Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 03/2017 (id:157)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2017-03

Entuzjazm w branży po Amberifie

25 marca zakończyły się 24. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich – największe targi jubilerskie w Europie Środkowo-Wschodniej oraz najważniejsza na świecie wystawa bursztynu. Swoją ofertę zaprezentowało na nich 470 wystawców z całego świata, a odwiedziło je ponad 6 tys. gości z 58 krajów.

pws-2017-06a-09

Najliczniejsze grupy odwiedzających przyjechały z Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Chin, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Szwecji, Włoch, Danii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier, Czech, Estonii i Kanady.

pws-2017-06a-09

ARTYSTYCZNE OBLICZE TARGÓW ROŚNIE W SIŁĘ

Amberif służy rozwojowi rynku jubilerskiego, wspiera przedsiębiorców i rzemieślników, nie zapomina jednak o twórcach, wiedząc, że to działania artystyczne najsilniej stymulują rozwój branży. Dlatego od siedmiu lat na targach swoją premierę ma ważna dla projektantów biżuterii publikacja – „Trend Book” autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego, wykładowcy gdańskiej ASP, który wraz z grupą studentów definiuje najważniejsze trendy wzornicze, aby potem przełożyć je na projekty wyrobów z bursztynu. Swoje prace prezentuje na targach kilkudziesięciu artystów w Galerii Projektantów. To do ich rąk najczęściej trafiają ważne branżowe wyróżnienia. W tym roku spotkać można tu było zarówno Marcina Tymińskiego, laureata międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynem Amberif Design Award, jak i Jarosława Westermarka, którego pierścień, organicznie łączący bursztyn z płatami złota, zdobył Grand Prix konkursu Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego w kategorii wzornictwa. Galeria Projektantów to także miejsce dedykowane młodemu pokoleniu twórców, jubilerom stawiającym w zawodzie pierwsze kroki.

ZASKAKUJĄCY NIEBIESKI BURSZTYN

Na targach Amberif dostępne są zaskakujące kolorystyką bryłki bursztynu z Dominikany, Birmy, Meksyku. Tym razem jednak wszystkich zaskoczył piękny niebieski bursztyn z Sumatry. Już pierwszego dnia targów ważącą 150 gramów bryłkę sumatrzańskiego bursztynu zakupiło Niemieckie Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten.

pws-2017-06a-11

NAUKA I WAŻNE DLA BRANŻY ODKRYCIA

Amberif stworzyło okazję do spotkania cenionych w świecie specjalistów oraz uczestniczenia w warsztatach i konferencjach naukowych. Podczas tegorocznych targów przyznano także nagrody w konkursie Bursztynowe Rzemiosło – skierowanym do złotników, organizowanym przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Laureatem został Paweł Rojewski z Warszawy. Tytuł Bursztynnika Roku przyznano pochodzącej z Białorusi Zoji Kostiaszowej, od blisko 40 lat pracującej w kaliningradzkim Muzeum Bursztynu. Bursztynową Kulę – za najlepszy wzór prezentowany na targach, przyznawaną przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wręczono Dariuszowi Zarańskiemu, tworzącemu pod marką New Age Design. Kolejne Targi Amberif odbędą się od 21 do 24 marca 2018 r., ale jeszcze w tym roku od 31 sierpnia do 2 września odbędą się otwarte dla szerokiej publiczności Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart.