Artykuły z działu

Przeglądasz dział BURSZTYN (id:39)
w numerze 06/2008 (id:70)

Ilość artykułów w dziale: 5

Bursztynnicy przekopią Mierzeję Wiślaną

Bursztynnicy rozpoznają i wydobędą złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej, zanim rozpocznie się tam realizacja projektu budowy kanału żeglugowego. Aktywny udział w tej inwestycji bierze Port Morski Elbląg Sp. z o.o., którego dyrektor zwrócił się z prośbą do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o wsparcie tej inicjatywy.


W oficjalnym piśmie do prezydenta Gdańska, Julian Kołtoński, dyrektor spółki Port Morski Elbląg Sp. z o.o. proponuje m.in. wykorzystanie doświadczenia władz miasta w działaniach na rzecz rozpoznania, pozyskania i racjonalnego zagospodarowania surowca podczas prac hydrotechnicznych prowadzonych w związku z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. – Według ocen ekspertów na terenie przewidzianym pod inwestycję prawdopodobnie zalegają znaczne złoża surowca bursztynniczego wysokiej jakości. (…)

W związku z powyższym uznajemy za zasadne rozpatrzenie kwestii ewentualnego przeprowadzenia prac rozpoznawczych, aby wydobycie surowca nie kolidowało z pracami hydrotechnicznymi i nie powodowało opóźnień w budowie kanału – pisze w liście dyrektor spółki. Inwestycja ma ruszyć na wiosnę 2010 roku, więc bursztynnicy mają półtora roku na rozpoznanie i wydobycie bursztynu na Mierzei Wiślanej.

Warto przypomnieć, że do tej pory na terenach gminnych w Gdańsku złoża bursztynu legalnie rozpoznają firmy Golden Amber z Hrubieszowa i Lucjan Nagórski z Gdańska, które wylicytowały kilka działek podczas przetargu nieograniczonego w październiku ubiegłego roku. Obie firmy pokazały, że potrafią przejść cały proces koncesyjny i spełnić surowe wymogi urzędów, zachęcając tym samym innych do legalnego rozpoznawania bursztynu.

Bursztynowe atrakcje na VI Bałtyckim Festiwalu Nauki

Prelekcje o bursztynie, zajęcia warsztatowe i 20-stronicowa broszurka “Bursztyn bałtycki – odkryjmy wymarły świat” były bursztynowymi atrakcjami VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który zakończył się
1 czerwca w Trójmieście.
Organizatorem festiwalowych atrakcji z bursztynem było Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego. – Wszystko wypadło znakomicie.

Pogoda dopisała, więc przygotowane przez nas zajęcia, warsztaty, prezentacje i publikacje były doskonałą okazją dla tysięcy mieszkańców Trójmiasta i gości do zapoznania się z bursztynem bałtyckim, jego historią, odmianami barwnymi i wykorzystaniem w jubilerstwie – ocenia imprezę dr Elżbieta Sontag, która bezpośrednio koordynowała bursztynowe przygotowania do festiwalu. Uczestnicy zapoznali się z innymi żywicami kopalnymi, imitacjami bursztynu, mogli go samodzielnie szlifować i polerować oraz obejrzeć pod mikroskopem efekty swojej pracy w poszukiwaniu inkluzji.
Sponsorem i patronem imprezy by-
ło Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Bursztynowe prezenty dla mam od dzieci chorych na nowotwory

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbyły się podobne zajęcia dla dzieci chorych na nowotwory w świetlicy Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Akademii Medycznej w Gdańsku. Prowadzili je Wojciech Kalandyk, właściciel firmy ART 7 i inicjator zajęć oraz artysta plastyk Karol Maciejewski. Z przygotowanych wcześniej bursztynów, srebrnego drutu, rzemieni, linek i drobnych elementów srebrnych kilkanaścioro dzieci przygotowywało prezenty dla swoich mam na Dzień Matki. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie tematem.

Bursztynowe naszyjniki dla mam

20 maja br. w Gdańsku kilkanaścioro dzieci wykonało bursztynowe naszyjniki dla swoich mam.


Przedszkolaki robiły naszyjniki z bursztynem

Pierwsze do pracy zabrały się przedszkolaki w wieku 6 lat podczas zajęć przeprowadzonych w ramach koła wiedzy o bursztynie “Bursztynek”, prowadzonego przez Małgorzatę Befinger i Alinę Lewandowską w liceum nr 10 w Gdańsku. Wykonane przez dzieci ozdoby trafiły na wspólną miniwystawę, a następnie do przygotowanych wcześniej, dekorowanych również bursztynem pudełek.

Fragmenty zajęć pokazała niemiecka telewizja ARD. W zajęciach uczestniczył Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu. – Pomagałem w pracy jednej z dziewczynek i muszę przyznać, że była wymagającym szefem – stwierdził urzędnik i podkreślił, że to pierwszy z projektów, które chce realizować wspólnie z Małgorzatą Befinger i Aliną Lewandowską w ramach koła wiedzy “Bursztynek”.

Celem zajęć jest propagowanie wiedzy o bursztynie i jego walorach: urodzie, wartości naukowej, właściwościach leczniczych i magicznych, a także trwałym związku z kulturą ludzkich społeczeństw od czasów najdawniejszych, jak również kształcenie umiejętności naukowego traktowania rozpatrywanych zagadnień oraz umacnianie poczucia więzi z Gdańskiem – światową stolicą bursztynu oraz narodowym dziedzictwem kultury. W zajęciach uczestniczyła także Alicja Wiśniewska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, która zebrała wśród członków stowarzyszenia bursztynowe i jubilerskie półfabrykaty niezbędne do wykonania naszyjników dla gdańskich mam.

Jak budować globalny kapitał Pomorza w oparciu o bursztyn

Zakończyły się konsultacje środowiskowe strategii klastra Gdańska Delta Bursztynu. – Nasza propozycja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony bursztynników – podsumowują konsultacje przedstawiciele Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Teraz czas na powołanie biura klastra – zapowiadają.

Prezydentowi Miasta Gdańska oraz przedstawicielom Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i firm bursztynniczych rozwijających inicjatywę bursztynniczego klastra zależało na skonfrontowaniu opinii i propozycji zgłaszanych przez potencjalne podmioty klastra z opiniami przedsiębiorców z branży, którzy stanowią jego trzon. Dlatego strategię klastra poddano konsultacjom środowiskowym. Odbyło się kilkanaście indywidualnych spotkań oraz dwa zbiorowe.

Cele strategii

Strategia klastra Gdańska Delta Bursztynu przede wszystkim porządkuje rolę poszczególnych podmiotów w realizacji zadań i ułatwia ich koordynację – zgodnie orzekli uczestnicy pierwszego spotkania zespołu konsultacyjnego klastra Gdańska Delta Bursztynu przy Prezydencie Miasta Gdańska w dniu 17 kwietnia. Spotkanie pozwoliło także uczestnikom zweryfikować tezy i propozycje działań zapisanych w projekcie strategii oraz wskazać na kwestie certyfikacji i promocji jako priorytetowe. W trakcie dyskusji pojawiła się także inicjatywa powołania biura klastra jako nowego tworu koordynującego działania w branży i funkcjonujących już organizacji.

W poszukiwaniu ostatecznego konsensusu

Drugie spotkanie konsultacyjne klastra Gdańska Delta Bursztynu odbyło się 28 kwietnia w Urzędzie Miasta Gdańska. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych podmiotów klastra, w tym m.in. Międzynarodowych Targów Gdańskich, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Gdańskiej, instytucji muzealnych i Urzędu Probierczego. Uczestnicy doprecyzowali najważniejsze aspekty strategii, w tym powołanie centrum certyfikacji i biura klastra, tak aby ostateczny jej dokument jak najlepiej wskazywał na kierunki i działania priorytetowe dla branży oraz podmioty, które powinny lub mogą te działania realizować. Strategia ma także inspirować i pozwalać identyfikować się firmom i innym podmiotom klastra z zaproponowanymi celami i działaniami, zwiększając szanse na ich realizację oraz stanowić punkt odniesienia pozwalający w przyszłości na ocenę, czy pożądane działania zostały rzeczywiście zrealizowane – niemal zgodnie orzekli uczestnicy drugiego spotkania.

Kolejne działania Gdańskiej Delty Bursztynu

Po zakończeniu konsultacji następnym krokiem w rozwoju inicjatywy bursztynowego klastra będzie przyjęcie strategii oraz powołanie biura. W tym zakresie potrzebne jest niewątpliwie doprecyzowanie kierunkowego planu działania takiego biura, charakteru zaangażowania firm z branży i innych podmiotów klastra (w tym miasta) w jego tworzenie, a także sposobu organizacji i finansowania.

Pięć podstawowych elementów strategii Zawarte w strategii klastra kierunki działań zmierzające do budowy globalnego kapitału regionu w oparciu o bursztyn obejmują pięć zasadniczych elementów:

– utworzenie w Gdańsku globalnego centrum obrotu bursztynem i produktami z jego udziałem,
– ustanowienie światowych standardów oznaczania i certyfikacji bursztynu,
– stworzenie w Gdańsku globalnego centrum nauki o bursztynie i jego obróbce,
– wspieranie rozwoju przedsiębiorstw i ich marek,
– organizację najwyższej rangi wydarzeń kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, artystycznych i biznesowych związanych z bursztynem.

Inicjatywa klastra bursztynniczego jest rozwijana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przy współpracy środowisk branżowych oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Klaster został objęty działaniami pilotażowymi w ramach projektu “Stymulowanie innowacyjności gospodarki województwa pomorskiego przez wspieranie klastrów – koncepcja polityki i działania pilotażowe”.

Projekt ten – realizowany przez IBnGR i Urząd Marszałkowski – jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.