Przeglądasz dział TARGI (id:44) w numerze 06/2016 (id:153)
Ilość artykułów w dziale: 3
|
|
Listopadową tradycją w Galerii Otwartej w Sandomierzu stała się prezentacja prac absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zatytułowana Wspólny Punkt Widzenia.
Tegoroczną wystawą obchodzimy mały jubileusz. Po raz piąty odwiedzający będą mogli zobaczyć prace byłych studentów łódzkiej ASP. W ciągu pięciu lat już 48 absolwentów pokazało tu swoje prace.
Oprawa wystaw
Od początku cykl wystaw jest dokumentowany fotograficznie. Pierwszym trzem wystawom towarzyszyły foldery, czwartej i piątej edycji towarzyszy katalog. To bardzo ważne, gdyż wystawy mają krótki czas prezentacji, zaś katalog staje się trwałą dokumentacją wydarzenia. I tak, dzięki zaangażowaniu uczestników, przy pomocy sponsorów, możemy dokumentację spotkania przekazać również tym, którzy na wystawie nie byli.
Wystawa w otwartej szafie
Wernisaż wystawy odbył się 26 listopada w nowej siedzibie Galerii Otwartej w budynku pod adresem Rynek 2. Skromne obecnie przestrzenie przeznaczone na prezentowanie wystaw (w szafie z początku XX w.) doczekały się sympatycznego tytułu: Wystawy w Otwartej Szafie. Obecny pokaz jest już drugą tego rodzaju, nieco eksperymentalną próbą właściwej ekspozycji biżuterii autorskiej. W opinii gości sposób ten sprawdza się i rokuje, że ten cykl na trwale zagości w Galerii Otwartej, prezentując kolejne ciekawe wydarzenia złotnicze.
Wspólny punkt widzenia
Cykl Wspólny Punkt Widzenia to projekt dr. Jarosława Kolca, pracownika i wykładowcy łódzkiej ASP. Wartość cyklu bardzo trafnie we wstępie do katalogu określiła Olga Podfilipska-Krysińska: „…niektórzy autorzy nadal związani są z katedrą, a inni dawno nie zaglądali na uczelnię. Różnie się to układa. Tak samo różne są te wystawy – czasami prezentują dorobek tylko dwóch osób, a kiedy indziej aż dwudziestu jeden artystów. Niektórzy prezentowali już dwukrotnie całą kolekcję, a inni pokazywali tylko jeden obiekt. Ale jest „wspólny punkt”: identyfikacja z miejscem, w którym dla każdego fascynacja biżuterią się zaczęła i radość z możliwości wspólnej prezentacji”. Cieszę się, że Galeria Otwarta może uczestniczyć w takim ciekawym projekcie. W V edycji wystawy udział wzięli: Ewelina Bocian, Beata Ciesielska, Joanna Dzienisowicz, Klara Kostrzewska, Małgorzata Podleśna-Zdunek oraz Anna Wojdan. Wystawa potrwa do 13 stycznia 2017 roku. Serdecznie zapraszamy do Sandomierza.
165 wystawców oraz 2,7 tys. odwiedzających branżowych i niebranżowych, 16 wystaw współczesnej sztuki złotniczej w ramach specjalnie stworzonego forum, Bursztynowa Roża dla Małgorzaty Foremniak i grono gości specjalnych – to krótkie podsumowanie targów Złoto Srebro Czas, których 17. edycja odbyła się w dniach 29 września-1 października 2016 w centrum MT Polska w Warszawie.
Wśród wystawców dominowali twórcy współczesnej polskiej biżuterii (60) oraz firmy bursztynnicze (52), nie zabrakło także firm oferujących biżuterię srebrną i złotą, modową, jak również narzędzia jubilerskie i maszyny oraz systemy wystawiennicze.
Forum Wystaw Złotniczych
Targi Złoto Srebro Czas 2016 zostały wybrane na miejsce prezentacji najnowszych kolekcji biżuterii na sezon jesień-zima, jak również prapremiery wyjątkowej kolekcji z kamieniami szlachetnymi prężnie rozwijającej się marki Novvak Jewellery. Nowością tegorocznej edycji było Forum Wystaw Złotniczych, gdzie w jednym miejscu prezentowanych było aż 16 wystaw: pokonkursowych, indywidualnych i zbiorowych. W ten sposób organizatorzy Złoto Srebro Czas kładą jeszcze większy nacisk niż dotychczas na realizację idei promowania współczesnej polskiej sztuki złotniczej – od początku istnienia targów zorganizowano w sumie ponad 70 wystaw prezentujących dokonania polskiej sztuki biżuterii i bursztynu.
Bursztynowa Róża
Jak co roku, również i tym razem targi odwiedziły znane osoby: dziennikarka telewizyjna Anna Popek, showman Szymon Majewski oraz fotografka Lidia Popiel. Bursztynową Różę – prestiżową nagrodę przyznawaną za działalność charytatywną i pomoc potrzebującym – otrzymała aktorka Małgorzata Foremniak. Tym samym dołączyła ona do szacownego grona laureatów, które tworzą m.in. Szymon Majewski (2015), Anna Dymna (2014), Justyna Steczkowska (2013) oraz Magdalena Różczka (2012). Mimo wysiłków organizatora, na tegoroczną edycję wpływ miały takie czynniki jak zorganizowanie dwóch imprez specjalnie dla branży jubilerskiej w tym samym terminie w Warszawie, jak również spadający popyt na wyroby z bursztynem bałtyckim oraz mniejsze zainteresowanie biżuterią autorską. Na tak wymagającym rynku sukces odnieśli ci wystawcy, którzy przygotowali nową ofertę utrafiającą w gusta odbiorcy.
Od 29 września do 1 października odbywały się w Warszawie Polskie Targi Złotniczo- Jubilerskie Gold Expo 2016. Swoją ofertę zaprezentowało 174 wystawców. Impreza zakończyła się sukcesem, gdyż, jak podkreślają organizatorzy, wydano ponad 4 tys. identyfikatorów.
Targi były okazją nie tylko do nawiązania kontraktów handlowych czy do spotkań towarzyskich, ale także obfitowały w liczne wydarzenia kulturalne.
Zadowolenie wystawców
Odwiedzający chętnie kupowali złotą i srebrną biżuterię z kamieniami szlachetnymi, zegarki, maszyny i narzędzia jubilerskie oraz kamienie. Jednak największe zainteresowanie wzbudzały drukarki 3D. Organizatorzy zapewnili bowiem możliwość zaprezentowania druku 3D w oddzielnej hali, gdzie wystawcy mogli w pełni ukazać nowoczesne technologie jubilerskie. Odwiedzający mieli szansę na spokojne i dokładne zapoznanie się z możliwościami, jakie oferuje druk 3D, wykonanie własnego projektu biżuterii i obserwację jego realizacji.
Medal św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku 2016
Podczas Targów Złotniczo-Jubilerskich nie zabrakło wydarzeń kulturalnych, które nierozerwalnie związane są z branżą złotniczą. Jak co roku przyznano medal Św. Eligiusza i nadano tytuł Złotnika Roku. Tegorocznym laureatem został Jacek Kurczab – rzemieślnik i mistrz złotnictwa z Krakowa. Należy podkreślić, że w środowisku rzemieślników złotników jest to jedno z najważniejszych odznaczeń w kraju. Wyróżnienie przyznała Kapituła w składzie przedstawicieli: Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Fundacji Rozwoju Polskiej Branży Jubilerskiej, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP oraz Waldemara Sawy – laureata XII edycji Medalu Św. Eligiusza. Organizacje rzemieślnicze doceniły pracę Jacka Kurczaba, wyróżniając go także Złotą i Srebrną Odznaką Izbową, srebrnym medalem im. J. Kilińskiego oraz złotym medalem im. J. Kilińskiego nadawanym przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Srebrną Odznaką za szkolenie uczniów w rzemiośle. Podczas targów wręczono również najwyższe odznaczenie rzemieślnicze, a mianowicie szablę Kilińskiego. Nagrodzony został Jerzy Kurczok– złotnik jubiler, starszy Śląskiego Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów. Środowisko branżowe doceniło Jerzego Kurczoka za jego umiejętności zawodowe, którymi chętnie dzieli się z młodym pokoleniem złotników i grawerów, a także za nieocenione zaangażowanie w działalności społeczne.
Konkurs Złoto i Srebro w Rzemiośle
Tegoroczna edycja targów stała się także okazją do przyznania nagród w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego Złoto i Srebro w Rzemiośle. Celem konkursu jest promocja i prezentacja zawodowego kunsztu złotników-jubilerów, a także młodych adeptów tego zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności posługiwania się tradycyjnymi i nowoczesnymi technikami złotniczymi, łączenia ich oraz kreowania autorskiego wzornictwa. Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych w dwóch kategoriach: Seniorzy i Juniorzy.W kategorii Seniorzy tematem prac był „Metal i kamień przez pryzmat art deco”, technika tradycyjna. Zwycięzcą został Krzysztof Ziemba, nagrodzony za pracę WisiorHris. Drugie miejsce zostało przyznane Pawłowi Rojewskiemu za pracę W pryzmacie, a miejsce trzecie otrzymał Kornel Krajewski za pracę Pryzmat 39.W kategorii Seniorzy przyznano również wyróżnienie za pracę Skarabeusze odkrywcy Tutenchamona, której autorką jest Agnieszka Mroczkowska. W kategorii Juniorzy temat prac brzmiał„Ład i chaos w metalu i kamieniu”. Pierwsze miejsce przyznano Kamilowi Rachlewiczowi za wisior Kropla oleju, drugie miejsce otrzymała Julia Winiarska za pracę Błędne koło,a miejsce trzecie przyznano za pracę Maska wenecka autorstwa Marty Imiołek.W tej kategorii zostały wyróżnione dwie prace. Jedna to zestaw biżuterii: 2 pierścionki i brosza, którego autorem jest Miłosz Bukowski. Druga wyróżniona praca, autorstwa Karoliny Urbańczyk – zestaw 3 brosz Skarb ziemi Śląskiej.