Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 09/2009 (id:80)

Ilość artykułów w dziale: 7

Bursztynowy Paszport w światowej stolicy bursztynu

4 sierpnia w Muzeum Bursztynu w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której podpisana została Deklaracja Dobrych Praktyk Bursztynniczych. Konferencja zorganizowana została z okazji publikacji “Paszportu Bursztynowego”, którego rolą jest umacnianie roli Gdańska jako światowej stolicy bursztynu. W spotkaniu udział wzięli Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele organizacji, firm, sklepów i galerii bursztynniczych.


Nie tylko poradnik

“Bursztynowy Paszport” jest poradnikiem konsumenckim o bursztynie i wyrobach jubilerskich z jego wykorzystaniem. Wydany został w języku polskim i angielskim, a zawarte w nim informacje mają za zadanie chronić klientów przed zakupem falsyfikatów lub imitacji bursztynu oraz wspierać stosowanie dobrych praktyk handlowych w sklepach i galeriach Gdańska i całej metropolii. Publikacja zostanie udostępniona szerszemu gronu odbiorców podczas Jarmarku św. Dominika. Do uczestnictwa w akcji “Bursztynowych Paszportów” zgłosiło się do tej pory 40 sklepów i galerii na terenie Trójmiasta. Ich zadanie wiąże się z podpisaniem deklaracji, że będą przestrzegać dobrych praktyk kupieckich, szczególnie w obrocie produktami wykonanymi z bursztynu. “Paszport Bursztynowy” został wydany przez Fundację Gdańską przy współpracy z biurem prezydenta ds. promocji miasta gdańska, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA oraz firmą S&A Bursztynowa Biżuteria z Gdyni.


Deklaracja dobrych praktyk

Podczas sierpniowej konferencji przedstawiciele władz miasta, firm, sklepów i galerii bursztynniczych oraz branżowych organizacji podpisali Gdańską Deklarację Dobrych Praktyk Bursztynniczych. Podobny dokument został podpisany w Gdańsku 2006 roku. W deklaracji sygnatariusze stwierdzają m.in.: “My gdańscy mistrzowie złotnictwa i bursztynnictwa wspólnie z władzami Miasta stajemy w obronie uczciwości i rzetelności w handlu bursztynem bałtyckim. Naszą powinnością jest chronić wizerunek bursztynu oraz promować jego markę w Polsce i poza jej granicami. Odpowiadając na apel Prezydenta Gdańska, uroczyście oświadczamy, że z naszych zakładów i warsztatów złotniczych trafiają na rynek tylko wyroby z bursztynu bałtyckiego. Jednocześnie wzywamy wszystkich tych, którym zależy na dobrym imieniu Gdańskiego Bursztynu oraz Miasta Gdańsk – Światowej Stolicy Bursztynu, aby w swojej działalności przyjęli stosowane przez nas zasady”.


Światowa stolica bursztynu

Władze Gdańska zdając sobie sprawę z ogromnej szansy, jaką miastu daje bursztyn, konsekwentnie realizują Strategię rozwoju Gdańska do roku 2015. Od momentu powstania Muzeum Bursztynu w Gdańsku, czyli od czerwca 2006 roku oraz powołania do istnienia Światowej Rady Bursztynu, organizacji zajmującej się zagadnieniami związanymi z szeroko pojętym obrotem surowca bursztynowego i wyrobów jubilerskich z tym kamieniem na całym świecie oraz promocją jego naturalnego piękna i właściwości, działania władz nie ustają. Władze Gdańska nie poprzestały tylko na deklaracjach, bowiem od lipca 2007 roku, dzięki decyzji prezydenta miasta, można w Gdańsku legalnie rozpoznawać i eksploatować złoża bursztynu na terenach wydzierżawianych przez władze miasta. Do tej chwili miasto wydzierżawiło ponad 20 hektarów na cele z tym związane.

Krzemień w Sandomierzu

Od 5 do 18 października odbędzie się VI edycja Sandomierskich Warsztatów Złotniczych “Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Organizatorem warsztatów jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza. Impreza otwarta jest dla wszystkich artystów złotników polskich i zagranicznych, którzy złożą pisemną deklarację uczestnictwa. Organizatorzy liczą na powstanie prac dotyczących krzemienia pasiastego.

Złoto Srebro Czas po raz dziesiąty

Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas odbędą się już po raz dziesiąty 2-4 października w Warszawskim Centrum Expo XXI.

Organizatorami imprezy są Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Warszawskie targi stwarzają możliwość nawiązania kontaktów handlowych, zapoznania się z najnowszymi trendami na następne sezony oraz ofertami producentów i dystrybutorów, jak również obejrzenia licznych wystaw specjalnych i uczestnictwa w interesujących z handlowego i towarzyskiego punktu widzenia wydarzeniach. Na tegorocznej edycji targów organizator spodziewa się 250 wystawców.

Konkurs dla młodych

F150 organizuje konkurs dla studentów i absolwentów kierunków artystycznych w Polsce. Termin wysyłania prac na konkurs “Srebro Na Ty – współczesny komplet biżuterii” upływa 28 lutego, natomiast uroczyste ogłoszenie listy nagrodzonych nastąpi 15 marca. Celem konkursu jest promocja polskiego złotnictwa oraz pomoc w zaistnieniu na rynku osobom młodym, dopiero rozpoczynającym projektowanie biżuterii autorskiej seryjnej.

Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział studenci polskich akademii sztuk pięknych, wyższych uczelni artystycznych, kierunków podyplomowych, zaocznych oraz absolwenci tychże uczelni, a także kursanci prywatnych instytucji związanych z projektowaniem i sztuką. W konkursie mogą wziąć udział także absolwenci, którzy ukończyli dany tok nauczania nie dalej jak 5 lat temu. Głównym założeniem projektu ma być przedmiot ze srebra. Dopuszczalne jest użycie dodatkowych materiałów z ograniczeniem do około 20 proc. całości przedmiotu oraz z uwzględnieniem łatwego ich powielania (ideą konkursu jest promowanie pracy w srebrze, srebra jako materiału szlachetnego, pracy technikami złotniczymi). Dopuszczalne jest złocenie, oksydowanie, lakierowanie powierzchni srebra, stosowanie emalii i innych technik traktowania powierzchni i zdobienia.

Obowiązkowe jest stosowanie technik złotniczych. Organizatorzy konkursu założyli, że obligatoryjne jest zaprojektowanie naszyjnika oraz dwóch dodatkowych przedmiotów, którymi mogą być kolczyki, broszka, pierścionek, spinka do krawata, spinki do mankietów, klamra do paska, bransoletka, klipsy czy choćby ozdoba do włosów. Jury konkursu będzie oceniało myśl przewodnią łączącą trzy zaprojektowane przedmioty. Komplet biżuterii powinien zaskakiwać nieoczywistą jednością wszystkich komponentów, odbiegającą od standardowego i schematycznego traktowania kompletów biżuterii.

Amonity u W.KRUKA

W salonach W. KRUK można kupić najnowszą kolekcję biżuterii wykonaną ze skamieniałych muszli – amonitów. Najnowsza kolekcja biżuterii zaprojektowana została przez Annę Orską. Projektantka otoczyła amonity srebrną oprawą, spod której wydobywa się bogactwo kolorystycznych zestawień – od jasnopiaskowych, poprzez zielonkawo-brązowe, aż po zupełnie ciemne z delikatną nutką fioletu. W najnowszej kolekcji W. KRUK pojedynczy wisior, kolia czy kolczyki różnią się od siebie i w ten sposób spełniają marzenia kobiet o posiadaniu biżuterii wyjątkowej i unikatowej.

Nowy model zegarka

Na polskim rynku pojawił się nowy model zegarka Emporio Armani AR0723. Zegarek łączy w sobie prostotę i elegancję. Jego koperta jest mała, okrągła i wykonana ze stali szlachetnej. Została zaprojektowana jako przywieszka, “charm” do perfekcyjnie okrągłej bransoletki ze stali szlachetnej, pokrytej szaro-brązową cielęcą skórą tłoczoną, aby przypominała skórę krokodyla. Tarcza zegarka jest również w kolorze szaro-brązowym, a jej powierzchnia jest wykończona teksturą, która doskonale dopełnia namacalną teksturę na skórzanej warstwie bransolety.

Rycerze na bursztynowym szlaku

Podczas III Europejskiego Święta Bursztynu, które odbyło się 9 sierpnia w Konopnicy, można było spotkać się z naukowcami, obejrzeć pokazy walk rycerskich, sposoby obróbki bursztynu i wyścigi rydwanów. – Europejskie Święto Bursztynu promuje pradawny szlak bursztynowy, niegdyś handlowy, dziś turystyczny – mówi Janusz Antczak, wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy. – Poprzez organizację święta staramy się ożywić legendę pradawnego szlaku, a dzięki pozyskanym pieniądzom unijnym zbudować infrastrukturę i wyremontować zabytki po to, by nad Wartą zaroiło się od turystów – dodaje. W czasie obchodów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się konferencja naukowa. O litewskim bursztynnictwie opowiadała dr Audrone Bliujene z Uniwersytetu w Kłajpedzie. O najciekawszych nadwarciańskich importach pradziejowych wykład wygłosił Bogusław Abramek, prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy. Z kolei o europejskich szlakach bursztynowych mówiła Katarzyna Kwiatkowska z Muzeum Ziemi PAN. Natomiast o trendach bursztynologii stosowanej dyskutowali Mariusz Gliwiński i Giedymin Jabłoński z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.