Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 04/2015 (id:143)

Ilość artykułów w dziale: 8

pws-2015-08a-52

Międzynarodowe spotkanie branżowe w Krakowie

Od 11 do 13 czerwca w Krakowie odbywały się 8. Letnie Targi Biżuterii i Zegarków Jubinale. Na targach swoje wyroby oferowało prawie 200 wystawców z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Turcji, Ukrainy i Włoch.

pws-2015-08a-61

Na targach można było znaleźć niemal wszystkie wyroby oferowane przez branżę jubilerską i zegarkową. Dużym atutem targów jest ich międzynarodowy charakter.

Oferta targowa

Oprócz firm i artystów przedstawiających ofertę handlową, w targach wzięli udział patroni branżowi wydarzenia – Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, którzy chętnie udzielali bezpłatnych porad na swoich stoiskach. Towarzyszyli im także przedstawiciele innych, cenionych organizacji branżowych, takich jak Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie, Galeria Sztuki w Legnicy czy Portugalskie Stowarzyszenie Producentów Biżuterii i Zegarmistrzostwa AORP oraz organizatorzy innych imprez targowych z Polski i zagranicy. Pierwsze dwa dni targowe przeznaczone były jedynie dla branży jubilerskiej, a ich ostatni dzień otwarty był również dla publiczności. Już podczas pierwszego dnia kupcy, pomimo panujących w tym czasie w Krakowie upałów, dopisali wzorowo i sprawili, że wystawcy mieli pełne ręce pracy. Na hali panowała optymalna temperatura, zapewniająca komfortowe warunki pracy. Największa liczba kupców została odnotowana pierwszego i drugiego dnia. W stosunku do roku ubiegłego łączna ilość wejść wzrosła o 25 proc. i jest jak dotąd najwyższą frekwencją w historii targów Jubinale. Szczególny wzrost odnotowany został w liczbie gości zagranicznych – głównie ze Słowacji, Węgier i Chin. Z przeprowadzonych podczas targów ankiet wynika, że 90 proc. odwiedzających jest przekonana, że odwiedzi targi również za rok, co stanowi oczywisty sygnał, iż spełniły one oczekiwania kupców i daje dowód na to, że rozwój wydarzenia utrzyma się przez kolejne lata.

pws-2015-08a-62

pws-2015-08a-63

pws-2015-08a-64

Klejnot Jubinale

Podczas tegorocznej edycji targów wręczone zostały trzy statuetki Klejnot Jubinale. Jest to wyróżnienie, a zarazem podziękowanie przyznawane przez organizatora firmom, które w szczególny sposób swoimi działaniami wspierają rozwój targów. Tegoroczne statuetki otrzymały firmy Asimex Plus i Robis oraz portugalskie stowarzyszenie AORP. Dynamiczny rozwój wydarzenia, stale wzrastająca liczba wystawców, rekordowa liczba kupców branżowych z Polski oraz jeszcze bardziej wyraźny wzrost liczby odwiedzających z zagranicy to efekt długotrwałych wysiłków zarówno organizatora, jak i wystawców. To właśnie dzięki tym wspólnym działaniom udało się stworzyć targi, które stały się tak ważnym wydarzeniem zarówno dla fachowców z Polski, jak i z Europy Centralnej. Wszystko wskazuje na to, że przyszłe edycje targów będą obfitowały w kolejne rekordy, a ich niewątpliwy rozwój utrzyma się na podobnym poziomie przez wiele kolejnych lat. Kolejna edycja Letnich Targów Biżuterii i Zegarków Jubinale rozpocznie się 4 czerwca 2016 roku.

Blask kamieni

Wystawa „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka pokazuje najcenniejsze minerały, skały oraz kamienie pochodzenia organicznego (perły, korale, bursztyn).

pws-2015-08a-60

Tak cenione dziś diamenty, szmaragdy, rubiny czy szafiry nie zawsze były bowiem uważane za kamienie najszlachetniejsze. Starożytność preferowała turkusy, lapis lazuli, ametysty, jaspisy i karneole, Chiny i prekolumbijski Meksyk – jadeit; Rzym – szafiry i szmaragdy. Ekspozycja stwarza niecodzienną okazję do porównania form biżuterii, poczynając od tych pochodzących z wykopalisk (kolia z bursztynu z wczesnej epoki brązu, zdobione granatami ozdoby merowińskie z Montedur we Francji) przez kameryzowane klejnoty z XVIII i XIX w. po biżuterię w stylistyce art déco z lat 20. XX w. Urok kamieni szlachetnych pozwalają dostrzec malarskie przedstawienia ikonograficzne (XVI-XIX w.). Liczne portrety przypominają czasy, kiedy olśniewający przepychem i blaskiem klejnotów strój zdradzał wysoki status społeczny. Suknia Marii Medycejskiej na jej ślub z Henrykiem Nawarskim w 1600 r. była wyhaftowana 32 tysiącami pereł i 3 tysiącami diamentów co sprawiało, że trzeba było podtrzymywać nową królową, by nie upadała pod jej ciężarem… Wystawę zorganizowano wspólnie z Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejmuje ponad 300 obiektów z kolekcji licznych instytucji muzealnych i naukowych (m.in. Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeów Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, Zamku Królewskiego na Wawelu), jak również zbiorów kościelnych i prywatnych. Można ją zwiedzać w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8) do 30.08.2015 r. Tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkania z autorką Klementyną Ochniak-Dudek 30.08 o godz. 14.30. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja: 12 289 16 27.

Swarovski w Wilanowie

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w czerwcu odbyła się premiera Winter Gardens, jesienno -zimowej kolekcji Swarovskiego. Gośćmi imprezy byli m.in. Daria Widawska, Agnieszka Dygant, Agnieszka Cegielska, Dorota Williams, Bogna Sworowska, Katarzyna Cichopek i inni. Mix & Match styling classes na zaproszenie Swarovskiego poprowadziła Tamara Gonzalez Perea .

pws-2015-08a-59

Mistrz Złota, Srebra , Czasu i Przestrzeni 3D

Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów we współpracy z Międzynarodowym Centrum Targowym przygotował konkurs, którego celem jest promowanie najlepszych tradycji rzemiosła artystycznego.

Konkurs adresowany jest do jubilerów, złotników i zegarmistrzów zajmujących się tworzeniem wyrobów autorskich lub konserwacją i renowacją wyrobów zabytkowych oraz do projektantów biżuterii tworzących w technice 3D. Wychodząc z założenia, że rzemieślnik-artysta nie stworzy dobrej pracy bez ciekawego pomysłu, a dobry projektant musi mieć opanowane rzemiosło jubilerskie, organizatorzy kładą duży nacisk na zbliżenie tych dwóch środowisk. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Cyrk w biżuterii

Tematem 15. edycji Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje będzie CYRK.

Jak czytamy w zaproszeniu, temat ten daje możliwość wielorakiej interpretacji. Organizatorzy – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych – czekają na przesłanie prac do 17 sierpnia. Nowością w regulaminie jest zmiana wysokości opłaty wpisowej: dla członków STFZ wynosi ona 50 zł, dla wszystkich pozostałych uczestników 100 zł. Inne postanowienia pozostają niezmienne, także to o konieczności użycia w pracach metali szlachetnych lub elementów z nich wykonanych. Laureatów konkursu poznamy 2 października na targach Złoto Srebro Czas. Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu będą prezentowane na specjalnej wystawie na targach, a następnie w wybranych miejscach w kraju.

Zegarki na lato

Dla miłośników casualowego stylu, poszukujących niebanalnych dodatków do letnich strojów, marka Atlantic przygotowała wyjątkowe propozycje z linii Sealine, Seahunter i Worldmaster.

pws-2015-08a-58

Atlantic Sealine to opcja dla mężczyzn ceniących wygodę oraz klasykę w nowoczesnym, wielkomiejskim wydaniu. Szwajcarski, niezwykle dokładny mechanizm kwarcowy zamknięty w eleganckiej kopercie wykonanej ze stali szlachetnej łączy wysoką jakość, precyzję wykonania oraz funkcjonalność i odporność na uszkodzenia. Mężczyznom ceniącym sportowe akcenty w letnich zestawach Atlantic proponuje model Worldmaster Diver Quartz – perełkę w jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii zegarków na świecie. Jego koperta i bransoleta wykonane są z najwyższej jakości stali szlachetnej. Model ten posiada także szafirowe, odporne na wszelkie zarysowania szkiełko, co – w połączeniu z wodoszczelnością na poziomie 200 metrów – czyni go szykownym i bardzo wytrzymałym dodatkiem, nadającym każdej stylizacji niepowtarzalnego charakteru. Panowie, którzy także latem nie rezygnują z eleganckiego stroju, powinni postawić na modele z linii Atlantic Seahunter 330. Zegarki te łączą w sobie klasyczny, wyjściowy styl z tak ważnym w okresie letnim komfortem użytkowania. Dzięki kwarcowemu mechanizmowi są niezawodne, a koperta wykonana ze stali szlachetnej najwyższej jakości czyni je odpornymi na wszelkie uszkodzenia. Dzięki przejrzystej tarczy modele te nabierają ponadczasowego charakteru.

Projektowanie 3D w Częstochowie

16 i 17 września w siedzibie firmy PAT odbędzie się seminarium dotyczące technologii rapid prototyping. Na seminarium zostaną zaprezentowane pełne możliwości jakie niesie za sobą technologia szybkiego prototypowania.

Każdy z uczestników będzie mógł szczegółowo zapoznać się z każdym etapem od początkowego projektu w najnowszej wersji programu 3Design V9, aż po ciekawostki związane z odlewem projektu w piecu niemieckiej marki Indutherm. Uczestnicy dowiedzś się z jakich materiałów korzystać i w jaki sposób uzyskać najlepszej jakości rezultaty dla odlewów z żywic światłoutwardzalnych. Seminarium to niepowtarzalna okazja zapoznania się z najnowszymi technologiami w branży jubilerskiej, które już w tej chwili stają się innowacją wartą uwagi i rozważenia w naszym biznesie. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem. http://nowa.e-pat.pl/info/index/pageId/17/preview/1.

Kurs gemmologiczny w Wysokiej Radzie Diamentów w Antwerpii

W ramach umowy z Wysoką Radą Diamentów w Antwerpii, w dniach od 4 do 19 czerwca 2015 r. odbył się zorganizowany i przetłumaczony w całości na język polski (łącznie z podręcznikiem kursowym) kurs gemmologiczny Gemmology Basic HRD Antwerp, adresowany do osób z branży chcących rozwijać się i zdobywać wiedzę gemmologiczną na najwyższym światowym poziomie.

pws-2015-08a-54

pws-2015-08a-55

pws-2015-08a-56

W kursie wzięło udział czworo polskich studentów, posiadających już tytuł Ceritified Diamond Grader HRD Antwerp, czyli Certyfikowanego Rzeczoznawcy Diamentów Instytutu HRD Antwerp. Wykładowcą była senior lector education Katerina Deliousi – dyplomowana gemmolog.

Zajęcia edukacyjne

Kurs trwał prawie trzy tygodnie. Słuchacze mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Wykłady i ćwiczenia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej sali wykładowej w budynku HRD przy ulicy Hoveniersstraat 22 w Antwerpii. Każdy ze studentów posiadał własne laboratorium składające się z mikroskopu gemmologicznego, refraktometru, polaryskopu, spektroskopu, dychroskopu, konoskopu, lampy światła dziennego D65, lupy aplantyczno-achromatycznej i pincety jubilerskiej. Do dyspozycji były też wagi hydrostatyczne, konieczne do obliczania gęstości niezbędnej do prawidłowej identyfikacji kamieni jubilerskich, a także lampy długiego (366 nm) i krótkiego (254 nm) UV. Podczas zajęć teoretycznych studenci poznali optykę i fizyczne właściwości jubilerskich kamieni szlachetnych, krystalografię i mineralogię kamieni szlachetnych, przyrządy gemmologiczne i metody identyfikacji kamieni jubilerskich, klasyfikację inkluzji kamieni kolorowych, systematyczną klasyfikację minerałów oraz systematyczną klasyfikację najważniejszych jubilerskich kamieni kolorowych: grupę korundu (rubin i szafir) / szmaragdy i inne beryle / aleksandryt i inne chryzoberyle / grupę spinela / grupę granatu / grupę kwarcu (cytryn i ametyst) / topaz / turmalin / perydot. Uczestnicy poznali także metodę syntezy Verneuila oraz metodę syntezy Czochralskiego. Poznali właściwości syntetycznych rubinów, szafirów i spineli, metody identyfikacji naturalnego i syntetycznego rubinu, szafira i spinela. Podkreślenia wymaga fakt, że każdy uczestnik kursu zdał go z bardzo dobrymi wynikami (85,6 – 91,6 proc. skuteczności) – co, jak podkreśliła na rozdaniu dyplomów szefowa działu edukacji dr Katrien De Corte, było swoistym ewenementem, gdyż egzamin polegał na identyfikacji 20 różnych kamieni, naturalnych, syntetycznych i składanych, oraz odpowiedzi na pytania teoretyczne. Każdy z uczestników otrzymał znany na całym świecie certyfikat Gemstone Identification.

Plany na przyszłość

W przyszłym roku wszyscy studenci, którzy ukończyli w/w kurs, a już teraz gemmolodzy, wezmą udział w jego kolejnym, zaawansowanym etapie: Gemmology Advanced HRD Antwerp, który odbędzie się w kwietniu 2016 roku. Miesiąc wcześniej odbędzie się kolejna edycja kursu Gemmology Basic HRD Antwerp