Malarstwo i biżuteria to dziedziny, które współcześnie coraz częściej się przenikają. Artyści szukają doskonałego medium, za pomocą którego nawiążą kontakt z odbiorcą. Artyści złotnicy coraz częściej poszukują inspiracji w malarstwie, i to zarówno dawnych mistrzów, jak i współczesnym.
Podobne zależności można odnaleźć w wypadku malarzy. Ci artyści również niezwykle chętnie nie tylko inspirują się biżuterią, ale także próbują oddać jej właściwości na płótnie.
Biżuteria w malarstwi e
We współczesnym malarstwie widać wpływy sztuki złotniczej. Artyści coraz więcej uwagi przywiązują do plastycznego kształtowania powierzchni płótna. Doskonałym przykładem jest malarstwo Katarzyny Rutkowskiej, która na swoich płótnach stara się oddać współdziałanie form przestrzennych. Jej eksperymenty z przestrzenią oraz sposób zaprezentowania trójwymiarowości przenoszą nas w świat złotnictwa. Artystka, laureatka pierwszej nagrody w konkursie „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie”, jest absolwentką wrocławskiego liceum plastycznego, gdzie otrzymała dyplom plastyka jubilera. Może dlatego tak blisko jej do form biżuteryjnych, z tą niezwykłością oddaje strukturę i formę materiału, bawi się przestrzenią. Patrząc na obrazy Rutkowskiej, nie od razu zdajemy sobie sprawę, że widzimy płaską płaszczyznę obrazu. Przestrzeń zbudowana na powierzchni płótna jest niemal fizyczna. Wydaje nam się, że możemy dotknąć jej chropowatej struktury, poznać jej chłód.
Ob raz na broszce
Jednak nie można zapominać, że inspiracje wydają się przebiegać dwukierunkowo. Złotnicy również podglądają warsztaty malarzy i przenoszą ich rozwiązania technologiczne na formy przestrzenne. Z jednej strony, coraz częściej mamy do czynienia z nanoszeniem reprodukcji na brosze, naszyjniki czy pierścionki, z drugiej – widzimy posługiwanie się technikami malarskimi do stworzenia nowych dzieł sztuki. Przykładem może stać się wspaniała biżuteria Mai Woźniak, która eksperymentuje z malarstwem kropkowym Aborygenów. Technika wykorzystywana przed wiekami odżywa w formach złotniczych młodej artystki, tworząc swoisty pomost między światami malarstwa i biżuterii.