Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116) w numerze 04/2015 (id:143)
Ilość artykułów w dziale: 8
|
|
Od 11 do 13 czerwca w Krakowie odbywały się 8. Letnie Targi Biżuterii i Zegarków Jubinale. Na targach swoje wyroby oferowało prawie 200 wystawców z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Turcji, Ukrainy i Włoch.
Na targach można było znaleźć niemal wszystkie wyroby oferowane przez branżę jubilerską i zegarkową. Dużym atutem targów jest ich międzynarodowy charakter.
Oferta targowa
Oprócz firm i artystów przedstawiających ofertę handlową, w targach wzięli udział patroni branżowi wydarzenia – Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, którzy chętnie udzielali bezpłatnych porad na swoich stoiskach. Towarzyszyli im także przedstawiciele innych, cenionych organizacji branżowych, takich jak Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie, Galeria Sztuki w Legnicy czy Portugalskie Stowarzyszenie Producentów Biżuterii i Zegarmistrzostwa AORP oraz organizatorzy innych imprez targowych z Polski i zagranicy. Pierwsze dwa dni targowe przeznaczone były jedynie dla branży jubilerskiej, a ich ostatni dzień otwarty był również dla publiczności. Już podczas pierwszego dnia kupcy, pomimo panujących w tym czasie w Krakowie upałów, dopisali wzorowo i sprawili, że wystawcy mieli pełne ręce pracy. Na hali panowała optymalna temperatura, zapewniająca komfortowe warunki pracy. Największa liczba kupców została odnotowana pierwszego i drugiego dnia. W stosunku do roku ubiegłego łączna ilość wejść wzrosła o 25 proc. i jest jak dotąd najwyższą frekwencją w historii targów Jubinale. Szczególny wzrost odnotowany został w liczbie gości zagranicznych – głównie ze Słowacji, Węgier i Chin. Z przeprowadzonych podczas targów ankiet wynika, że 90 proc. odwiedzających jest przekonana, że odwiedzi targi również za rok, co stanowi oczywisty sygnał, iż spełniły one oczekiwania kupców i daje dowód na to, że rozwój wydarzenia utrzyma się przez kolejne lata.
Klejnot Jubinale
Podczas tegorocznej edycji targów wręczone zostały trzy statuetki Klejnot Jubinale. Jest to wyróżnienie, a zarazem podziękowanie przyznawane przez organizatora firmom, które w szczególny sposób swoimi działaniami wspierają rozwój targów. Tegoroczne statuetki otrzymały firmy Asimex Plus i Robis oraz portugalskie stowarzyszenie AORP. Dynamiczny rozwój wydarzenia, stale wzrastająca liczba wystawców, rekordowa liczba kupców branżowych z Polski oraz jeszcze bardziej wyraźny wzrost liczby odwiedzających z zagranicy to efekt długotrwałych wysiłków zarówno organizatora, jak i wystawców. To właśnie dzięki tym wspólnym działaniom udało się stworzyć targi, które stały się tak ważnym wydarzeniem zarówno dla fachowców z Polski, jak i z Europy Centralnej. Wszystko wskazuje na to, że przyszłe edycje targów będą obfitowały w kolejne rekordy, a ich niewątpliwy rozwój utrzyma się na podobnym poziomie przez wiele kolejnych lat. Kolejna edycja Letnich Targów Biżuterii i Zegarków Jubinale rozpocznie się 4 czerwca 2016 roku.
Wystawa „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka pokazuje najcenniejsze minerały, skały oraz kamienie pochodzenia organicznego (perły, korale, bursztyn).
Tak cenione dziś diamenty, szmaragdy, rubiny czy szafiry nie zawsze były bowiem uważane za kamienie najszlachetniejsze. Starożytność preferowała turkusy, lapis lazuli, ametysty, jaspisy i karneole, Chiny i prekolumbijski Meksyk – jadeit; Rzym – szafiry i szmaragdy. Ekspozycja stwarza niecodzienną okazję do porównania form biżuterii, poczynając od tych pochodzących z wykopalisk (kolia z bursztynu z wczesnej epoki brązu, zdobione granatami ozdoby merowińskie z Montedur we Francji) przez kameryzowane klejnoty z XVIII i XIX w. po biżuterię w stylistyce art déco z lat 20. XX w. Urok kamieni szlachetnych pozwalają dostrzec malarskie przedstawienia ikonograficzne (XVI-XIX w.). Liczne portrety przypominają czasy, kiedy olśniewający przepychem i blaskiem klejnotów strój zdradzał wysoki status społeczny. Suknia Marii Medycejskiej na jej ślub z Henrykiem Nawarskim w 1600 r. była wyhaftowana 32 tysiącami pereł i 3 tysiącami diamentów co sprawiało, że trzeba było podtrzymywać nową królową, by nie upadała pod jej ciężarem… Wystawę zorganizowano wspólnie z Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejmuje ponad 300 obiektów z kolekcji licznych instytucji muzealnych i naukowych (m.in. Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeów Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, Zamku Królewskiego na Wawelu), jak również zbiorów kościelnych i prywatnych. Można ją zwiedzać w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8) do 30.08.2015 r. Tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkania z autorką Klementyną Ochniak-Dudek 30.08 o godz. 14.30. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja: 12 289 16 27.
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w czerwcu odbyła się premiera Winter Gardens, jesienno -zimowej kolekcji Swarovskiego. Gośćmi imprezy byli m.in. Daria Widawska, Agnieszka Dygant, Agnieszka Cegielska, Dorota Williams, Bogna Sworowska, Katarzyna Cichopek i inni. Mix & Match styling classes na zaproszenie Swarovskiego poprowadziła Tamara Gonzalez Perea .
Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów we współpracy z Międzynarodowym Centrum Targowym przygotował konkurs, którego celem jest promowanie najlepszych tradycji rzemiosła artystycznego.
Konkurs adresowany jest do jubilerów, złotników i zegarmistrzów zajmujących się tworzeniem wyrobów autorskich lub konserwacją i renowacją wyrobów zabytkowych oraz do projektantów biżuterii tworzących w technice 3D. Wychodząc z założenia, że rzemieślnik-artysta nie stworzy dobrej pracy bez ciekawego pomysłu, a dobry projektant musi mieć opanowane rzemiosło jubilerskie, organizatorzy kładą duży nacisk na zbliżenie tych dwóch środowisk. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Tematem 15. edycji Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje będzie CYRK.
Jak czytamy w zaproszeniu, temat ten daje możliwość wielorakiej interpretacji. Organizatorzy – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych – czekają na przesłanie prac do 17 sierpnia. Nowością w regulaminie jest zmiana wysokości opłaty wpisowej: dla członków STFZ wynosi ona 50 zł, dla wszystkich pozostałych uczestników 100 zł. Inne postanowienia pozostają niezmienne, także to o konieczności użycia w pracach metali szlachetnych lub elementów z nich wykonanych. Laureatów konkursu poznamy 2 października na targach Złoto Srebro Czas. Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu będą prezentowane na specjalnej wystawie na targach, a następnie w wybranych miejscach w kraju.
Dla miłośników casualowego stylu, poszukujących niebanalnych dodatków do letnich strojów, marka Atlantic przygotowała wyjątkowe propozycje z linii Sealine, Seahunter i Worldmaster.
Atlantic Sealine to opcja dla mężczyzn ceniących wygodę oraz klasykę w nowoczesnym, wielkomiejskim wydaniu. Szwajcarski, niezwykle dokładny mechanizm kwarcowy zamknięty w eleganckiej kopercie wykonanej ze stali szlachetnej łączy wysoką jakość, precyzję wykonania oraz funkcjonalność i odporność na uszkodzenia. Mężczyznom ceniącym sportowe akcenty w letnich zestawach Atlantic proponuje model Worldmaster Diver Quartz – perełkę w jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii zegarków na świecie. Jego koperta i bransoleta wykonane są z najwyższej jakości stali szlachetnej. Model ten posiada także szafirowe, odporne na wszelkie zarysowania szkiełko, co – w połączeniu z wodoszczelnością na poziomie 200 metrów – czyni go szykownym i bardzo wytrzymałym dodatkiem, nadającym każdej stylizacji niepowtarzalnego charakteru. Panowie, którzy także latem nie rezygnują z eleganckiego stroju, powinni postawić na modele z linii Atlantic Seahunter 330. Zegarki te łączą w sobie klasyczny, wyjściowy styl z tak ważnym w okresie letnim komfortem użytkowania. Dzięki kwarcowemu mechanizmowi są niezawodne, a koperta wykonana ze stali szlachetnej najwyższej jakości czyni je odpornymi na wszelkie uszkodzenia. Dzięki przejrzystej tarczy modele te nabierają ponadczasowego charakteru.
16 i 17 września w siedzibie firmy PAT odbędzie się seminarium dotyczące technologii rapid prototyping. Na seminarium zostaną zaprezentowane pełne możliwości jakie niesie za sobą technologia szybkiego prototypowania.
Każdy z uczestników będzie mógł szczegółowo zapoznać się z każdym etapem od początkowego projektu w najnowszej wersji programu 3Design V9, aż po ciekawostki związane z odlewem projektu w piecu niemieckiej marki Indutherm. Uczestnicy dowiedzś się z jakich materiałów korzystać i w jaki sposób uzyskać najlepszej jakości rezultaty dla odlewów z żywic światłoutwardzalnych. Seminarium to niepowtarzalna okazja zapoznania się z najnowszymi technologiami w branży jubilerskiej, które już w tej chwili stają się innowacją wartą uwagi i rozważenia w naszym biznesie. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem. http://nowa.e-pat.pl/info/index/pageId/17/preview/1.
W ramach umowy z Wysoką Radą Diamentów w Antwerpii, w dniach od 4 do 19 czerwca 2015 r. odbył się zorganizowany i przetłumaczony w całości na język polski (łącznie z podręcznikiem kursowym) kurs gemmologiczny Gemmology Basic HRD Antwerp, adresowany do osób z branży chcących rozwijać się i zdobywać wiedzę gemmologiczną na najwyższym światowym poziomie.
W kursie wzięło udział czworo polskich studentów, posiadających już tytuł Ceritified Diamond Grader HRD Antwerp, czyli Certyfikowanego Rzeczoznawcy Diamentów Instytutu HRD Antwerp. Wykładowcą była senior lector education Katerina Deliousi – dyplomowana gemmolog.
Zajęcia edukacyjne
Kurs trwał prawie trzy tygodnie. Słuchacze mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Wykłady i ćwiczenia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej sali wykładowej w budynku HRD przy ulicy Hoveniersstraat 22 w Antwerpii. Każdy ze studentów posiadał własne laboratorium składające się z mikroskopu gemmologicznego, refraktometru, polaryskopu, spektroskopu, dychroskopu, konoskopu, lampy światła dziennego D65, lupy aplantyczno-achromatycznej i pincety jubilerskiej. Do dyspozycji były też wagi hydrostatyczne, konieczne do obliczania gęstości niezbędnej do prawidłowej identyfikacji kamieni jubilerskich, a także lampy długiego (366 nm) i krótkiego (254 nm) UV. Podczas zajęć teoretycznych studenci poznali optykę i fizyczne właściwości jubilerskich kamieni szlachetnych, krystalografię i mineralogię kamieni szlachetnych, przyrządy gemmologiczne i metody identyfikacji kamieni jubilerskich, klasyfikację inkluzji kamieni kolorowych, systematyczną klasyfikację minerałów oraz systematyczną klasyfikację najważniejszych jubilerskich kamieni kolorowych: grupę korundu (rubin i szafir) / szmaragdy i inne beryle / aleksandryt i inne chryzoberyle / grupę spinela / grupę granatu / grupę kwarcu (cytryn i ametyst) / topaz / turmalin / perydot. Uczestnicy poznali także metodę syntezy Verneuila oraz metodę syntezy Czochralskiego. Poznali właściwości syntetycznych rubinów, szafirów i spineli, metody identyfikacji naturalnego i syntetycznego rubinu, szafira i spinela. Podkreślenia wymaga fakt, że każdy uczestnik kursu zdał go z bardzo dobrymi wynikami (85,6 – 91,6 proc. skuteczności) – co, jak podkreśliła na rozdaniu dyplomów szefowa działu edukacji dr Katrien De Corte, było swoistym ewenementem, gdyż egzamin polegał na identyfikacji 20 różnych kamieni, naturalnych, syntetycznych i składanych, oraz odpowiedzi na pytania teoretyczne. Każdy z uczestników otrzymał znany na całym świecie certyfikat Gemstone Identification.
Plany na przyszłość
W przyszłym roku wszyscy studenci, którzy ukończyli w/w kurs, a już teraz gemmolodzy, wezmą udział w jego kolejnym, zaawansowanym etapie: Gemmology Advanced HRD Antwerp, który odbędzie się w kwietniu 2016 roku. Miesiąc wcześniej odbędzie się kolejna edycja kursu Gemmology Basic HRD Antwerp