Artykuły z działu

Przeglądasz dział WYSTAWA (id:138)
w numerze 02/2024 (id:200)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2024-02

Legnicki Festiwal Srebro 2025

Weekend 9-10 maja 2025 r. to data szczególna w przyszłorocznym kalendarzu złotniczych wydarzeń. Wtedy Galeria Sztuki w Legnicy po raz kolejny stanie się centrum biżuteryjnego świata, a mury miejskich instytucji kultury wypełnią wprawdzie niewielkie, lecz nader drogocenne dzieła sztuki stworzone przez artystów z kilkudziesięciu krajów.

pj-2024-02-462184

Międzynarodowy Ko nkurs Sztuki Złot niczej „Efekt WOW!” Jaka będzie kolejna edycja Legnickiego Festiwalu Srebro?

Wielowątkowa i zaskakująca, do czego zobowiązuje temat 33. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej i zarazem motyw przewodni wydarzenia, który brzmi „Efekt WOW!”.

– Czy sztuka ma być efektem WOW?

Czy biżuteria ma nim być?

Po posthumanistycznym zwrocie, pustce i ułudzie dyskursów, kryzysie człowieczeństwa, oczekujemy od niej już nie tylko pesymistycznego złorzeczenia i dystopijnych proroctw, ale też nadziei, ukazania światełka w tunelu, antidotum na otarcie apokaliptycznych łez, magicznej różdżki, która sprawi, że świat wyda się piękniejszym miejscem, niż jest. Oczekujemy efektu WOW – podsumowuje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy.

pj-2024-02-441060

– Myślę, że kolejna edycja konkursu Srebro będzie genialna. Nie sądzę, że „Efekt WOW!” to łatwy temat. Obecnie istnieje tak wiele możliwości twórczych czy technologicznych, jak druk 3D, które można wykorzystać, aby wywołać efekt WOW. Myślę, że jurorzy konkursu staną przed bardzo trudnym wyborem – komentuje temat przyszłorocznej edycji konkursu australijska artystka Felicity Peters. At rakcj e Legnickiego Festiwalu Srebro W programie festiwalu nie zabraknie przeglądu indywidualnych osobowości twórczych. W 2025 r. w cyklu wystaw Sylwetki Twórców zagości dr Christina Karababa, pochodząca z Grecji projektantka i badaczka, obecnie zatrudniona na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Düsseldorfie. Artystka pracuje w nurcie biżuterii narracyjnej, bada rolę biżuterii jako komunikatu, a jednocześnie eksploruje potencjał nowych technologii w zakresie projektowania przy użyciu CAD/ CAM, druku 3D oraz FDM (rapidprototyping).

Podczas festiwalu będziemy mieli także okazję przyjrzeć się z bliska twórczości dr. Jarosława Kolca, związanego z Instytutem Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Na wystawie zobaczymy zarówno najnowsze realizacje, jak i prace znane i nagradzane w konkursach złotniczych na przestrzeni lat. Punktem wspólnym dla wszystkich prezentowanych prac będzie materiał, z którego artysta wykonuje biżuterię – kryształ górski oraz krzemień. Z kolei w cyklu przekrojowych wystaw młodych projektantów i artystów Srebrne Szkoły czeka nas spotkanie z twórczością studentów jednego z czołowych ośrodków kształcenia w zakresie obróbki kamieni – Wydziału Kamieni i Biżuterii działającego w Idar-Oberstein, przynależnego do Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Trewirze (Niemcy). W programie Festiwalu Srebro 2025 znajdzie się kilkanaście wystaw, a także wiele wydarzeń, spotkań, dyskusji, koncert oraz sympozjum „Granice sztuki globalnej”. Legnica co roku w dostarcza nie tylko okazji do cennych spotkań w złotniczym gronie, ale staje się też oknem na świat dla środowiska polskich entuzjastów artystycznej biżuterii, prezentując i dokumentując globalne zjawiska, nurty i tendencje w tej dziedzinie.

Więcej informacji o LF Srebro 2025 oraz naborze prac
do 33. MKSZ „Efekt WOW!”: silver.legnica.eu
Facebook: Legnica Jewellery Festival SILVER
Instagram: legnica_silver_festival
Anna Wójcik-Korbas
Koordynatorka Legnickiego Festiwalu Srebro