Artykuły z działu

Przeglądasz dział RYNEK (id:45)
w numerze 01-02/2008 (id:66)

Ilość artykułów w dziale: 2

Tysiąc dolarów w zasięgu

Prawdopodobny dalszy wzrost ceny złota w 2008

Ceny złota i pozostałych kruszców jubilerskich w 2008 roku, podobnie jak w ubiegłym, zapewne będą nadal rosnąć. Tylko w pierwszym tygodniu roku złoto zdrożało prawie o 20 dolarów na uncji. Możliwa jest jednak dość głęboka korekta, a przewidywania cenowe różnych analityków i instytucji dość istotnie od siebie odbiegają. W momencie zamykania numeru cena złota przekroczyła 900 USD za uncję i tym samym pobiła dotychczasowy rekord wszechczasów z 1980 r. o niemal 10 USD

Chociaż wszystkie jubilerskie kruszce drożeją, to miniony rok był najlepszy dla notowań złota od 1979 roku – twierdzą maklerzy. Wobec dolara w ciągu 12 miesięcy złoto zdrożało o około 30 proc. przy wzroście ceny srebra o niespełna 10 proc. Cena złota znajdują się teraz w okolicy rekordów z 1980 roku, jednak wobec ówczesnych cen i wartości dolara kruszec ten był wówczas relatywnie o wiele droższy. Na wzrost ceny ma przede wszystkim wpływ spadająca wartość dolara i rosnące ceny ropy naftowej, ale także wzrost popytu, wynikający między innymi z bogacenia się ludzi.

Dość popularna jest opinia, że rynek metali szlachetnych ma wciąż spory potencjał do kontynuacji wzrostów – mimo ponad już czteroletniej tendencji wzrostowej. Jak wylicza firma GoldMoney od 2002 roku ceny złota wzrosły o 130 proc., co daje średnią w wysokości 26 proc. rocznie. Co ciekawe, w tym samym czasie ceny srebra wzrosły o 183 proc. (36 proc. rocznie), choć kurs tego kruszcu w ubiegłym roku nie przekroczył maksimów z 2006 r. Zdaniem analityków pozytywny sentyment do kruszców wynika z globalnych czynników makroekonomicznych.

Obawy o wzrost inflacji, powodującej erozję wartości tradycyjnych aktywów, niepewna koniunktura gospodarcza oraz rosnące ryzyko napięć w stosunkach międzynarodowych wciąż zachęcają inwestorów do dywersyfikacji inwestycji i większego zaangażowania w tzw. bezpieczne aktywa. Jednak zdaniem niektórych analityków zmiana tendencji drożenia ropy może w zasadniczy sposób wpłynąć na ceny złota. Gdyby doszło do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i poprawy nastrojów na rynkach akcji, a jednocześnie do umocnienia dolara (a taka sytuacja jest prawdopodobna), cena złota mogłaby wyraźnie się obniżyć.

Jak podaje serwis Mineweb, według Goldman Sachs, jednego z najbardziej konserwatywnych amerykańskich banków inwestycyjnych, średnia cena uncji złota w 2008 roku wyniesie tylko 750 USD. Natomiast Światowa Rada Złota (World Gold Council) przewiduje jeszcze inne czynniki drożenia złota – znaczący wzrost popytu na ten metal w Chinach. Tylko w I połowie 2007 r. popyt na złoto wzrósł w tym kraju o 30 proc. Przewidywany jest także dalszy wzrost popytu w Indiach i na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem Światowej Rady Złota w 2008 roku można oczekiwać rekordowego notowania złota na poziomie ok. 1000 dolarów za uncję. Według innych analiz w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi wzrost ceny kruszcu do 1600 USD. Dla polskiego kupca sytuacja jest o tyle mniej nerwowa, że nie tylko dolar wciąż słabnie wobec euro, ale też stale następuje umacnianie wartości złotego wobec euro. W ciągu 2007 roku kurs dolara w NBP spadł z 2,91 do 2,44 zł, czyli o ponad 16 proc, a złoto podrożało o ponad 10 proc. Cena podstawowa 1 g złota monetarnego w próbie 1000 wzrosła z 59,49 do 65,86 zł. Choć złoty wobec euro nadal będzie drożał, to dolar w 2008 roku może nawet umocnić się wobec złotówki. t kpt.

Plany nabierają rozmachu

Współpraca władz Gdańska i środowiska jubilerów Rozmowa z Robertem Pytlosem, Pełnomocnikiem Prezydenta Gdańska ds. bursztynu

– Jakie etapy programu “Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu” udało się zrealizować w tym roku?

– Przede wszystkim przygotowanie i realizacja “Zarządzenia nr 847 Prezydenta Miasta Gdańska” w sprawie udostępnienia terenów gminnych pod rozpoznanie i poszukiwanie złóż bursztynu. To była historyczna decyzja Pana Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza i cieszę się, że miałem wpływ na jej podjęcie oraz uczestniczyłem w jej realizacji. Co warte podkreślenia, zarządzenie zbliżyło środowisko bursztynników, urzędników i osoby zajmujące się na co dzień rozpoznaniem lub wydobyciem bursztynu na terenach prywatnych.

Teraz brakuje nam już jedynie odkrycia istotnych złóż na udostępnionych przez gminę terenach. Dużym sukcesem było także pozyskanie środków unijnych na ustanowienie “Gdańska – Światową Stolicą Bursztynu” przez m.in. przeniesienie siedziby i budowę nowego Muzeum Bursztynu. Brałem udział w pisaniu wniosku oraz wypełnianiu karty inwestycyjnej tego projektu, a także na bieżąco uczestniczę w pracach zespołu ds. realizacji tego przedsięwzięcia.

W ramach tej dotacji znajdą się także środki na promocję Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Udało mi się także nawiązać ścisłą współpracę z organizacjami branżowymi i Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, który rozwija inicjatywę klastra “Gdańska Delta Bursztynu”. Dobrze rokuje zainicjowany w październiku projekt “Ambasador Bursztynu”.

– Jak układa się współpraca środowiska bursztynników z Urzędem Miasta?

– Znakomicie. Stale współpracuję i spotykam się z Mariuszem Gliwińskim, prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Zbigniewem Strzelczykiem, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Wspólnie uzgadniamy stanowiska w konkretnych sprawach i staramy się nasze ustalenia wprowadzać w życie. Biorę również udział w zebraniach obu tych organizacji. Na bieżąco spotykam się także z Fundacją Budowy Bursztynowego Ołtarza – udało się nam już zrobić tzw. spis z natury wszelkich darów na rzecz tego projektu oraz wyjaśnić nieporozumienia i plotki, związane z zakończeniem “bursztynowej działalności” ks. Henryka Jankowskiego.

Coraz częściej spotykam się także z przedstawicielami firm, które na co dzień zajmują się rozpoznaniem lub wydobyciem złóż bursztynu. To cieszy, bo oznacza, że udało nam się przełamać ich bojaźń wobec urzędu. To właśnie przede wszystkim dzięki ich rozeznaniu wyłaniamy kolejne tereny gminne, które udostępnimy w tym roku pod rozpoznanie złóż bursztynu, i co ciekawe, nie będą to tylko jak zwykle Stogi i Przeróbka. Świetnie rozwija się współpraca z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową w sprawie powołania inicjatywy klastra “Gdańska Delta Bursztynu”.

Regularnie odbywają się spotkania zespołów roboczych; doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie powołania klastra, zaawansowane są prace nad jego strategią oraz powołaniem biura. Instytut zlecił także po raz pierwszy w Polsce badania konsumenckie dotyczące postrzegania bursztynu i wyrobów z tym kamieniem w świadomości Polek i Polaków.

– Na jakim etapie są uzgodnienia z instytucjami rządowymi i unijnymi dotyczące promocji Gdańska jako bursztynowej stolicy?

– Dzięki staraniom Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza program “Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” będzie realizowany w oparciu o fundusze unijne z programu Innowacyjna Gospodarka, w kategorii Polska gospodarka na rynku międzynarodowym. Inwestycję wartą 12,2 mln euro w kwocie 10,37 mln euro sfinansuje Unia.

Projekt zakłada stworzenie w Gdańsku Światowej Stolicy Bursztynu przez przeniesienie siedziby i budowę Muzeum Bursztynu na Wyspie Spichrzów w historycznym Centrum Gdańska i tym samym zagospodarowanie tego niezwykle reprezentatywnego fragmentu miasta. Dzięki zmianom politycznym po 21 października dobrze zapowiada się współpraca w tym zakresie z instytucjami rządowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Głównym Geologiem Kraju.

W ciągu najbliższych tygodni przedstawimy odpowiednim ministrom coś w rodzaju memorandów, dotyczących zagadnień związanych z promocją bursztynu i problemami branży bursztynniczej.

– Jakie są najważniejsze cele na rok 2008?

– Oczywiście powołanie w Gdańsku Giełdy Bursztynu i Centrum Certyfikacji Bursztynu. Jako miasto będziemy także udostępniać kolejne tereny gminne pod rozpoznanie złóż bursztynu i wprowadzać w życie program promocyjny “Ambasador Bursztynu”. Zorganizujemy I Forum Miast Szlaku Bursztynowego i konkurs na prezenty dyplomatyczne Prezydenta Miasta Gdańska. Będziemy wspierać rozwój klastra “Gdańska Delta Bursztynu”. Będzie jeszcze kilka ciekawych projektów, ale one są jeszcze w końcowej fazie uzgodnień.

Rozmawiał Piotr Kęcik