Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 10/2011 (id:101)

Ilość artykułów w dziale: 5

Festiwal Krzemienia w pełni

Od 2 września w Sandomierzu trwa festiwal poświęcony krzemieniowi pasiastemu. Obchody zostały zaplanowane na prawie dwa miesiące.

Festiwal krzemienia to nie tylko spektakularne wydarzenia gromadzące liczną publiczność, to także okazja do poznania tego wyjątkowego kamienia.


Pierwsze spotkania

Już pierwszy dzień festiwalu obfitował w liczne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich była prezentacja pt. „Sandomierz Stolicą Krzemienia Pasiastego”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Podczas spotkania, na którym obecny był Cezary Łutowicz, nawiązała się bardzo ciekawa rozmowa o niemal czterdziestoletniej drodze krzemienia „na salony” – od kamienia po raz pierwszy obrabianego amatorskimi narzędziami – do dziś, gdy w rękach znakomitych szlifierzy staje się prawdziwym kamieniem szlachetnym. Kolejnym spotkaniem był wernisaż wystawy fotografii pt. „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury. Tytuł wystawy nawiązuje do pierwszych warsztatów poświęconych krzemieniowi pasiastemu, zorganizowanych w roku 2000 w Sandomierzu. 3 września organizatorzy zaprosili na dwugodzinny spacer „śladami dawnych osad i nie zachowanych obiektów Sandomierza” oraz na pierwszą emisję filmu pt. „Walka o ogień” – obrazu przedstawiającego pradziejowy świat naszych praprzodków i ich walkę o przetrwanie. Później zaś rozpoczęły się dwie wystawy festiwalowe. Pierwsza z nich to „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte”. Jest to prezentacja pięknych, wręcz unikatowych okazów krzemienia pasiastego, zachwycających formą i rysunkiem, pochodząca z dwóch kolekcji: Ewy i Dariusza Siemońskich, właścicieli wyjątkowej Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie oraz z kolekcji Cezarego Łutowicza, który pokazał cykl naturalnych form zatytułowany „Rzeźby zastane”. Druga z nich pt. „W rękach krzemień pasiasty” pokazuje przedmioty wykonane ręką człowieka. Od replik pradziejowych narzędzi krzemiennych wykonanych przez Witolda Migala, ostrzy krzemiennych, które przygotował Witold Gróżdź, poprzez obrazy Andrzeja Wilka, kule Romana Abramczuka, do kompletów na biurko i stół wspólnie przygotowanych przez Dariusza Siemońskiego i Andrzeja Kozubka. 5 września gości festiwalu na spotkanie zaprosiły dwie galerie: GOLD & SILVER Cezarego Łutowicza oraz GALERIA OTWARTA Mariusza Pajączkowskiego.



Kulminacja Festiwalu

9 września rozpoczęła się kulminacja obchodów. Od rana na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu trwała budowa osady pradziejowej, w której trzy grupy fascynatów pradziejowym stylem życia, przez trzy kolejne dni pokazywały, jak ówcześni mieszkańcy okolic Gór Świętokrzyskich mieszkali, gotowali i jak wykonywali narzędzia z krzemienia, w tym z krzemienia pasiastego. Ekipy PraOsady Rydno, Klubu Archeologicznego PTTK Rydno oraz archeolodzy z Krzemionek, pasjonaci prahistorycznego górnictwa krzemienia, wsparci przez archeologa eksperymentalnego (Witold Gróżdź) przywołali czasy, w których krzemień i krzemień pasiasty były podstawowymi narzędziami stosowanymi w gospodarstwie, rolnictwie, łowiectwie i walce (foto 06). Do 11 września na sandomierskim rynku odbywał się kiermasz krzemienia pasiastego. Jednocześnie na wernisażu wystawy Cezarego Łutowicza, który tym razem pokazał swoje fotografie z cyklu „W krzemieniu zastane”. 9 września odbyło się także otwarcie najważniejszej z wystaw Festiwalu – Konkursu Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. 10 września goście festiwalu mieli możliwość zwiedzenia okolic Sandomierza podczas wycieczki „szlakiem pradziejowych kopców i cmentarzysk kurhanowych”. Tego samego dnia po raz pierwszy w historii odbył się pokaz mody i biżuterii z krzemieniem pasiastym pt. „Krzemień w modzie”. Przy muzyce na żywo, na wybiegu, zostały zaprezentowane dwie kolekcje. Pierwsza – biżuteria Mariusza Pajączkowskiego, druga – Cezarego Łutowicza, który wystąpił w podwójnej roli: projektanta biżuterii i prezentowanych sukienek.


A Festiwal trwa

11 września, podobnie jak poprzednie dni, to czas na spotkania z krzemieniem na wystawach, w muzealnych podziemiach, na kiermaszu i w galeriach, w kinie i przy trójnogu z wiszącym kociołkiem nad ogniskiem. Na rynku nadal można było zobaczyć pokazy szlifowania krzemienia pasiastego przygotowane przez Galerię „Tajemnice klejnotów”, prezentację pradziejowego warsztatu złotniczego i replik dawnej biżuterii Michała Sekuły, podziwiać wspaniałe sznury krzemienia Andrzeja Rzewuskiego, raczyć się przydymioną polewką z mięsa czterech dzikich zwierząt i cieszyć się wspaniałą pogodą, którą najbardziej optymistyczny festiwal w Polsce zapewnił wszystkim uczestnikom. Od 12 września do czwartku – 15 września pierwsza grupa uczestników VII edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych dowiadywała się, czym krzemień pasiasty był, jest i czym może się stać w rękach współczesnych projektantów. Byli to uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych z Częstochowy (kierunek: jubilerstwo) ze swoim opiekunem, Radosławem Wójcikiem, który sam uczestniczył w II edycji warsztatów w roku 2002. W październiku jeszcze dwie grupy będą goszczone przez Bożenę Wódz z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Cezarego Łutowicza – od roku 2000 inicjatorów i prowadzących te krzemienne spotkania. To studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a po nich – czteroosobowa grupa zaproszonych projektantów. … A festiwal trwa do 29 października!

Bursztynowe szaleństwo

Bursztynowe szaleństwo 10 września zakończyły się 12. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART. 130 wystawców podczas trzydniowego spotkania branży odwiedziło ponad 3000 gości z dwudziestu ośmiu krajów. Na targach swoją ofertę prezentowały firmy z Polski, Litwy, Niemiec, Rosji, Turcji i Ukrainy. Odwiedzającymi targi byli przede wszystkim przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów i galerii oraz inne osoby zawodowo związane z branżą jubilerską.

Targi AMBERMART cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na bogatą ofertę handlową, ale także ze względu na wiele przedsięwzięć kulturalnych im towarzyszących. Tegoroczne targi były okazją do uzupełniania asortymentu przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenie. Zainteresowanie produktami oferowanymi przez wystawców było na zadowalającym poziomie, mimo wysokich cen surowców. Wystawcy obawiali się, że wysokie ceny surowców – srebra i bursztynu spowodują, że klienci nie będą nawiązywać kontaktów handlowych. Mimo że w branży bursztynniczej widoczny jest regres, wystawcy nie narzekali na tegoroczną edycję targów. Podkreślali, że ich główni kontrahenci pojawili się i dokonali zakupów.


Imprezy towarzyszące

12. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART były okazją do obejrzenia zdjęć autorstwa Marka i Michała Mazura „Świat przez Bursztynową Soczewkę”. Wszyscy odwiedzający mogli zobaczyć wystawę miniaturowych aparatów fotograficznych Marka Mazura, kolaże Benedicte Mezeix – „Barszcz, Bursztyn i Bardotka – Spojrzenie Francuzeczki” oraz prace nadesłane na międzynarodowy konkurs dla młodzieży, zorganizowany przez XV Liceum Ogólnokształcące i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Szkoła na Bursztynowym Szlaku”. Tegoroczna edycja targów była także okazją do poznania tajników i właściwości swojej bursztynowej biżuterii. Na targach bowiem uruchomione zostało Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy nieodpłatnie badali bursztyn i potwierdzali jego autentyczność. Jednocześnie goście mogli obejrzeć wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim. Wyjątkowym wydarzeniem okazała się możliwość zwiedzania Gdańska bursztynowym szlakiem, który rozpoczyna się w Muzeum Bursztynu, następnie prowadzi m.in. do kościoła św. Brygidy, ulicą Mariacką, poprzez Centrum Edukacji Archeologicznej ,,Błękitny Lew”, aby zakończyć w Domu Muzyka, gdzie w restauracji ,,Malinowy Ogród” można było spróbować bursztynowego posiłku. Restauracja zaproponowała bowiem „Bursztynowe kulinaria na turystycznym szlaku”.


Mariacka pod Gwiazdami

Z całą pewnością największą atrakcją targów a jednocześnie niezwykłym wydarzeniem kulturalnym była „Mariacka pod Gwiazdami”. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników wraz z organizacjami kulturalnymi i artystycznymi zorganizowali spotkanie z bursztynem dla szerokiego grona odbiorców. Na ulicy Mariackiej w Gdańsku zorganizowano spotkanie z bursztynem i sztuką. Uczestnicy mogli przysłuchiwać się koncertom muzycznym, uczestniczyć w wernisażach oraz warsztatach artystycznych. Właściciele galerii oraz pracowni bursztynniczych zaproponowali gościom obejrzenie ich pracowni „od środka”. Każdy uczestnik miał szansę wziąć udział w zabawach naukowych, gdzie w rolach głównym występował bursztyn. Chętni mogli uczestniczyć w eksperymentach naukowych z bursztynem. Podczas „ Mariackiej pod Gwiazdami” można było obejrzeć biżuterię autorską, rzeźby z bursztynu, malarstwo, grafikę, fotografię, ceramikę i szkło. Patronat Honorowy nad targami AMBERMART sprawował Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Partnerami targów była: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Konkurs Strzemińskiego

26 października 2011 roku odbędzie się finał XXII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – „Projekt 2011”. Konkurs, przeznaczony dla studentów łódzkiej ASP, stanowi od lat największe przedsięwzięcie organizacyjne Akademii w zakresie sztuki użytkowej – wzornictwa, form przemysłowych, architektury wnętrz, tkaniny, druku na tkaninie, dzianiny, ubioru, biżuterii i grafiki projektowej. Wszyscy uczestnicy walczyć będą o Nagrodę Rektora ASP im. Wł. Strzemińskiego, nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łodzi oraz marszałka województwa łódzkiego. Miesięcznik „Polski Jubiler” również zaangażował się w Konkurs i przeznaczył dla zwycięskiej pracy biżuteryjnej możliwość prezentacji działa na okładce pisma. Nagrodzona praca oraz rozmowa z jej twórcą ukaże się w grudniowym numerze Polskiego Jubilera.

Bursztynowa Róża

Tegoroczną laureatką Bursztynowej Róży została aktorka Magdalena Różczka. Bursztynową Różę odbierze ona z rąk Małgorzaty i Tomasza Osuchów z Fundacji Spełnionych Marzeń, ubiegłorocznych laureatów, podczas uroczystości otwarcia targów Złoto Srebro Czas. Aktorka wspiera działania Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku, jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, współpracuje z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, bierze także udział w kampaniach społecznych: Kocham nie biję, kocham reaguję, Zgaś światło oraz Światowy Dzień Książki. Wyróżnienie Bursztynowej Róży jest przyznawane przez środowiska skupione wokół targów Złoto Srebro Czas za wrażliwość społeczną i pomoc okazywaną potrzebującym. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się Maria Kaczyńska (2008), Jadwiga Czartoryska z Fundacji Orange (2009), Małgorzata i Tomasz Osuchowie – Fundacja Spełnionych Marzeń (2010). Zgodnie z tradycją kandydata do tego honorowego wyróżnienia wskazuje laureat z roku poprzedniego.

Spotkanie w Muzeum Złotnictwa

Aż przez pięć miesięcy wszyscy miłośnicy współczesnej sztuki
biżuteryjnej będą mieli okazję do zapoznania się z obiektami
biżuteryjnymi, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały
podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2010. Wystawa odbywać się będzie
w Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym.

Wystawa prac członków STFZ, która odbywać się będzie już po raz ósmy,
będzie okazją do zapoznania się w twórczością najwybitniejszych polskich
artystów – złotników, projektantów wyrobów biżuteryjnych. Warto zauważyć,
że dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Galerii
Sztuki w Legnicy, Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym i Muzeum
w Gliwicach, z inicjatywy i przy pomocy GALERII OTWARTEJ, wystawie
będzie znowu towarzyszył katalog. Poprzedni nakład wyczerpał się niemal
do ostatniego egzemplarza. Udało przygotować jego dodruk i kolejnym
pokazom STFZ.EKO będzie towarzyszyło profesjonalne wydawnictwo.
Wystawa będzie gościła w Kazimierzu do końca lutego 2012 roku. A od
połowy marca do połowy maja prace będą pokazywane w Muzeum
w Gliwicach. Wystawa prac członków STFZ, która odbywać się będzie już
po raz ósmy, będzie okazją do zapoznania się z twórczością najwybitniejszych
polskich artystów – złotników, projektantów wyrobów biżuteryjnych. Warto
zauważyć, że dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych,
Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym i Muzeum
w Gliwicach, z inicjatywy i przy pomocy GALERII OTWARTEJ, wystawie
będzie znowu towarzyszył katalog. Poprzedni nakład wyczerpał się niemal
do ostatniego egzemplarza. Udało przygotować jego dodruk i kolejnym
pokazom STFZ.EKO będzie towarzyszyło profesjonalne wydawnictwo.
Wystawa będzie gościła w Kazimierzu do końca lutego 2012 roku. A od
połowy marca do połowy maja prace będą pokazywane w Muzeum
w Gliwicach.