zarańskiego, Jarosława Westermarka, Jana Suchodolskiego, Mariusza Pajączkowskiego, Joanny i Tadeusza Jaworskich, Andrzeja Bielaka i Marcina Gronkowskiego.

Krzysztof Roszkiewicz

Jacek Byczewski

Bogumił Bytomski

MHS Michałowscy to nowa firma na naszym rynku

Od początku idąc swoją, odrębną drogą lansują awangardową biżuterię. Ich prace wyróżniają się prostym, eleganckim wzornictwem oraz innowacyjnością technologiczną. W pierwszej kolekcji udało im się wydobyć zwiewność, ulotność płatków czystego złota w zestawieniu z perspexem. Dla odmiany najnowsze wyroby powstają z tytanu. Ten antyalergiczny, lekki, bardzo trudny w obróbce metal daje wiele możliwości. Elektrolitycznie barwiony – czaruje nas brązami, różami, fioletami, zieleniami. Klientki wciąż oczekują nowości, a tych w firmie MHS Michałowscy nie brakuje.

Altor. Barwy i kamienie

W sezonie letnim 2008 w strojach i w dodatkach wyraźnie dominowała żółta kolorystyka. Ten trend zaznaczył się nie tylko w kolekcjach odzieżowych, ale i w biżuterii ze srebra i kamieni półszlachetnych. Ogromnym zainteresowaniem wśród jej twórców cieszył się koral w intensywnej słonecznej barwie, żółty agat o ciekawej “spękanej” teksturze oraz nowość – kryształ górski o oryginalnej miodowo-złotej barwie.

Jesienią natomiast coraz więcej dodatków proponowanych jest w odcieniach niebieskich od szafiru aż po grafit. Firma Altor – importer i dystrybutor półfabrykatów do wyrobu biżuterii – proponuje w jesiennej kolekcji szafirowy kryształ i koral, agat botswana i niebieski labradoryt. Połączenie barwy żółtej – kojarzącej się z kończącym się latem i nowej jesiennej kolorystyki zachowa wspomnienie lata na dłużej. Intensywne odcienie niebieskiego świetnie kontrastują z żółtymi, podkreślają jego ciepłą barwę. Źółte kamienie błyszczą na tle szafiru i granatu niczym odbicie słońca w morskiej wodzie.

Elementem łączącym lato i jesień jest nowość wśród kamieni półszlachetnych – barwiony kryształ górski. W połączeniu z innymi kamieniami oraz z tradycyjnym przezroczystym kryształem daje on niezliczone możliwości tworzenia – mówi Małgorzata Wypych – właścicielka firmy Altor. – Kryształ stał się teraz bazą do łączenia z innymi kamieniami nadając biżuterii lekkości i elegancji zarazem. W tym nowym wielobarwnym wydaniu pozostaje szlachetną bazą, ale pozwala też na łączenie go z cięższymi w formie minerałami. Dlatego kompozycje z kryształem stały się odpowiednie nie tylko do kreacji wieczorowych ale i codziennych.

Dziesięć, czyli Grupa Sześć w Londynie

Do 26 października w londyńskiej Lesley Craze Gallery można oglądać prace 10 polskich twórców form złotniczych w ramach wystawy “Grupa Sześć. Współczesna biżuteria z Polski”

Arek Wolski

To pierwszy pokaz biżuterii Grupy Sześć w Anglii. Członkowie grupy: Bogumił Bytomski, Paweł Kaczyński, Krzysztof Roszkiewicz, Arek Wolski i Marcin Tymiński wybrali prace, które powstały w przeciągu czterech ostatnich lat. W ramach londyńskiej wystawy dołączyli do nich zaproszeni projektanci: Andrzej Boss, Sławomir Fijałkowski, Jan Suchodolski, Jarosław Westermark i Antek Zaremski.



Marcin Tymiński

Bogumił Bytomski

Krzysztof Roszkiewicz

Paweł Kaczyński

Więcej informacji: www.lesleycrazegallery.co.uk

Glamroom

Jedną z atrakcji wrześniowych targów jubilerskich w Vicenzie był pawilon Glamroom, prezentujący biżuterię prêt-à-porter i dodatki, oryginalne pod względem wzornictwa, mody i aktualnych trendów

W tym pionierskim projekcie uczestniczyło 100 specjalnie z tej okazji wybranych firm i projektantów. Pawilon podzielony był na siedem stref: “MEN” (biżuteria męska), “MAISON” (kolekcje biżuterii domów mody), “TOP-END BIJOUX” (biżuteria tworzona ręcznie), “CORAL” (biżuteria z kameami jako przykład tradycji połączonej z innowacyjną techniką), “CELEBRITIES” (biżuteria firmowana przez znane gwiazdy i modelki), “DESIGNERS” (prezentacja młodych międzynarodowych talentów), “FASHION” (biżuteria modowa oraz akcesoria wykonane technikami i z materiałów bliskich światu jubilerstwa). Na łamach “Polskiego Jubilera” prezentujemy niektóre wyroby jubilerskie, które można było podziwiać w pawilonie “Glamroom”, mając nadzieję, że choć przez chwilę nasi czytelnicy poczują się tak, jakby osobiście szukali inspiracji podczas jesiennych targów we Włoszech.

Pierścionki Daniella de Marchi


Kolczyki Elena Martinich


Pierścionki z kolekcji Zangara Milano


Biżuteria Creazioni Agape by Simona Casini