Pojawiające się na rynku nowoczesne technologie i maszyny jubilerskie powodują, że praca przy wytwarzaniu biżuterii staje się coraz prostsza. Projekty coraz częściej wykonywane są przy pomocy oprogramowania komputerowego, a gotowe projekty mogą zostać niemal natychmiast wydrukowane przez drukarki 3D.
Jednak prawdziwa rewolucja dokonuje się obecnie na rynku kamieni szlachetnych. Stale bombardowani jesteśmy informacjami o pojawieniu się nowych maszyn, które ułatwiają prace gemmologom, sprzedawcom kamieni oraz twórcom biżuterii.
Technologia, która bada diamenty
W połowie 2014 roku na rynek wprowadzone zostało urządzenie, które umożliwia zaawansowaną technologicznie klasyfikację diamentów. Amerykańska firma Imagem zaprezentowała maszynę , która dzięki skanowaniu diamentu pozwala na pełną jego klasyfikację. „Rozróżniarka” diamentów GL3200 może być wykorzystywana do badania drobnych kamieni. Badanie jednego diamentu trwa około czterech minut, co oznacza, że w ciągu ośmiu godzin można zbadać aż 120 diamentów. Podkreślenia wymaga fakt, że klasyfikacja dokonywana za pomocą maszyny jest wiarygodna. Cały proces został zautomatyzowany – ładowanie diamentu do komory klasyfikacyjnej odbywa się za pomocą ramienia robota, a rola człowieka ograniczona została jedynie do naciśnięcia przycisku start. Niedawno na rynku jubilerskim pojawiało się także przenośne urządzenie, które pozwala na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć wnętrza diamentu. Urządzenie DiaCam360, wyprodukowane przez izraelską firmę Shirtal Diamonds, umożliwia wykonywanie zdjęć obrotowych 360 stopni. Małe, przenośne urządzenie skanujące diamenty tworzy możliwość dokładnego przyjrzenia się kupowanemu kamieniowi.
Łatwa identyfikacja metali szlachetnych
Na rynek w ostatnim czasie wprowadzone zostało także urządzenie wyprodukowane przez Oxford Instruments umożliwiające błyskawiczny pomiar grubości powłok oraz rodzaj metalu szlachetnego. Urządzenie MA XXI 6 działa na zasadzie fluorescencji rentgenowskiej i umożliwia badanie składu materiału w nanoskali. Nowoczesna technologia umożliwia badanie biżuterii w niezwykle prosty sposób, wystarczy bowiem umieścić próbkę w komorze, wybrać punkt oraz włączyć skanowanie. Urządzenie podłącza się za pomocą portu USB do komputera lub notebooka i wykonuje odczyt.
Im prościej tym lepiej
Nowoczesne maszyny i urządzenia jubilerskie znacznie ułatwiają pracę nad produkcją biżuterii. Klasyfikacja diamentów czy badanie składu metali wykonane przez maszyny wydają się dokładniejsze niż gdy dokonuje ich człowiek. W branży jubilerskiej wytwórca coraz częściej jest zastępowany przez nowoczesne wielofunkcyjne urządzenia, jednak nie wydaje się, aby biżuteria wykonywana była w całości przez maszyny.
Wprowadzenie kolekcji biżuterii na rynek jubilerski poza granicami naszego kraju coraz częściej opiera się na zaprezentowaniu klientom nowego materiału jubilerskiego. Projektanci i producenci biżuterii, starając się wyróżnić na rynku, sięgają po kamienie i minerały, które dotychczas nie znajdowały zastosowania w przemyśle biżuteryjnym.
Klienci staje poszukując nowości chętnie eksperymentują i wybierają biżuterię oryginalną. Jednym z najczęściej używanych ostatnio „nowo odkrytych” materiałów jubilerskich jest zultanite, minerał zmieniający kolor.
Turecki skarb
Zultanite jest kamieniem od niedawna wykorzystywanym do produkcji biżuterii, jednak jego właściwości sprawiają, że zaczyna cieszyć się on coraz większą popularnością wśród klientów salonów jubilerskich na całym świecie. Zainteresowanie to bierze się z faktu, że kamień ten zmienia kolor – od zielonego poprzez bursztynowy do malinowej czerwieni. Kamień ten jest rzadki i występuje tylko w Anatolii w Turcji. Kolor kamienia zmienia się w zależności od kąta padania światła – inną barwę ma w świetle dziennym, inną w pomieszczeniach, co sprawia, że kamień może zmienić kolor kilka razy dziennie. Przez specjalistów zultanite porównywany jest do aleksandrytu, jednak w przeciwieństwie do niego wyświetla szereg barw, a nie tylko dwie podstawowe. O niezwykłości kamienia świadczy również występujące w zultanite zjawisko „kociego oka”, efekt odbicia, który pojawia się jako jedno jasne pasmo światła na całej powierzchni kamienia. GIA (Gemological Institute of America) klasyfikuje zultanite jako II typ przejrzystości kamienia, co oznacza, że ogladając kamień nie zauważa się „wtrąceń”. Kamień jest twardy, 7 w skali Mohsa, a współczynnik załamania światła wynosi 1,75. Podkreślenia wymaga fakt, że po raz pierwszy zultanite został oszlifowany i wykorzystany do produkcji biżuterii w 1977 roku. Obecnie pojawia się w niej coraz częściej, a ze względu na swoje unikalne właściwości i trudność w jego pozyskaniu jest jednym z ciekawszych kamieni jubilerskich pojawiających się na rynku w ostatnim czasie.