W Polsce najdroższy zegarek został sprzedany za ponad
trzysta tysięcy złotych. Polska jest jednak krajem, w którym trudno mówić o rynku ekskluzywnych zegarków. W naszym kraju bowiem wciąż dominuje pogląd, że drogim zegarkiem jest ten, za który zapłacimy ponad tysiąc złotych
Ceny zegarków na naszym rynku są bardzo zróżnicowane, jednak preferencje klientów nie rozkładają się równomiernie w poszczególnych przedziałach cenowych. Polakom wydaje się, że dobry, markowy zegarek trzeba mieć, ponieważ jest to jedyny element męskiej biżuterii powszechnie akceptowany. Zegarek bywa także elementem mody, który należy posiadać, aby udowodnić, że jest się na bieżąco z aktualnymi trendami. W Polsce są także fascynaci małych dzieł sztuki, którzy zbierają poszczególne zegarki luksusowe.
Luksus dla indywidualnych
nabywców
Mało Polaków decyduje się na wybór zegarka za dwadzieścia czy trzydzieści tysięcy złotych, a ci, którzy decydują się na taki zakup, to osoby mające wysokie oczekiwania względem czasomierza oraz posiadające dużą znajomość rynku. Zdają sobie one również sprawę, że wraz z zegarkiem kupują prestiż oraz lokują swój kapitał w nietuzinkowym przedmiocie.
Luksusowe marki zegarków w tym samym segmencie cenowym znacznie różnią się między sobą. Są one bowiem skonstruowane tak, by sprostać indywidualnym potrzebom klienta. Każda luksusowa marka zegarków oczywiście posiada linię wiodącą, która jest powszechnie rozpoznawalna i stanowi element pożądania potencjalnych nabywców. Klienci płacą olbrzymie pieniądze zarówno za niezawodność zegarka, funkcje, jakie posiada, tradycję oraz znaną markę. Nie ma bowiem mowy o dobrej marce bez dobrej jakości.
Materiały użyte w luksusowych
zegarkach
Ekskluzywne zegarki przede wszystkim wykonane są ze stali, która może być droższa nawet od złota. Oczywiście, gros zegarków luksusowych wykonanych jest ze złota, i to zarówno tradycyjnie żółtego, jak i białego czy różowego. Wśród polskich odbiorców dominuje pogląd, że koperta wykonana ze złota jest bardzo eleganckim i najlepszym rozwiązaniem. Stal na ogół stanowi podstawę wykonania zegarków sportowych i ich pewnej odmiany, która robi ostatnio dużą karierę, czyli tak zwanej sportowej elegancji.
Mechanizmy podobne, ale różne
Mechanizmy w luksusowych czasomierzach zazwyczaj nakręcają się automatycznie, czerpiąc energię z ruchu ręki. Obracający się w nich rotor za pośrednictwem przekładni napina sprężynę odpowiadającą za ruch wskazówek. Dokładność pomiaru czasu wymaga uodpornienia mechanizmu na nieustanne wstrząsy i pokonania siły grawitacji, a to zmusza producentów do konstrukcji skomplikowanych i drogich systemów. Oczywiście, istnieją tradycyjne mechanizmy, które wymagają nakręcania zegarka ręcznie.
Polska wizja, światowa precyzja
Największym zainteresowaniem wśród koneserów drogich zegarków cieszą się marki zegarków uznane na całym świecie za ekskluzywne, których ceny nie spadają poniżej tysiąca dolarów. Polacy jednak coraz częściej sięgają po rodzime marki, które weszły na rynek, i oferują swoim klientom kolekcje dostosowane do ich potrzeb. Jedną z takich firm jest Polpora, która przygotowała dla wymagających odbiorców polskie, ekskluzywne zegarki. W Zielonej Górze tworzone są kolekcje zegarków, które podbijają serca miłośników najlepszych czasomierzy. W każdej limitowanej kolekcji znajduje się tylko dziewięć sztuk zegarków, które bardzo często dostępne są tylko na zapisy.
Polacy u zegarmistrza
Mimo że pojawia się wiele osób zdecydowanych na wydanie ponad dwudziestu tysięcy złotych na zegarek, to i tak na polskim rynku najszybciej rośnie sprzedaż zegarków z segmentu od 800 do 1000 złotych. Ten przedział cenowy utożsamiany jest w naszym kraju z zegarkami luksusowymi i ekskluzywnymi. I według specjalistów sytuacja ta w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.