Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 12/2009 (id:83)

Ilość artykułów w dziale: 2

Punkt Widzenia… Katja Prins

Katja Prins jest młodą i niezwykle utalentowaną artystką. Pochodzi z Holandii. Jej biżuteria artystyczna znana jest powszechnie całemu środowisku. Uczestniczy w licznych projektach artystycznych i wystawach. Kształciła się w M.T.S Vakschool w Schoonven oraz w słynnym Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Katja Prins nagradzana była wielokrotnie, ostatnio otrzymała niezwykle prestiżową nagrodę Darling Publications Jeweller of the Year Award 2009. Ponadto udziela się na wielu światowych uczelniach, prowadząc wykłady i seminaria. Jej prace charakteryzuje precyzja i dbałość o szczegóły. Zapraszam do Punktu Widzenia Katji Prins…

 

Biżuteria…

Moją ulubioną biżuterią jest biżuteria artystyczna. Najbardziej podoba mi się monumentalna biżuteria takich artystów, jak Javier Morenos Frias czy Erik Kuiper. Osobiście traktuję biżuterię jako medium ekspresji, które daje mi powód czy też wręcz stanowi konieczność wykonania jakiegoś obiektu. Wykonywałam także przedmioty i mam plany wykonać ich większą liczbę, lecz generalnie lubię pracować w ramach biżuterii, ponieważ nawiązuje dosłowną relację z ciałem, a to jest to, co mnie interesuje,

Inspiracja…

Przemysł, narzędzia medyczne, skany fal mózgowych, anatomiczne ryciny, nauka, która jest skorelowana z przyszłym obrazem ludzkiego ciała (nanotechnologia, operacje plastyczne, technologia genów, biologia syntetyczna itp.). Ponadto systemy, plany gospodarki lądowej i oczywiście sztuka wizualna. W tej ostatniej kwestii szczególnie inspirują mnie prace: Bernd & Hilla Becher, Andreasa Gursky’ego, Yaela Davidsa, Marka Mandersa i Luca Tuymansa. Uważam, że inspiracja to ciągły proces, który nigdy się nie kończy. Mój mózg jest zawsze „w pracy”.

Materiał…

Bardzo często w swojej pracy używam srebra w połączeniu z innymi „mniej wartościowymi” materiałami. Lubię używać metali, ponieważ mają techniczny, przemysłowy wygląd. Podoba mi się również uczucie, które wywołują przy dotknięciu – są twarde i zimne. Ponadto wykorzystuję materiały, które mają indywidualne, specyficzne własności, takie jak kolor, kształt itp. Wspominane wcześniej „mniej wartościowe” materiały darzę szczególnym umiłowaniem, ponieważ lubię „podnosić” ich wydźwięk poprzez dodawanie im wartości i znaczenia.

 

Warsztat…

Mój warsztat jest dość nieuporządkowany, taki właściwie powinien być, moim zdaniem. Mierzy 25 m2 i mógłby być trochę większy, lecz w zupełności wystarcza mi na moje potrzeby.

Jest jasny, ma sufit umieszczony bardzo wysoko, i obok mojego domu jest najlepszym miejscem, w którym bywam.

Znajduje się w centrum Amsterdamu, w samym środku Red Light District (ulica Czerwonych Latarni), i muszę przyznać, że kocham to, że życie tętni wokół mnie, a zarazem wewnątrz jest mój własny, prywatny świat.

 

Tradycyjna czy współczesna…

To drugie oczywiście! Jak już wspomniałam, nie jestem zainteresowana biżuterią w jej generalnym ujęciu, lecz bardziej w sztuce wizualnej.

 

Granice…

Przypuszczam, że nie ma takich, jednakże ograniczeniem może być intencja, że w jakiś sposób biżuteria ma nadawać się do noszenia.

 

Kierunek…

Nigdy nie potrafię rozpoznać, i w tym jest największa zabawa!

Zawsze zaczynam od miejsca moich fascynacji, lecz nigdy nie mam klarownej wizji tego, jak obiekt powinien wyglądać.

Kocham to uczucie, kiedy dany projekt rozpoczyna życie poprzez kształty i atmosferę tworzenia, kocham ten niespodziewany efekt! W ostatnim czasie zaczęłam badać przyszłe technologie w relacji do ciała ludzkiego, takie jak: badania mózgu, nerwowe implanty, genetyka, technologia komórek, i to, jak wpłyną na nasze życie. Jestem przekonana, że niektóre interesujące aspekty, które znalazłam, pojawią się w moich pracach (niektóre już są obecne).

Motto…

Pracuj ciężko i miej pewność, że będziesz się dobrze bawił!

Moje motto to rodzaj „zabawy”, czynności naturalnej, kiedy byliśmy dziećmi, lecz zapomnieliśmy o niej, ponieważ staliśmy się dorośli.

Web.: http://www.katjaprins.com/

Opodatkowane prezenty świąteczne dla pracowników

Marek Piotrowski

prawnik, doradca podatkowy

Czas świąteczny związany jest z wigilijnymi spotkaniami firmowymi. Niektórzy pracodawcy decydują się na obdarowanie swoich pracowników bonami towarowymi.

Nie należy jednak zapominać, że “świąteczne” prezenty pracodawców wywołują szereg następstw i obowiązków zarówno na gruncie regulacji prawa podatkowego, jak i w zakresie składek ZUS, o których pracodawca musi pamiętać.



Bony towarowe opodatkowane

Podstawową kwestią z punktu widzenia pracodawcy jest pytanie, czy przekazanie pracownikowi paczki świątecznej lub bonu towarowego podlega opodatkowaniu w świetle regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisów ustawy wynika, że za przychody pracownika uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Jednak jeśli świadczenie rzeczowe zostało przekazane pracownikowi w formie prezentu świątecznego, to w myśl obowiązującego prawa możliwe jest zwolnienie od podatku, właściwe dla świadczeń rzeczowych.

Zgodnie bowiem z przepisami zwolnienia od podatku dochodowego obowiązują w przypadku świadczeń rzeczowych otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub funduszy związków zawodowych w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 złotych. Tak więc pracodawca może przekazać pracownikowi paczkę świąteczną, nie narażając się na obowiązek uiszczenia podatku. Jednak w przypadku bonów towarowych czy talonów nie obowiązują zwolnienia od podatku. Jeśli pracodawca zdecyduje się przekazać pracownikowi bony, będzie zmuszony odprowadzić do urzędu skarbowego podatek.


Składka ZUS, a paczka świąteczna

Równie istotną kwestią, jak odprowadzenie podatku, jest sprawa ustalania składek ZUS, które musi pokryć pracodawca w przypadku przekazania pracownikom świadczeń o charakterze rzeczowym. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy świadczenia rzeczowe, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią przychód pracownika.

Zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę dla ustalania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi ich przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zarazem jednak rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie szczególnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wskazuje, że w zakres podstawy dla ustalania powyższych składek nie należy zaliczać m.in.: świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

A także świadczeń wypłacanych z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS. Z przepisów tych wynika, że jeżeli prezenty świąteczne lub bony towarowe wydawane pracownikom zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a w przypadku pracodawcy niezobowiązanego do jego tworzenia z funduszu socjalno-bytowego utworzonego na podstawie zawartego z pracownikami układu zbiorowego, to ich przekazanie korzysta ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne.

Jeżeli jednak pracodawca nabywa prezenty albo bony towarowe z własnych środków, to te stanowią element wynagrodzenia pracownika w świetle regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wymagają obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, a w konsekwencji również na ubezpieczenie zdrowotne.


Prezenty zwolnione z podatku

Należy pamiętać, że zwolnieniu od podatku dochodowego będą podlegały wyłącznie te prezenty (z wyłączeniem bonów lub talonów), które są finansowane przez ZFŚS, i tylko do wysokości ustalonego limitu kwotowego, czyli 380 zł rocznie. Z kolei na gruncie przepisów ustalania składek na ubezpieczenie społeczne, zwolnieniu będą podlegały te świadczenia, które finansowane są przez ZFŚS, a w przypadku przedsiębiorców niezobowiązanych do prowadzenia funduszu, finansowanych z utworzonego na podstawie zbiorowego układu pracy zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, funduszu na cele socjalno-bytowe do wysokości ustalonego limitu.