Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 05/2015 (id:145)

Ilość artykułów w dziale: 10

pws-2015-10a-01

Gramy’925 Bis, czyli muzyczna biżuteria

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych po raz pierwszy zorganizowało wystawę towarzyszącą Festiwalowi w Jarocinie, Gramy’925 Bis, szeroko traktującą o tematyce muzycznej.

pws-2015-10a-15

Wystawa jest podsumowaniem tygodnia pracy w dniach od 11 do 17 lipca, podczas warsztatów złotniczych odbywających się w pałacu Radolińskich. Złotnicze warsztaty tradycyjnie swoją obecnością zaszczycił profesor Andrzej Szadkowski, założyciel Katedry Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, który poprowadził multimedialny wykład na temat kompozycji. Szkolenie w wykorzystywaniu do tworzenia biżuterii projektowania 3D przeprowadził Mikołaj Jarski z firmy Lemondin, a Andrzej Bandkowski zdradził wiele tajników z warsztatu złotnika, mówiąc o złotnictwie dawnym i współczesnym. Uczestnicy warsztatów mieli także możliwość poznania tajników wyceny biżuterii i kalkulacji kosztów, a także sposobów użycia metal clayu, które poprowadziła Iwona Tamborska, dzięki współpracy z firmą Planetart. To właśnie prace wykonane przy użyciu srebrnej glinki Art Clay Silver stały się eksponatami poddanymi ocenie jury. Komisja w składzie: prof. Andrzej Szadkowski- przewodniczący, Małgorzata Lisiecka – galeria YES, Renata Królak i Julia Rzepka – Muzeum Regionalne w Jarocinie, przyznały nagrodę główną Jolancie Kupniewskiej za pracę Dmuchnij. Wyróżnienie Muzeum Regionalnego w Jarocinie przypadło również Jolancie Kupniewskiej za pracę Irokez & Irokez. Wyróżnienie Honorowe prof. Andrzeja Szadkowskiego otrzymała Agnieszka Działo- Jabłońska za pracę Kwadrofonia. Wystawa została zaprezentowana w Muzeum Polskiego Rocka w Jarocinie, a w dalszej kolejności została przeniesiona do poznańskiej Galerii YES, gdzie można ją było oglądać w licznym gronie stałych bywalców galerii i przy silnej reprezentacji braci złotniczej. Wernisażowi towarzyszył katalog.

pws-2015-10a-16

pws-2015-10a-17

pws-2015-10a-18

Warsztaty złotnicze i robienie kolczyków

16. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart dobiegły końca. W ostatni weekend sierpnia gdańskie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Amberexpo zgromadziło ponad 200 wystawców z całego świata. Atrakcyjna oferta, nowatorskie wzornictwo i bogaty program wydarzeń towarzyszących przyciągnęły rekordową liczbę odwiedzających – 3,5 tys. osób z 36 krajów!

pws-2015-10a-13

Szczególnie liczną grupę stanowili przedstawiciele krajów europejskich, głównie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Danii, oraz kupcy z Rosji i Chin. Zwieńczeniem trzydniowej imprezy było Święto Ulicy Mariackiej. Tu trzeba być! W opinii wystawców Ambermart to wydarzenie w branży jubilersko-bursztynniczej, w którym nie można nie uczestniczyć. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani pobytem tutaj – podkreślał Marco Greco z firmy Ambra Greco z Mediolanu. – Zawarliśmy świetne transakcje i nie wyobrażam sobie, żeby nas tu nie było za rok. Podobnego zdania była znana projektantka bursztynowej biżuterii Danuta Burczik- Kruczkowska. – Na targach jestem już po raz dwunasty i zawsze jestem zadowolona z udziału w Ambermart. Mam swoich stałych klientów, co roku pojawiają się też nowi. Moim znakiem rozpoznawczym jest matowy bursztyn, ale zawsze staram się mieć przygotowane jakieś nowości. Poza bursztynem bałtyckim na targach prezentowany był także bursztyn pochodzący z Sumatry oraz biżuteria i przedmioty dekoracyjne wykonane z bursztynu dominikańskiego, który ze względu na swoje walory fluorescencyjne wzbudzał szczególne zainteresowanie. A autentyczność zakupionego kamienia można było od razu sprawdzić w wyposażonym w spektrometr Laboratorium Bursztynu. – To najbardziej niezawodne narzędzie – mówił Michał Kosior, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

pws-2015-10a-14

Mieć własny styl

Dużym powodzeniem wśród wystawców i odwiedzających cieszyły się pokazy dawnych technik złotniczych. – To ciężka praca, w trudnych warunkach, ale efekty są imponujące i żaden laser nie jest w stanie wykazać swojej wyższości – wyjaśniał Błażej Prokopiuk z Wytwórni Antidotum, która prowadziła pokazy. Z popularnością spotkały się warsztaty złotnicze z Marcinem Tymińskim Andrzejem Kupniewskim pod szyldem Zrób sobie kolczyk. – Na początku tworzenia ludzie przede wszystkim obserwują i poszukują, ich prace wyraźnie ewoluują – mówił Tymiński. Z czasem dochodzą do tego, co im się naprawdę podoba i wypracowują swój styl. Artyści musieli przyjmować zapisy na spotkania, tak wielu było chętnych. – Mieliśmy zrezygnować z przyjazdu do Gdańska – przyznawała Jolanta Kupniewska. – Tak dużo mieliśmy pracy. Ale na szczęście zmieniliśmy zdanie. Nie wybaczyłabym sobie, zwłaszcza że praca męża (srebrny pierścień z bursztynem projektu Andrzeja Kupniewskiego – przyp. red.) zdobyła Główną Nagrodę w Konkursie na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem prezentowaną podczas Targów Ambermart 2015. Dzięki wystawie wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej targi stały się również doskonałą okazją do prezentacji inkluzji, a także do poznania leczniczych i kosmetycznych walorów sukcynitu, zaprezentowanych na wystawie Bursztynowa Apteka, przygotowanej przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie i Muzeum Farmacji – oddział Muzeum Warszawy.

Spędzić wieczór na Mariackiej

Stało się już tradycją, że targi Ambermart kończą się na „bursztynowej” ulicy Mariackiej. Tu do późnych godzin wieczornych trwały wernisaże, recitale i spotkania towarzyskie, tym razem pod hasłem „Mariacka pełna snów”. Finałem był pokaz kolekcji strojów Joanny Błażejowskiej w połączeniu z biżuterią Doroty Ceneckiej.

I powrócić za rok

– Będzie nam szalenie miło spotkać się ze wszystkimi wystawcami ponownie za rok. Mam nadzieję, że dołączą też nowi – mówi Ewa Rachoń, dyrektor Targów Ambermart. – Teraz jednak rozpoczynamy już przygotowania do marcowej edycji 23. Targów.

Biżuteria w Indiach

Chyba nie ma kraju na świecie, w którym biżuteria miałaby tak wielkie znaczenie jak w Indiach. Dlatego też targi jubilerskie cieszą się w tym kraju tak wielkim zainteresowaniem. W pierwszym tygodniu sierpnia stolica Indii Mombaj zmienia się w światową stolicę biżuterii.

pws-2015-10a-11

W Indiach biżuteria traktowana jest nie tylko jako ozdoba, ale inwestycja, ubezpieczenie, oznaka prestiżu i symbol pomyślności. Kosztownościami obdarowywane są nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, choć to dla kobiet ma ona największe znaczenie, stanowiąc swoistą polisę na przyszłość. Indyjska biżuteria wykracza poza europejską klasykę przyozdabiając niemal każdy fragment ciała kobiety.

pws-2015-10a-12

Targi jubilerski e

3 sierpnia rozpoczął się w Mumbaju tydzień poświęcony biżuterii. Łączył on w sobie dwie imprezy – 6. edycję India International Jewellery Week (IIJW) pod patronatem GIA oraz 32. edycję targów India International Jewellery Show (IIJS ) organizowanych przez GJE PC. Ciąg imprez rozpoczęły pokazy najbardziej znanych marek jubilerskich. Przepych i bogactwo towarzyszyły 22 pokazom mody jubilerskiej, kunsztowne wyroby z kamieni szlachetnych i złota prezentowane były przez najpiękniejsze modelki Indii, gwiazdy telewizji i Bollywoodu. Dominowała bogato zdobiona biżuteria ślubna – okazałe naszyjniki z brylantów i szmaragdów, kolczyki niemal sięgające ramion, zdobne bransolety i pierścienie. Biżuteria bardzo finezyjna, subtelnie organiczna i zdecydowanie kobieca. Całości dopełniały zmysłowe stroje zaprojektowane specjalnie na tę okazję, a profesjonalną oprawę muzyczną zapewniły gwiazdy muzyki. Niemal równolegle rozpoczął się India International Jewellery Show z ponad tysiącem wystawców, odnotowujący tym samym 25-proc. wzrost w stosunku do zeszłego roku. Na targach wystawcy oferowali przede wszystkim biżuterię o bogatej stylistyce typowej dla Indii. Podkreślenia jednak wymaga fakt, że w obliczu utrzymującego się spadku popytu na diamenty, zauważyć można było poszukiwania nowych form i materiałów.

Zmiana podejścia do biżuterii

Podczas tegorocznej edycji targów na niektórych stoiskach pojawiły się wyroby implementujące europejską stylistykę do klasycznych wyrobów indyjskich, co owocowało ciekawym melanżem tradycji i mody. Dużym zainteresowaniem kupujących cieszyły się stoiska z drukarkami 3D, laserami i odlewarkami od znanych producentów. Niestety żaden z wystawców nie oferował biżuterii z bursztynu, ale jego sława za sprawą Chin dotarła i tu. Zapytania ze strony projektantów i producentów o kamień, który odniósł tak ogromny sukces w Chinach, pojawiały się nader często. Czyżby Indie miały być drugimi Chinami dla bursztynu? Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze w Chinach i pędzącą gospodarkę Indii z niemal 8-proc. wzrostem PKB jest to możliwe. Wiedza o bursztynie jest jeszcze w Indiach nikła i być może długa droga czeka jego prekursorów, ale powstała już pierwsza strona internetowa poświęcona w całości bursztynowi www.amberdia.com. Czy jednak polscy producenci podejmą to wyzwanie, czy też pozostaną skupieni na gasnącym, choć nadal dochodowym rynku chińskim? Kierunek rozwoju rynku indyjskiego i bogata historia stojąca za złotem północy pozwalają stwierdzić, że miejsce dla bursztynu jest tu w klasie biżuterii premium. Warto spróbować – najbliższą, znaczącą okazją ku temu będą targi jubilerskie IIJS Signature, które odbędą się w Mumbaju w dniach 5-8 lutego 2016 roku.

Geometrical Forms

18 września w Manufakturze Bursztynu S&A w Muzeum Bursztynu odbył się wernisaż wystawy niestandardowej biżuterii Geometrical Forms, zaprojektowanej i wykonanej przez Alinę Filimoniuk-Pilecką. Alina Filimoniuk-Pilecka jest utalentowaną absolwentką Wydziału Wzornictwa gdańskiej ASP. Jej wisior Gwizdek zwyciężył w Konkursie Bursztyn i Piłka na Euro 2012 zorganizowanym przez Muzeum Bursztynu.

Biżuteria: od ozdoby do komunikatu

Po raz pierwszy w historii na warszawskich targach Złoto Srebro Czas będzie możliwość zobaczenia poza Galerią Sztuki w Legnicy obiektów pochodzących z Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Złotniczej.

pws-2015-10a-10

Odwiedzający targi Złoto Srebro Czas zobaczą prace kilkudziesięciu polskich i zagranicznych artystów tworzących biżuterię konceptualną, m.in. Roberta Bainesa, Andrzeja Bossa, Sławomira Fijałkowskiego, Karla Fritscha, Sary Gackowskiej, Grupy LIS2, Marty Hryc, Pawła Kaczyńskiego, Otto Künzliego, Teda Notena, Vratislava Karela Novaka, Manuela Vilheny i Jarosława Westermarka. Zostały one dobrane tak, by reprezentowały najważniejsze, zmieniające się tendencje stylistyczne biżuterii (od naturalizmu po konceptualizm), eksperymenty techniczne i materiałowe oraz najciekawsze zjawiska i osobowości twórcze. Zbiór ukazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego.

Cyrk w biżuterii

15. edycja Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje zostanie rozstrzygnięty podczas targów Złoto Srebro Czas. Jak uczestnicy poradzili sobie z interpretacją tematu „Cyrk”? Dowiemy się już 1 października w Warszawie, jednak już dziś wiemy, że jury było surowe.

Ze zgłoszonych do konkursu 33. prac, do wystawy zakwalifikowanych zostało jedynie 16. Nie znamy zwycięzcy, ale poznaliśmy listę autorów prac zakwalifikowanych do wystawy: Andrzej Sadczuk, Joanna Mach, Agnieszka Działo- Jabłońska, Andrzej Jacyszyn, Katarzyna Krasuska, Danka Czapnik, Agata Bieńkowska, Zofia i Witold Kozubscy, Sonia Tymińska, Krzysztof Gińko, Błażej Prokopiuk, Sława Tchórzewska, Marta Rudnicka, Małgorzata Pabel, Beata Ciesielska, Jolanta Kupniewska.

Zegarek z otwartym sercem

Marka Atlantic wprowadza na rynek nowy model zegarka Worldmaster 1888 Lusso Automatic – pierwszy model open heart w portfolio Atlantic. Dostępny będzie w limitowanej liczbie zaledwie 888 numerowanych egzemplarzy od listopada.

pws-2015-10a-09

Nowy Atlantic Worldmaster 1888 Lusso Automatic Limited Edition stworzony został z myślą o entuzjastach zegarmistrzostwa, potrafiących docenić prawdziwe rzemiosło, niezwykłą jakość materiałów i staranność wykonania. Model wyposażony jest w automatyczny mechanizm, którego rezerwa chodu wynosi 40 godzin. Oprócz wysublimowanego wnętrza, zegarek posiada także wyjątkową linię stylistyczną. Design 1888 Lusso Automatic stanowi nowoczesne nawiązanie do najbardziej charakterystycznych elementów linii Worldmaster. Duża koperta, idealnie okrągła tarcza oraz nakładane ręcznie indeksy stanowią wyróżnik tego modelu i świadczą o przywiązaniu marki do ponadczasowej do klasyki. Zegarek dostępny jest wyłącznie w dwóch wariantach kolorystycznych: z czarną oraz srebrną tarczą. Wyposażony jest w odporne na zarysowania, szafirowe szkiełko z antyrefleksem, pokrywające kopertę o średnicy 44 mm. Dzięki unikalnemu projektowi odsłaniającemu część mechanizmu, tzw. open heart, serce zegarka jest w pełni widoczne na jego tarczy.

Spotkanie handlowe Jubinale Christmas

Organizator Letnich Targów Biżuterii i Zegarków Jubinale zdecydował się stworzyć zupełnie nowe wydarzenie – spotkanie handlowe Jubinale Christmas. Spotkanie zorganizowane zostanie na terenach targowych Expo Kraków, przy ulicy Galicyjskiej 9 w Krakowie, w dniach 28-29.10.2015.

pws-2015-10a-08

Będzie to dwudniowe spotkanie adresowane wyłącznie do branży jubilerskiej (B2B), w którym wezmą udział producenci oraz importerzy oferujący kupcom branżowym możliwość uzupełnienia asortymentu w ich sklepach przed świąteczną gorączką zakupów. Pozwoli również na podtrzymanie relacji oraz zawarcie nowych kontaktów i przyjęcie zamówień jeszcze w tym roku. Spotkanie Jubinale Christmas będzie zatem świetnym uzupełnieniem letnich targów Jubinale. Formuła spotkania zapewni firmom biorącym w nim udział oszczędność czasu i nakładów finansowych na dotarcie z ofertą świąteczną do stałych i nowych odbiorców. Stworzy możliwość spotkania swoich partnerów biznesowych w jednym miejscu i czasie. Letnie Targi Biżuterii i Zegarków Jubinale organizowane są przez PB Group od 8 lat. Na przestrzeni tych lat targi stały się silną, międzynarodową imprezą branżową odwiedzaną przez gości z różnych zakątków świata. Od jakiegoś czasu organizator spotykał się z licznymi zapytaniami ze strony uczestników targów o możliwość zorganizowania dodatkowej imprezy w sezonie przedświątecznym

Fashion Colorworks Beading Contest

Piąty Międzynarodowy Konkurs Colorworks 2014 wygrała Katarzyna Wysocka. Polska biżuteria została nagrodzona na jedynym międzynarodowym konkursie dla twórców biżuterii z koralików.

pws-2015-10a-06

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na poprzednią edycję konkursu zgłoszono 146 prac z 19 krajów. Konkurs przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Każdy uczestnik może zgłosić bezpłatnie jedną pracę w każdej kategorii, w sumie dziewięć pozycji. Zwyciężczyni konkursu podkreśla, że wykonanie pracy zajęło jej ponad 60 godzin. Podkreślenia wymaga fakt, że naszyjnik został natychmiast kupiony.

Nowe usługi w Pracowni Galwanizacyjnej SCHIELE w Warszawie

Od września w pracowni firmy Schiele dostępne są nowe usługi galwaniczne rekomendowane przez Umicore. Pierwszą z nich jest udoskonalona powłoka polimerowa.

pws-2015-10a-05

Jest to produkt bazujący na nanotechnologii, służący zabezpieczeniu powłoki srebra przed czernieniem. Cząsteczki nanopolimeru tworzą powłokę, która stanowi niewidoczną warstwę ochronną i wydłuża tym samym okres zabezpieczenia przed czernieniem. Niewidzialna warstwa zabezpiecza zarówno srebro, jak i inne metale przed utlenianiem i przebarwieniami. Redukuje również podatność powierzchni na odciski palców. Drugą usługą jest czarny elektrolit rutenu, który tworzy na powierzchniach błyszczącą powłokę, od ciemnoszarej aż po antracytową (czarną). Ruten Black pozwala na pokrywanie miedzi, niklu, mosiądzu i brązu oraz oczywiście srebra i złota. Firma Schiele powstała w 2007 roku. Pierwotnie zajmowała się projektowaniem i tworzeniem biżuterii z kamieniami szlachetnymi na indywidualne zamówienia. W 2014 roku powstała profesjonalna Pracownia Galwanizacyjno-Jubilerska w samym sercu Warszawy, przy ul. Miedzianej 3a.