Artykuły z działu

Przeglądasz dział PORADNIK MAŁEJ FIRMY (id:32)
w numerze 12/2007 (id:65)

Ilość artykułów w dziale: 1

Trzy pytania do…

Nadkomisarza Zbigniewa Urbańskiego,
rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji

Jak Pan ocenia świadomość jubilerów co do potrzeby zabezpieczeń?

Świadomość jubilerów jest moim zdaniem wysoka, ale ze względu na wysokie koszty wykonania i utrzymania wysokiego standardu zabezpieczeń, często rezygnują oni z najlepszych rozwiązań na rzecz tańszych i niekoniecznie skutecznych.

Jak duża jest skala przestępstw dotyczących biżuterii i jakie są tendencje?

Nie zauważamy niczego takiego jak “tendencje” skali przestępczości. Przestępczość, gdzie głównym, bądź okazjonalnym przedmiotem zainteresowania sprawców jest biżuteria, ewidentnie związana jest z włamaniami do domów jednorodzinnych i mieszkań. Kradzieże rozbójnicze dokonywane w sklepach czy salonach jubilerskich są marginalnym zjawiskiem.

Jak Państwu układa się współpraca ze społecznością jubilerską?

Współpraca ze społecznością jubilerską na poziomie Komendy Głównej Policji nie istnieje – nasz kontakt jest pierwszym tego typu przykładem. Na szczeblach Komend Powiatowych, Miejskich czy Wojewódzkich Policji współdziałanie istnieje, ale jest znikome. Zazwyczaj ogranicza się do kooperacji dotyczącej skupu złomu metali szlachetnych lub jego przeróbek.
Należy jednak stwierdzić, że w sposób skuteczny próbujemy ujawniać i likwidować zjawiska związane z zakupami mienia pochodzącego z przestępstwa, gdzie kupujący może (i powinien) przypuszczać, że przedmioty oferowane mu do sprzedaży zbywca uzyskał za pomocą czynu zabronionego.


Zdaniem przedstawicieli policji
kradzieże i napady na jubilerów
nie zdarzają się często.
Natomiast znaczną wagę
przywiązują oni do walki
z wprowadzaniem do legalnego obrotu precjozów
pochodzących z przestępstwa.