Marek Piotrowski
prawnik, doradca podatkowy
Podatnik prowadzący działalność w zakresie sprzedaży detalicznej wyrobów jubilerskich z metali szlachetnych obowiązany jest do jej ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej ustalono w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz U 2004 nr 54 poz. 535 ze zm.).
Art. 111 ust. 1 tej ustawy wskazuje, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu oraz kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej. Dyspozycja ta ustalając przedmiot obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy (obrót oraz kwoty podatku należnego), wskazuje na krąg odbiorców, na rzecz których dokonywana sprzedaż winna być zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej.
Niemniej, w zakresie obowiązku rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej obowiązujące przepisy przewidują szereg zwolnień: – zwolnienia z uwagi na przedmiot prowadzonej przez podatnika sprzedaży znajdują zastosowanie w stosunku do podatników, którzy dokonują sprzedaży towarów lub świadczenia usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących, wśród których nie zostali wymienieni podatnicy dokonujący sprzedaży wyrobów jubilerskich. – zwolnienia z uwagi na wartość sprzedaży odnoszą się do podatników, którzy nie osiągnęli wymaganego obowiązującymi przepisami progu obrotu dokonywanego na rzecz osób objętych obowiązkiem rejestracji sprzedaży kasą.
Znajdują się tu zwolnienia właściwe dla podatników, u których wartość obrotu podlegającego ewidencjonowaniu kasą nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 40 000 zł oraz zwolnienie właściwe dla osób rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających ewidencjonowaniu w roku podatkowym, u których wartość sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła w roku podatkowym kwoty 20 000 zł.
Zwolnienia te nie mogą być stosowane przez podatników dokonujących sprzedaży lub świadczących usługi, które wymieniono w ww. rozporządzeniu jako podlegające bezwzględnemu obowiązkowi rejestracji. Wśród takich rodzajów sprzedaży regulacja § 4 pkt 6 rozporządzenia wymienia dostawę wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego od podatku VAT (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT).
PRZYKŁAD
Przedsiębiorca otwiera w lipcu 2008 r. swoją pierwszą działalność gospodarczą w nadmorskim kurorcie, polegającą na jubilerskim salonie sprzedaży detalicznej wyrobów z bursztynu, w tym także wyrobów jubilerskich ze srebra i złota z wykorzystaniem bursztynu i kamieni szlachetnych. Czy w takiej sytuacji może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży kasą fiskalną do wartości sprzedaży 20 000 zł?
W przedstawionej sytuacji znajdują zastosowanie regulacje ww. rozporządzenia MF w sprawie kas rejestrujących, a także regulacje art. 113 ust 9 i 13 ustawy o VAT, właściwe dla podatników dokonujących sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych oraz wyrobów z udziałem takich metali.
W konsekwencji, stosownie do treści § 4 pkt 6 rozporządzenia MF, dostawa takich wyrobów dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej a także rolników ryczałtowych podlega bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej bez względu na wartość obrotu podatnika z takiej sprzedaży w roku, w którym rozpoczyna on działalność.
Tym samym sprzedawca jest obowiązany do zaewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej każdej sprzedaży wyrobów z udziałem metali szlachetnych (a takimi bez wątpienia są wyroby z bursztynu z udziałem srebra albo złota) dokonywanej na rzecz osób objętych obowiązkiem rejestracji kasą. Podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej w obowiązujących terminach ma prawo do stosowania tzw. ulgi z tytułu nabycia kasy fiskalnej, tj. ustalonego przepisami odliczenia 50 proc. wartości netto nabytej kasy (do kwoty 2500 zł).