Międzynarodowe Targi Zegarków i Biżuterii w Bazylei, które zakończyły się 2 kwietnia, po raz kolejny udowodniły swoje znaczenie dla branży jubilersko-zegarmistrzowskiej na całym świecie. Na targach było 1952 wystawców z 45 krajów, czyli o 100 mniej niż rok wcześniej. Dopisali zaś odwiedzający, którzy przybyli znacznie liczniej, niż oczekiwano w czasach kryzysu finansowego, czyli ponad 93 900 osób. Z danych opublikowanych przez organizatorów targów wynika, że zarówno wystawcy, jak i goście, wyrazili swoje zadowolenie z nawiązanych kontaktów handlowych
Targi w Bazylei mimo sceptycznych oczekiwań, okazały się wielkim sukcesem dla branży i doskonałą platformą do wymiany poglądów pomiędzy największymi graczami na światowym rynku. – Udało nam się nawiązać kontakty handlowe z nabywcami z całego świata. Targi były doskonale zorganizowane i w pełni zaspokoiły nasze oczekiwania – mówił po zakończeniu targów Francois Thiébaud, przewodniczący Komitetu Wystawców Szwajcarskich.
Międzynarodowe spotkanie branży
W sześciu halach targowych, które otrzymały swoje finezyjne nazwy: Hala Marzeń, Pożądań, Fascynacji, Sensacji, Inspiracji i Emocji, zgromadzeni zostali liczni wystawcy, którzy oferowali partnerom handlowym swoje produkty.
Na targach w Bazylei, podobnie jak w zeszłym roku, dało się zauważyć sztukę odpowiedniego wyeksponowania oferowanego towaru na przestrzeni zaledwie kilku centymetrów kwadratowych. Wystrój większości stoisk nawiązywał do kolorowych lat siedemdziesiątych, co kontrastowało z prezentowaną biżuterią, która w dużej mierze nawiązywała do mody lat sześćdziesiątych.
Kreatywność w zegarkach
Zaprezentowane podczas targów kolekcje czasomierzy pokazały, że wszystko, co jest teoretycznie możliwe, natychmiast zostaje wdrożone w życie przez projektantów zegarków.
Małe arcydzieła powstały z połączenia różnego rodzaju materiałów i technik produkcji. Na tegorocznych targach można było podziwiać niezwykły kunszt projektantów oraz ich wielką kreatywność przy tworzeniu czasomierzy. Dominowały formy proste, z wielkimi okrągłymi kopertami i kwadratowymi, eleganckimi dodatkami. Jednak wielu producentów, z obawy przed kryzysem, zdecydowało się na zaprezentowanie tylko nowych wersji istniejących modeli.
Powrót klasyki w biżuterii
Targi w Bazylei po raz kolejny udowodniły, że nie istnieje nic bardziej osobistego niż biżuteria. Nowe kolekcje biżuterii zachwyciły odwiedzających swoim klasycznym wyglądem. Jedynym unowocześnieniem, na jakie zazwyczaj decydowali się projektanci, były wielkie rozmiary prezentowanej biżuterii.
Dało się również zauważyć bogactwo kamieni i metali szlachetnych, które w roku 2008 były znacznie delikatniejsze i mniej wyeksponowane. Metalem szlachetnym dominującym w prezentowanej biżuterii okazała się platyna, która znalazła się w kolekcjach prawie wszystkich największych światowych projektantów biżuterii. Niekwestionowanym liderem wśród kamieni stały się kolorowe perły, szczególnie te w odcieniach złota i brązu.
Targowe statystyki
Według danych otrzymanych od organizatora targów, 68,1 proc. odwiedzających Międzynarodowe Targi Zegarków i Biżuterii w Bazylei pochodziło z zagranicy, a 71 proc. z nich zadeklarowało swoją obecność na targach również w przyszłym roku. Osoby odwiedzające targi pytane o cel wizyty odpowiadały, że chcą zapoznać się z ofertą oraz przyjrzeć się sytuacji na rynku jubilerskim oraz zegarmistrzowskim. Jednak liczba podpisanych kontraktów handlowych nie była niższa niż rok wcześniej.
Spotkanie na górze
Targi w Bazylei były tylko wyznacznikiem dla wszystkich projektantów oraz handlowców, co w danym roku będzie modne, oraz w którą stronę będzie rozwijała się branża, ale także okazją do wymiany poglądów pomiędzy największymi graczami odnośnie najnowszych tendencji obserwowanych w branży i sposobów walki z recesją na rynku. Okazję spotkania się twarzą w twarz mieli prezesi i właściciele wszystkich najważniejszych marek na świecie. Sylvie Ritter, dyrektor Międzynarodowych Targów Zegarków i Biżuterii w Bazylei powiedział, że “obecność wszystkich najważniejszych osób w branży, które dyktują warunki na światowych rynkach, jest okazją do dyskusji na temat walki z kryzysem oraz niezapomnianym wydarzeniem dla wystawców i odwiedzających”.
Za miesiąc będziemy mieli okazję uczestniczyć w drugiej edycji Letnich Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych Jubinale, które odbędą się w Krakowie między 5 a 7 czerwca
Na targach znaleźć będzie można ofertę całego sektora jubilerskiego – biżuterię srebrną i złotą, biżuterię z kamieniami ozdobnymi, bursztynem, kamienie szlachetne, oryginalne projekty indywidualnych twórców, biżuterię fantazyjną, półprodukty i półfabrykaty, a także opakowania oraz maszyny i narzędzia. Swoje stoiska informacyjne będą miały branżowe stowarzyszenia, targi i wydawnictwa.
Atrakcje programowe
W programie towarzyszącym targom znajdą się wystawy sztuki biżuteryjnej i przykłady mistrzowskiego rzemiosła jubilerskiego. Galeria Sztuki z Legnicy zaprezentuje dokonania studentów europejskich szkół złotniczych na wystawie z cyklu “Srebrne Szkoły” (prace studentów z Niemiec i Portugalii). Na indywidualnej ekspozycji oglądać można będzie prace Marcina Bogusława, zeszłorocznego laureata konkursu Trend Skauta Polskiej Biżuterii.
Tegoroczni laureaci
W tym roku również platforma Trend Skaut, mająca na celu promocję młodych talenów w dziedzinie wzornictwa, jest integralną i ważną częścią targów. Nowym Skautem Polskiej Biżuterii została wybrana Oliwia Kuczyńska, absolwentka projektowania biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wśród przygotowanych specjalnie na targi Jubinale wystaw znalazła się także pierwsza indywidualna ekspozycja prac mistrza złotnictwa, laureata wielu konkursów i prawdziwego łowcy nagród – Marka Mikickiego.
Wystawy i seminaria
W ramach targów odbędzie się wystawa konkursu Fresh Metal 2009, organizowanego przez warszawską Wytwórnię Antidotum przy współpracy z włoską szkołą Le Arti Orafe. Na wystawie prezentowane będą wszystkie prace biorące udział w konkursie – 50 prac wykonanych przez uczestników z Polski (uczniów warszawskiej Wytwórni Antidotum) oraz 25 prac autorstwa uczniów florenckiej szkoły złotniczej Le Arti Orafe. Targom towarzyszyć będą także otwarte seminaria dotykające ważnej dla branży złotniczej tematyki. W tym roku będzie to m.in. seminarium dotyczące sposobu określania profili konsumenckich.
Na targi wstęp jest bezpłatny wyłącznie dla gości branżowych po uprzednim zarejestrowaniu się i przekazaniu zaproszenia z wypełnionym formularzem rejestracyjnym lub zgłoszeniu się do punktu rejestracji kupców w czasie trwania targów w celu dokonania rejestracji.