210 wystawców, ponad 2,8 tys. odwiedzających z 39 krajów – najliczniej z Polski, Rosji, Chin, Litwy, Niemiec i Danii – to statystyki podsumowujące 19. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart.
Na tegorocznych targach Ambermart wielu wystawców postawiło na nowoczesne wzornictwo wyróżniające się lekkimi formami, klasyczną stylistyką i użyciem szlachetnych materiałów.
Wokół bursztynu
Targi Ambermart to nie tylko biznes, to także szeroko pojęta edukacja w obszarach związanych z bursztynem. Wiedzy niezbędnej do podejmowania strategicznych decyzji dostarczyło zarówno kupcom, jak i wystawcom seminarium marketingowe zorganizowane przez Oliwską Grupę Konsultingową, którego celem było pokazanie narzędzi niezbędnych do budowania marki w kontekście sprzedaży internetowej i tworzenia od podstaw sklepu internetowego. – Prelegenci wskazali uczestnikom rozwiązania i sposoby korzystania z narzędzi bezpłatnych oraz możliwości pogłębiania wiedzy – podsumowała prowadząca spotkanie Maria Olszewska. Wiele emocji – jak zawsze – wzbudził konkurs na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem prezentowaną na targach Ambermart.
W międzynarodowym jury zasiadali: Alain Roggeman (Belgia) – wykładowca, artysta; Lidia Przybylska – redaktor naczelna magazynu „Moda w Polsce”; Joanna Grążawska – kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku; Marek Mikicki – mistrz złotnictwa; Andrzej Pacak – artysta plastyk. Za najatrakcyjniejszą biżuterię grono uznało naszyjnik „Dimitis” Wojciecha Kalandyka (Art7). Wisior „Solidarność” Marcina Bogusława oraz wisior „Dominant z wartością równoważną” Elżbiety i Marka Pawłowskich (Biżuteria Artystyczna E&M Marek Pawłowski) otrzymały wyróżnienia w konkursie. Inspiracji dostarczyły liczne wystawy towarzyszące targom, m.in. prezentująca artystyczne myślenie o bursztynie 29 twórców z całego świata „Gdańsk Amber Biennale”, jak również „DNA Brussels – Gdańsk”, która jest efektem pracy projektantów z Belgii Alaina Roggemana i Delphine Perrache. Obie wystawy zostały zorganizowane przez Wydział Promocji Miasta Gdańska we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.
Po wernisażach w trakcie Ambermartu wciąż można oglądać wystawy: „Bursztyn klasycznie?” w Muzeum Bursztynu, „Etno-A mber” w Galerii Pauliny Binek oraz „Moim zdaniem…” w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Bursztyn występuje w różnych kontekstach, m.in. biżuteryjnym, modowym, kulturowym, historycznym, przyrodniczym, religijnym – zebranie ich i podsumowanie postawili sobie za cel organizatorzy konferencji „Bursztyn – wczoraj, dziś i jutro”, zorganizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku oraz gminę Stegna. – Takie konferencje są bardzo potrzebne, ponieważ pokazują, jak wiele jest możliwości rozwoju potencjału tkwiącego w bursztynie, jak również umożliwiają wymianędoświadczeń na poziomie międzynarodowym – podsumował dr Jacek Olszewski, organizator spotkania.
Roztańczona Mariacka
W program Ambermartu już na dobre wpisały się artystyczne spotkania na ulicy Mariackiej, których organizatorami są Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i Międzynarodowe Targi Gdańskie SA . Tegoroczne wydarzenia odbywały się pod hasłem „Mariacka tańczy” i były wyjątkowo magiczne. Od południa do późnych godzin wieczornych przestrzeń ulicy wypełniły pokazy tańca, mody i biżuterii, spotkania autorskie i poetyckie, koncerty, wernisaże, warsztaty i wystawy. – Cieszy nas, że impreza cieszy się tak dużym zainteresowaniem – z roku na rok coraz więcej jest stałych bywalców, którzy doskonale wiedzą, po co przychodzą, zajmują wygodne miejsca na przedprożach, w galeriach i oknach pod okiem gościnnych gospodarzy. Bursztyn przyciąga wrażliwe osoby, ma różne artystyczne oblicza i wielu utalentowanych przyjaciół. Podczas święta ulicy Mariackiej widać i słychać to najlepiej – podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart. (mat. prasowe)