Przeglądasz dział PRAWO (id:40) w numerze 11/2007 (id:64)
Ilość artykułów w dziale: 4
|
|
Wobec niepewnej przyszłości i braku równowagi na świecie, współcześni
klienci charakteryzują się ciągłym pędem do nowych doświadczeń, emocji i
sensacji, ale także chętnie wracają do starych trwałych wartości i tradycji.
Najnowsze francuskie kolekcje biżuterii są efektem kreatywności projektantów
dążących do dopasowywania się do tych sprzecznych potrzeb.
Właśnie dlatego francuscy jubilerzy
w związku z powyższym czerpią inspiracje z wielu różnych źródeł: bajek i
legend, odniesień do historii, romantyzmu, kultur i sztuki świata. Prześledźmy
te trendy wraz z projektantami odbywając podróż w czasie i przestrzeni.
Telefon komórkowy stał się nieodłącznym atrybutem współczesnego człowieka. Kilkanaście lat temu sam fakt jego posiadania był dowodem statusu materialnego. Dziś, kiedy nawet najdroższe komórki produkowane są w gigantycznych seriach, żeby się wyróżnić, trzeba mieć telefon naprawdę niecodzienny.
Być może jest to interesująca nisza także dla polskich jubilerów. Komórki “jubilerskie” to zarówno aparaty drogie, ale jednak dość dostępne, jak i bardzo luksusowe, których produkcja liczona jest dosłownie w sztukach.
Do drugiej grupy będą należeć produkty należącej do Nokii firmy Vertu, na przykład – wykonywane ręcznie, wyłącznie na zamówienie – telefony Signature. W kolekcji wykonanej z 18 karatowego różowego złota znalazły się dwa warianty – z 923 różowymi diamentami (w sumie średnio 7,2 karata) i z 385 różowymi szafirami (suma kamieni to przeciętnie 2,1 karata). Potrzebę luksusu zaspokoić można jeszcze dzięki firmie Amosu.
Współpracuje z nią między innymi kontrowersyjny austriacki jubiler Peter Aloisson, który stworzył swój pierwszy inkrustowany diamentami telefon w 1998 r. i ustanowił rekord wartości komórki – 1,3 mln dolarów. W ofercie Amosu dostępne są aparaty z najwyższej półki, takie jak LG Prada, z obudową wykonaną z 24 karatowego złota. Jednak Amosu oferuje także takie wyjątkowe okazje, jak dostępna wyłącznie w 10 ponumerowanych egzemplarzach Nokia N95 z 18 karatowego złota z 325 diamentami o łącznej wadze 3,3 karata. Natomiast po skontaktowaniu się z firmą, można zamówić niepowtarzalną wersję luksusowego telefonu według autorskiego projektu.
Kpt.
Nowy format Tiffany,ego
Tiffany zapowiada otwieranie nowego typu sklepów jubilerskich na terenie Stanów Zjednoczonych. Placówki bedą mniejsze od obecnych (o powierzchni 2000 m2, a nie jak dotychczas 5000 m2) oraz nie będą oferować biżuterii zaręczynowej. Pierwszy tego rodzaju sklep powstanie w 2008 roku. Michael J. Kowalski, przedstawiciel firmy Tiffany, zapowiedział, że powstanie ich 170. Jednocześnie nadal bedą otwierane placówki firmowe o powierzchni 5000 m2 (5 – 7 rocznie). Aktualnie firma Tiffany posiada w Stanach Zjednoczonych 68 dużych sklepów jubilerskich. Warto zauważyć, że sieć tej firmy zajmuje dopiero siedemnaste miejsce w rankingu sieci detalicznych jubilerskich w Ameryce Północnej.
Złota biżuteria i diamenty
sprzedane za blisko 48 milionów w Nowym Jorku
16 października podczas aukcji w nowojorskim domu ChristieŐs sprzedano biżuterię za łączną sumę prawie 48 milionów dolarów amerykańskich. Wśród hitów znalazły się: diament (5,07 karata) sprzedany za 2 885 700 dolarów oraz prywatna kolekcja klejnotów takich marek, jak Harry Winston i Van Cleef and Arples, sprzedana za
8,9 miliona dolarów.
Wystawa w londyńskim
Natural History Museum
28 listopada zostanie otwarta w Londynie wystawa “The Vault”, prezentująca unikatową kolekcję kamieni szlachetnych, kryształów i metali z całego świata. Wśród atrakcyjnych eksponatów będzie można znaleźć takie unikaty, jak 296 naturalnych i rzadkich diamentów z kolekcji “Aurora”, meteoryt “Nakhla” z 1911 roku, bardzo rzadki różowy beryl z Madagaskaru, pomarańczowy szafir ze Sri Lanki i 1700 karatowy topaz znaleziony w XIX wieku.
Więcej informacji:
www.nationaljeweler.com
Złota biżuteria jako prezent
z okazji narodzin dziecka
Amerykanie coraz częściej wybierają wyroby jubilerskie ze złota jako prezent z okazji narodzin dziecka. Nierzadko jest to złoty wisiorek z wygrawerowaną podobizną noworodka lub bransoleta ze złota z wygrawerowaną datą narodzin. Firma Tiffany oferuje specjalnie na uroczystość narodzin dziecka złote pierścionki w cenie 1750 funtów, z różowym kamieniem, gdy urodzi się dziewczynka lub niebieskim, gdy na świat przyjdzie chłopiec. Specjaliści podkreślają, że tego typu trend przyszedł do Stanów Zjednoczonych z Indii i Wlk. Brytanii, gdzie złote prezenty dla matek nowonarodzonych dzieci są głęboko zakorzenionym obyczajem społecznym.
Rzadka moneta ze złota
sprzedana za 5 milionów dolarów
Moneta została wybita w 1804 roku w Filadelfii na zamówienie ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona jako prezent dyplomatyczny dla misji handlowej do Azji. Jest to jedna z czterech zachowanych do dziś tego typu monet i zajmuje trzecie miejsce w rankingu najdroższych monet świata. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji niezmiennie przypada 10-dolarówce z 1933 roku Saint Gaudens Double Eagle, która została sprzedana w 2002 roku za kwotę 7,59 miliona dolarów.
Więcej informacji: www.gold.org
Nagroda szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego dla firmy
Raymond Weil
Znana firma zegarmistrzowska Raymond Weil otrzymała przyznawaną co roku prestiżową nagrodę genewskiej instytucji Geneva Chamber of Commerce, Industry and Services (CCIG) oraz Biura promocji Przemysłu i Technologii (The Office for the Promotion of Industry and Technology). W uzasadnieniu jury nagrody podkreśliło dynamiczny rozwój firmy oraz innowacyjnych rozwiązań w zegarkach marki Raymond Weil. Nagroda jest przyznawana od 1985 roku.
Citizen kupuje marki firmy
Bulova za 247 milionów dolarów
Japońska firma Citizen, prowadząc ekspansję na rynek amerykański, postanowiła kupić znaną od lat na tym rynku firmę Bulova. Japończycy sądzą, że dzięki temu przejęciu umocnią swoją pozycję w segmencie zegarków od 200 do 600 dolarów oraz urozmaicą portfolio posiadanych marek. Do firmy Bulova należały takie marki jak: Bulova, Accutron, Caravelle i Wittnauer.
Więcej informacji: www.europastar.com, www.raymond-weil.com
Przemysław Szymański
Autor jest prawnikiem, specjalistą ds. podatkowych
Odzyskanie zaległej płatności staje się coraz poważniejszym problemem, także w branży jubilerskiej. Przedsiębiorca w celu wyegzekwowania należności musi przedstawić tytuł wykonawczy, po którego dostarczeniu komornik może rozpocząć postępowanie egzekucyjne
Tytuł wykonawczy musi precyzyjnie określać nazwę podmiotu, co do którego wszczęto egzekucję – wszelkie błędy w druku lub niedokładności mogą być wykorzystane przez dłużnika jako podstawa do złożenia zażalenia. Najczęściej podstawą egzekucji będzie prawomocny wyrok sądu, ugoda zawarta przed sądem lub wyrok podlegający natychmiastowej egzekucji.
Stanowią one tytuły egzekucyjne, które następnie są zaopatrywane w klauzulę wykonalności. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku należy złożyć wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, który w ciągu 3 dni rozpatruje sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Jeżeli sprawę po złożeniu apelacji rozpatrywał sąd drugiej instancji, np. od wyroku sądu okręgowego złożono apelację i sprawę rozstrzygnął sąd apelacyjny, to klauzula wykonalności zostanie nadana przez sąd II instancji, o ile akta sprawy są jeszcze w jego posiadaniu.
Jeżeli w sprawie zapadł wyrok w postępowaniu nakazowym, to klauzulę wykonalności nadaje nakazowi sąd, przed którym on zapadł. Przepis art. 782 § 2 k.p.c. nakłada na sąd obowiązek nadania nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności z urzędu oraz doręczenia – także z urzędu – tytułu wykonawczego wierzycielowi (postanowienie Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2007 r., I CA 1/05, OSNC 2006/6/109).
W tytule egzekucyjnym i tytule wykonawczym nazwa podmiotu, wobec którego kieruje się egzekucję powinna być dokładnie określona. Jeżeli np. zamiast stwierdzenia spółka cywilna znajdzie się stwierdzenie spółka jawna, dłużnicy w zażaleniu mogą wskazywać, że egzekucja została skierowana przeciwko niewłaściwemu podmiotowi. W takiej sytuacji ich zażalenie zostanie uwzględnione, co spowoduje konieczność ponownego uzyskania prawidłowego tytułu wykonawczego, a co za tym idzie przedłuży postępowanie.
Egzekucja przeciwko małżonkom
Co jeśli wierzyciel jest osobą i do tego ma wspólnotę majątkową ze współmałżonkiem. Jeżeli wyrok zapadł przeciwko tylko jednemu z małżonków, natomiast egzekucja miałaby być prowadzona przeciwko obojgu z małżonków w tytule egzekucyjnym, to należy tę okoliczność wyraźnie zaznaczyć. Egzekucja co do niego może być prowadzona tylko, gdy zgodę na zaciągnięcie zobowiązań wyrazili oboje małżonkowie. Argument ten może on podnosić również w sytuacji, gdy wierzyciel – przedsiębiorca wiedział o umowie majątkowej dłużnika i jego małżonka. Jeżeli dłużnik nie będzie w stanie wykazać, że wierzyciel wiedział o tej umowie egzekucja będzie prowadzona również co do przedmiotów, na które rozszerzono wspólność majątkową.
Egzekucja przeciwko spółkom
W przypadku, gdy dłużnikiem jest spółka cywilna tytuł wykonawczy powinien być wystawiony przeciwko wszystkim jej wspólnikom. W przeciwnym wypadku egzekucja może być prowadzona tylko przeciwko wspólnikom wskazanym w nakazie. Wspólnicy w takiej sytuacji mogliby wnieść zażalenie wskazując, że błędnie określono podmiot, który ma podlegać egzekucji.
W tym zakresie wytyczną rozumienia tego przepisu może być postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 23.09.1993, sygn. I ACz 312/93, Wokanda (1994/1/48), wskazujące, że klauzulę wykonalności nadaje się wobec dłużnika wymienionego w tytule egzekucyjnym, stąd wierzyciel nie może uzyskać tytułu wykonawczego w stosunku do wspólnika spółki nie wymienionego w tytule egzekucyjnym, wskazującym jako dłużnika wyłącznie spółkę cywilną. Jeżeli wyrok zapadł przeciwko spółce, nie jest możliwe nadanie tytułu wykonalności przeciwko małżonkowi wspólnika.
Wynika to z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 2005 r., sygn. III CZP 21/05, OSNC 2006/4/58, zgodnie z którą tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, opatrzonemu przez sąd na podstawie art. 7781 k.p.c. klauzulą wykonalności przeciwko wspólnikowi tej spółki, sąd nie może nadać klauzuli wykonalności w trybie art. 787 k.p.c. przeciwko jego małżonkowi.
W przypadku prowadzenia egzekucji przeciwko spółce z o.o. nie ma możliwości nadania tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce z o.o. klauzuli wykonalności przeciwko członkowi zarządu tej spółki (postanowienie Sądu Apelacyjnego z 2 marca 2004 r., III APz 17/04, OSA 2005/1/5).