Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 09/2007 (id:61)

Ilość artykułów w dziale: 1

Będzie więcej kontroli probierczych

Aleksandra Górkiewicz-Malina

Autorka jest dyrektorem Okręgowego Urzędu Probierczego w Krakowie

We wszystkich urzędach krajów Grupy Wyszechradzkiej (GV4) planuje się zwiększenie liczby kontroli probierczych.
Czesi i Słowacy dokonują już nawet kontrolowanych zakupów
w internecie. Polacy i Węgrzy chcą iść w ich ślady po przyjęciu stosownych uregulowań – tak wynika z posiedzenia urzędów probierczych tych krajów w Pradze

Wszyscy członkowie GV4 honorują jedynie cechy probiercze umieszczone na wyrobach przez niezależny organ – urząd probierczy konkretnego kraju. W tej sytuacji dyskusyjne jest uznawanie cech hiszpańskich, które mogą być umieszczane w tym kraju także przez niektóre wytypowane akredytowane laboratoria. Ustalono podczas praskiego posiedzenia, że w tym przypadku, w razie jakichkolwiek wątpliwości, urzędy będą konsultować szczególne przypadki, przesyłając pocztą elektroniczną fotografie cech.


Ekwiwalentność systemów
prawnych

Kraje GV4, z wyjątkiem Polski, honorują cechy probiercze państw unijnych pod warunkiem ekwiwalentności systemów
prawnych. To sprawia, że Czesi,
Węgrzy i Słowacy uznają jedynie te próby na wyrobach, które odpowiadają obowiązującym dla danego metalu szlachetnego w ich kraju. Największe problemy z wzajemnym uznawaniem cech probierczych występują w Czechach i na Słowacji, gdzie nie ma prób dla złota: 0,500Au; 0,375 i 0,333Au.
W tej sytuacji wyroby o takich próbach uznawane są w tych krajach za wyroby metalowe.

Stanowcze “nie”
dla powłoki
niklowej

We wszystkich urzędach GV 4 nie są dopuszczane do obrotu wyroby z powłoką niklową. Tryb postępowania z takimi wyrobami jest ściśle określony w każdym kraju. W Czechach takie wyroby są niszczone, co uniemożliwia wprowadzenie ich do obrotu poza urzędem. Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki występowania w obrocie takich wyrobów, gdy ich masa zwalnia je z obowiązku badania i cechowania w urzędach probierczych.

Zaostrzone reżimy i coraz więcej analiz

Członkostwo wszystkich krajów GV4 w Konwencji stworzyło możliwość
dyskusji nad różnymi problemami
związanymi z badaniem i cechowaniem wyrobów, na których mają być umieszczone te cechy. Zaostrzone reżimy już w zakresie samego badania sprawiają, że konieczne jest wykonywanie większej liczby analiz z deklarowanej pozycji, nie dopuszcza się dostarczenia próbki reprezentatywnej.

Trudności w umieszczaniu
wymaganych czterech oznaczeń

Wiele trudności nastręcza obowiązek umieszczenia na wyrobach w sposób czytelny czterech wymaganych przez Konwencję oznaczeń. Z problemem tym borykają się głownie Polacy i Węgrzy, gdyż w Czechach, z uwagi na śladowy eksport, nie występuje często potrzeba umieszczania na wyrobach cech konwencyjnych.

Częściowym rozwiązaniem w tym zakresie jest cechowanie laserowe, które pozwala na sterowanie wielkością cech konwencyjnych oraz umożliwia umieszczenie ich bez jakichkolwiek
odkształceń na wyrobach o nietypowych kształtach.

Wyposażenie urzędów probierczych w pełny wachlarz wymiarowy znaczników związane byłoby, szczególnie w przypadku Polski (10 urzędów), ze znacznymi kosztami, które nie byłyby adekwatne do potrzeb. Wspólnie ustalono, że w przypadku zastosowania przez producenta elementów z metalu nieszlachetnego, co do zasadności jego zastosowania ze względów konstrukcyjnych każdorazowo będziemy się konsultować między sobą, dodatkowo posiłkując się radą członków Konwencji o długim stażu i doświadczeniu. Ustalono również, że na kolejne Posiedzenie Konwencji i AEA0 każde z państw przygotuje przykłady wyrobów, które stwarzają trudności interpretacyjne.


Prace w Brukseli nad projektem rozporządzenia o swobodnym obrocie towarami w obszarze nie objętym harmonizacją

W Brukseli pod prezydencją Niemiec trwają obrady nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ustanawiającego procedury dotyczące stosowania niektórych krajowych przepisów technicznych do produktów wprowadzonych zgodnie z prawem do obrotu w innym państwie członkowskim.

Za wyłączeniem wyrobów z metali szlachetnych w tym rozporządzeniu opowiadają się Wielka Brytania i Irlandia. Sekretariat Konwencji poprosił wszystkich jej członków o poparcie takiego stanowiska. Na apel oficjalnie odpowiedziało tylko słowackie ministerstwo gospodarki.

To stanowisko poparli także wszyscy dyrektorzy urzędów probierczych z krajów GV4. Ministerstwa pozostałych państw GV4 nie poparły stanowiska Brytyjczyków i Irlandczyków, wychodząc z założenia, że dla metali szlachetnych nadal będzie obowiązywał wyrok Trybunału Houtwipper o wzajemności uznawania cech probierczych pod warunkiem ich ekwiwalentności i oznaczenia przez niezależny organ.

Przedstawiciel Polski na Posiedzeniu Grupy Roboczej ds. Konkurencyjności i Wzrostu zwrócił się z prośbą o przygotowanie tzw. non-paper – dokumentu, który wyjaśniłby kwestię relacji tego projektu do orzecznictwa Trybunału odnoszącego się do swobody przepływu wyrobów z metali szlachetnych wewnątrz UE.

Przedstawiciele Polski po posiedzeniach Grupy Roboczej dla wyrobów z metali szlachetnych patrzą w przyszłość optymistycznie. Ich zdaniem obrót wyrobami z tych metali nie zostanie zasadniczo zmieniony po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia, gdyż wyjątki od klauzuli wzajemnego uznawania zdefiniowane w orzecznictwie trybunału będą mogły być cytowane jako uzasadnienie decyzji zabraniającej wejścia na rynek.

Zasadnicza zmiana, którą wniesie rozporządzenie to 20-dniowa procedura dialogu między administracją a producentem, wprowadzającym dany wyrób na rynek przed wydaniem ostatecznej decyzji w tej sprawie. To może być korzystne w przypadku stosowania barier przez kraj, na którego rynek chcą wprowadzić swoje wyroby zagraniczni producenci.  agm

Ponadto ustalono, że Polska przygotuje aktualizację już wcześniej przygotowanych materiałów informacyjnych o probiernictwie w państwach UE i krajach, będących członkami Konwencji. Opracowanie obejmie analizę systemów prawnych, stosunek podległości, progi masy, obowiązujące próby i porównanie obowiązujących cenników. Informacje te będą bardzo cenne dla branży w krajach GV4.


Tekst powstał na podstawie materiałów z posiedzenia urzędów probierczych krajów GV4, które odbyło się w Czeskim Krumlowie w dniach 23-24 maja.