Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze Z ŻYCIA BRANŻY – POLSKA (id:23)

Ilość artykułów w dziale: 6

Marka biżuterii modowej Ania Kruk

20 listopada odbyła się prezentacja przed szeroką publicznością nowej marki biżuteryjnej – projektantka Ania Kruk razem z Wojciechem Krukiem powołali do życia markę biżuterii modowej Ania Kruk. Inauguracja odbyła się w obecności Ewy i Wojciecha Kruków, twórców firmy W. Kruk. Ania Kruk to nowy koncept najmłodszego pokolenia jubilerskiej rodziny Kruków. Została założona przez rodzeństwo Anię i Wojtka Kruków, którzy od lat interesowali się biżuterią. Zdobywali doświadczenie nie tylko w ramach rodzinnej firmy jubilerskiej z wieloletnią tradycją, ale także uczestnicząc w projektach międzynarodowych związanych z biżuterią i designem.

 

Wyróżnienie dla ręcznie tkanej biżuterii

Bogumiła Adamska otrzymała wyróżnienie I Stopnia w Konkursie „Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur” za „ręcznie tkaną biżuterię ze srebra, łączonego z naturalnymi surowcami”. Warmińsko-mazurska Nagroda Jakości wręczona została po raz dwunasty, a jej adresatami były organizacje publiczne i edukacyjne, ale także przedsiębiorstwa. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 23 organizacje. Z kolei konkurs na najlepszy produkt i usługę Warmii i Mazur odbył się po raz ósmy. Jego celem jest wyłonienie optymalnych produktów i usług w regionie oraz ich promocja na rynku lokalnym, krajowym i Unii Europejskiej. Podczas gali wyróżniono 31 firm i instytucji. Nagrody i wyróżnienia wręczali m.in. Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Julian Osiecki, przewodniczący sejmiku województwa.

 

Rytuał w Galerii Yes

6 września w Galerii Yes odbył się wernisaż wystawy RYTUAŁ – będącej pokłosiem 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, organizowanego w Legnicy. Na wystawie można podziwiać prace, które międzynarodowe jury zakwalifikowało do konkursu.

Tematem i hasłem przewodnim był Rytuał. Zwiedzający mają szansę obejrzeć projekty biżuterii, wykonane przez 56 artystów, głównie z Europy, ale także z Chile, Kanady, Korei i Izraela.

Regionalne kosztowności

Twórcy biżuterii sięgają po coraz ciekawsze materiały. Nikogo nie dziwi już biżuteria wykonana z filcu, plastiku, kapsli, ceramiki czy gliny. Projektanci starają się wykorzystać różnorakie materiały, aby z jednej strony zszokować odbiorcę, z drugiej podkreślić swój niekonwencjonalny styl.

 

Artyści starają się także tworzyć biżuterię, która urosłaby do rangi symbolu regionu, czy nawet kraju, w tym celu sięgają po dobra naturalne oraz regionalne wzornictwo.

 

Jadalna biżuteria

– Im ciekawsze rozwiązanie technologiczne tym większe zainteresowanie – mówi Eryk Czebatyński, właściciel galerii z biżuterią autorską w Łodzi. – Jednak zainteresowanie nie zawsze przekłada się na sprzedaż biżuterii – dodaje. Artyści w swoich projektach wykorzystują niemal każdy rodzaj materiału, aby stworzyć niecodzienne kosztowności. Przyglądając się nowatorskim kolekcjom biżuterii można zauważyć, że wykorzystują oni zarówno materiały trwałe, jak i nietrwałe. – Dużo kontrowersji wzbudziła kolekcja jadalnej biżuterii szwajcarskiej projektantki Cory Sheibani, która zaproponowała czekoladowe pierścionki, naszyjniki ze złotych precli, których cena wahała się od 1000 do 4500 funtów – mówi Eryk Czebatyński. – Biżuteria wykonana została ze składników cukierniczych, metali szlachetnych i półszlachetnych kamieni – dodaje. Na polskim rynku jubilerskim można spotkać się z biżuterią wykonaną z soli kamiennej, która staje się coraz popularniejsza. Podkreślenia wymaga fakt, że klienci stawiają coraz wyższe wymagania wobec biżuterii, którą zamierzają kupić. Zależy im już nie tylko na wartości surowców, jakie zostały wykorzystane do jej stworzenia, ale także na oryginalności danej ozdoby.

 

Ludowe ozdoby

– Klienci, szczególnie turyści, chętnie kupują biżuterię regionalną, traktując ją jako pamiątkę z danego miejsca – mówi Eryk Czebatyński. – Z nad morza przywozi się biżuterię z bursztynem, z Sandomierza z krzemieniem, z Podhala z koralami – dodaje. Biżuteria regionalna nawiązuje do kultury i tradycji, dzięki czemu idealnie dostosowuje się do wymagań klientów, którym zależy na zakupie niekonwencjonalnej pamiątki. Warto zauważyć, że biżuteria regionalna, poza charakterystycznymi surowcami znajdującymi się w danym regionie, wykonywana jest przede wszystkim z ceramiki, drewna czy koronki. – Dziś niezwykle popularnym rodzajem biżuterii, jest biżuteria zrobiona na drutach lub szydełku – mówi Eryk Czebatyński. – Ciekawe kosztowności, najczęściej własnoręcznie zrobione stają się odtrutką na masówkę, która zalała polskie ulice – dodaje. Artyści starają się udoskonalać swoje projekty, aby powstawała biżuteria najbardziej charakterystyczna, która będzie z jednej strony podkreślała styl jej twórcy, z drugiej charakter regionu.

„FOLKI-POLKI” Magdaleny Sokolnickiej

W Galerii Techne w Poznaniu odbyła się wystawa biżuterii młodej poznańskiej artystki Magdaleny Sokolnickiej, tegorocznej absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Architektury i Wzornictwa. Prace zgromadzone na wystawie „Folki-polki” to biżuteria inspirowana polską sztuką ludową – udany remake i powrót do przeszłości. Magdalena Sokolnicka wpisuje się swoimi pracami w bardzo aktualny nurt folkowy. W jej projektach widać wielki szacunek dla ludowych materiałów i form. Artystka wykorzystuje głównie skórę i sznurek, nadaje im dekoracyjne formy, ale traktuje je w sposób bardzo graficzny. „Folki-polki” to zabawa z historią polskiej biżuterii ludowej, próba powrotu do korzeni, jak i nadanie ostatecznej formie współczesnego charakteru. W pracach przedstawionych na wystawie znajdujemy urocze połączenie tradycji i nowoczesności; w pracach zostały wykorzystane elementy, które są nam doskonale znane. Dr Artur Świtalski z Uniwersytetu Artystycznego stwierdził, że w przypadku prac Magdaleny Sokolnickiej „mówimy o poszanowaniu tradycji, kultury, dobrym guście, smaku z domieszką ekstrawagancji i młodzieżowego odlotu”.

Biżuteria dla każdego

By dziubeka wprowadza na rynek biżuterię
w stylu unisex – biżuterię dla niej i dla
niego. Kolekcję EGO stanowią bransoletki wykonane z naturalnej
skóry z metalowymi elementami.
Minimalistyczna kolekcja EGO, wykonana z naturalnej skóry
i metalu, stworzona została myślą o niezależnych osobach
podążających za trendami, dla których liczy się zarówno prostota, jak
i funkcjonalność. Kolorowe skórzane rzemienie i rzemyki łączone ćwiekami w kształcie
piramid, półkul czy nabojów, oraz szeroka gama grubości bransoletek pozwolą na dobranie
dla siebie takiego modelu, który podkreśla styl i charakter.