W Gdańsku zapanowały idealne warunki
do promocji wyrobów z bursztynem: branża,
lokalne władze i jednostki badawcze zintegrowały i zintensyfikowały swoje działania, zmierzające do uczynienia wolnego miasta światową stolicą bursztynu
W tym roku gdańscy bursztynnicy nie mieli wakacji: prezydent
Paweł Adamowicz w lipcu promował bursztyn i podpisał zarządzenie, dzięki któremu będzie można w Gdańsku rozpoznawać złoża bursztynu, a bursztynnicy z inicjatywy klastrowej “Bursztynowa Delta” spotykali się w grupach roboczych ds. promocji i surowca. Muzeum Bursztynu dokonało nowych zakupów i świętowało pierwszą rocznicę powstania. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku udało się Sławomirowi Fijałkowskiemu wspólnie ze środowiskiem i władzami lokalnymi przeforsować projekt powołania pracowni biżuterii.
Fundacja Budowy Bursztynowego Ołtarza dokonała inwentaryzacji wykonanych do tej pory prac i otrzymanych darów oraz ustaliła program działania na przyszłe miesiące, a jak wynika z rozmów z Robertem
Pytlosem, naszym niedawnym kolegą
redakcyjnym, a dziś pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. bursztynu, w październiku zostaną uruchomione kolejne ciekawe projekty promujące bursztyn bałtycki i Gdańsk, jako Światową Stolicę Bursztynu. To wspaniałe wiadomości dla całej branży jubilerskiej. Wszystkie wymienione wyżej wydarzenia poprawią koniunkturę na wyroby z bursztynem, wzmocnią ich pozycję i markę na rynku biżuterii. Wypada się tylko z tego cieszyć, a właścicielom sklepów jubilerskich już dziś radzę rozszerzać ofertę o srebro lub złoto z bursztynem. Warto także, aby środowisko polskich jubilerów wzięło przykład z działań bursztynników, a nawet wsparło je. To jest w interesie nas wszystkich. Bursztyn rośnie w siłę i w tym przypadku warto być z silnymi!
ŻART DUKA
Kawaler bywa pawiem, narzeczony lwem, a mąż osłem
KOMENTARZ
MIESIĄCA
Projekty promocyjne typu “Bursztynowy kogut” sprawiają, że turyści z Gdańska wyjeżdżają z przekonaniem, że ten kamień służy do wyrobu zabawnych wakacyjnych pamiątek, a podstawowym narzędziem pracy bursztynnika jest “ślina i klej”.
DUK REKOMENDUJE
20 sierpnia odbył się w warszawskim Teatrze Współczesnym wernisaż z okazji 30-lecia pracy twórczej Woytka Rygało. Twórca znany jest z ciekawych pomysłów i poczucia humoru, a przede wszystkim z porządnego warsztatu złotniczego. Znakomicie osobowość artysty oddaje jego praca zgłoszona do legnickiego konkursu “Skandal 2006”, pt. “Myszy na serze”, wykonana przy pomocy nowoczesnej technologii elektroforezy.
Rekomenduję!
FAKTY I PLOTKI ZDANIEM DUKA
W lipcu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisał historyczne zarządzenie w sprawie udostępnienia gruntów gminnych na potrzeby rozpoznania i wydobycia złóż bursztynu. Gratuluję Panie Prezydencie konsekwentnej realizacji programu “Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”. W sytuacji deficytu surowca na rynku bursztynniczym taka decyzja to “strzał w dziesiątkę”. Pierwsze przetargi odbędą się na początku października. Jak zwykł mawiać Lucjan Myrta: ksiądz nie wie, co jest w niebie, a geolog nie wie, co jest w ziemi, dlatego bardzo dobrze się stało, że wybór działek był konsultowany z firmami na co dzień rozpoznającymi złoża bursztynu na terenach prywatnych.
Więcej osób w naszej branży chce robić czasopismo branżowe, niż jest firm, które chciałyby się w nich zareklamować. Na rynku pojawiła się kolejna inicjatywa wydawnicza podjęta przez grupę ludzi, którzy nie boją się “wchodzić dwa razy do tej samej rzeki”. Na jej łamach,
p. Tomasz Sobczak troszczy się “niemal po ojcowsku” o kondycję finansową niektórych firm, członków Stowarzyszenia Wystawców Branży Jubilerskiej, które nie uczestniczyły w targach Amberif. Jako prezes tej organizacji dziękuję serdecznie za słowa troski i otuchy, choć jak to mawiał Mark Twain: wiadomości o mojej śmierci są przesadzone. Kto zechciałby się o tym przekonać, zapraszam go do mojego stoiska podczas warszawskich targów Złoto Srebro Czas 2007!
Wszystko na to wskazuje, że od października będzie w Gdańsku pracownia biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych. Gratuluję dr. Sławomirowi
Fijałkowskiemu, to przede wszystkim jego zasługa. W tych działaniach wspierało go całe środowisko bursztynników oraz przedstawiciele władz lokalnych: marszałek województwa pomorskiego, prezydent Gdańska i przewodniczący rady miasta. To kolejny przykład świetnej współpracy bursztynników z gdańskimi władzami. Brawo!
Zapraszamy do współredagowania tej rubryki
e-mail: zdaniemduka@pws-promedia.pl