Artykuły z działu

Przeglądasz dział TEMAT MIESIĄCA (id:30)
w numerze 06/2016 (id:153)

Ilość artykułów w dziale: 3

pj-2016-06

Męskie pasje zamknięte w biżuterii

Twórcy biżuterii, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworzą biżuterię autorską z niecodziennych materiałów. I tak powstają kolekcje męskiej biżuterii wykonane ze zużytych części samochodowych, opon, szyb, ale przede wszystkim karoserii.

pws-2017-01-17

Autorzy niecodziennej biżuterii nie obawiają się łączyć fragmentów samochodów z kamieniami czy metalami szlachetnymi. A mężczyźni chętnie płacą za fragment swojego wymarzonego samochodu, który mogą zawsze i wszędzie mieć przy sobie.

Namiastka szczęścia

Porsche, Lamborghini, Volvo, Ferrari czy Mercedes to marki samochodowe, których części najczęściej uwiecznione są w biżuteryjnych kolekcjach. Mężczyźni marzący o najdroższych modelach samochodów, chcą posiadać choćby ich substytut, dlatego też chętnie decydują się na zakup biżuterii z nich wykonanej. Samochody, z których wykonywana jest biżuteria, są samochodami powypadkowymi, które w ten sposób ulegają upcyklingowi, czyli zjawisku, które polega na przetwarzaniu surowców wtórnych w nowe produkty o wyższej jakości. Klienci bowiem nie patrzą na cenę. Za kawałek karoserii czy opony są w stanie słono zapłacić. Ceny biżuterii wykonanej ze zużytych części samochodowych zaczynają się od 15 dolarów a kończą na nawet na dwóch tysiącach dolarów. Artyści w swoich projektach biżuteryjnych starają się oddać cechy charakterystyczne luksusowych samochodów. Do produkcji biżuterii wykorzystywane są nakrętki, uszczelki, fragmenty filtrów, żarówki z kontrolek czy nawet fragmenty opony. Słowem wszystko, co składało się kiedyś na luksusowe auto. Oczywiście twórcy w swojej biżuterii starają się oddać klimat luksusowej marki, nawiązać do jej cech charakterystycznych, przywołać wrażenie posiadania luksusowego gadżetu. Niektóre firmy jubilerskie specjalizujące się w tworzeniu tego rodzaju biżuterii wraz z zamówionym egzemplarzem przesyłają klientom zdjęcie auta, które zostało przerobione na biżuterię. Na polskim rynku jubilerskim także można znaleźć artystów zajmujących się tworzeniem tej niecodziennej ozdoby. Firma Karlik Art zajmuje się tworzeniem biżuterii z zużytych części różnych modeli samochodów Volvo. Kolekcja pARTs składa się z linii damskiej i męskiej. Podkreślenia wymaga fakt, że biżuteria ta kupowana jest równie często przez kobiety, jak i przez mężczyzn. W Polsce rynek biżuterii ze zużytych materiałów dopiero się rozwija, jednak nawet w Europie, a tym bardziej w Stanach Zjednoczonych, firmy działające w tym segmencie radzą sobie doskonale.

pws-2017-01-18

Ulubiony rodzaj biżuterii

Mężczyźni wybierając ten rodzaj biżuterii zazwyczaj decydują się na bransoletki. Masywne wzornictwo i możliwość wyeksponowania materiału sprawia, że bransolety w kolekcjach biżuterii samochodowej pojawiają się najczęściej. Można także zdecydować się na naszyjnik, choćby z paska z rozrządu czy wisior z ulubionego elementu samochodu. Dużym zainteresowaniem cieszą się breloki oraz spinki do mankietów, natomiast najmniej osób decyduje się na zakup obrączek. Zazwyczaj twórcy biżuterii pozwalają klientom wybrać element, który ma zostać zaklęty w ich biżuterię. Zdają sobie sprawę, że poza przedmiotem sprzedają także marzenia o pięknym, luksusowym samochodzie. W tym miejscu należy wspomnieć, że biżuteria tworzona z samochodów wpisuje się w najnowszy trend – ekologię. Wykorzystywania zużytych materiałów, nadawanie im nowego życia, sprawia, że biżuteria ta staje się coraz popularniejsza.

Artystyczne innowacje

Niektórzy twórcy posuwają się o krok dalej i oferują swoim klientom „esencję” samochodu. Firma Aka Jewelry jako pierwsza zaproponowała bransoletę na nadgarstek wykonaną z paska rozrządu i strzykawek wypełnionych płynami samochodowymi, czyli benzyną, olejem, płynem hamulcowym, przekładniowym i chłodniowym. Masywna bransoleta bardzo spodobała się klientom i kupowana jest nie tylko przez mężczyzn, ale także przez kobiety. Firmy jubilerskie, widząc zainteresowanie klientów biżuterią samochodową, zaczęły wykorzystywać części z samolotów, gdyż miłośników podniebnych wojaży także nie brakuje. Niektórzy twórcy w kolekcjach przeznaczonych dla mężczyzn umieszczają elementy z telefonów czy telewizorów. Jednak i tak największym zainteresowaniem cieszy się biżuteria samochodowa.

Mężczyzna u projektanta

Należy także zauważyć, że mężczyźni sami zgłaszają się do projektantów biżuterii z elementami swoich samochodów i proszą o wykonanie z nich biżuterii bądź breloczka. Chcąc posiadać pamiątkę po swoim pierwszym czy ulubionym samochodzie, tworzą biżuterię symboliczną, która będzie im towarzyszyła przez całe życie. Obserwując rynek europejski można wysnuć wniosek, że także w Polsce biżuteria z elementów samochodowych stanie się popularna wśród mężczyzn, którzy nie tylko kochają motoryzację, ale także wiedzą czego chcą.

Spojrzenie na męską biżuterię

Mężczyźni coraz chętniej kupują biżuterię. Interesują ich przede wszystkim ozdoby, które wpisują się w trendy modowe i są sygnowane przez znane marki, niekoniecznie jubilerskie.

pws-2017-01-14

Jak podkreślają specjaliści, męska biżuteria musi być modna. Zainteresowanie wzbudzają bransoletki, naszyjniki, ale także tradycyjne spinki do mankietów. Moda na męskie ozdoby sprawia, że coraz więcej firm jubilerskich decyduje się na wprowadzenie męskich kolekcji biżuterii. Coraz częściej za tworzenie biżuterii dla mężczyzn biorą się także artyści złotnicy. I okazuje się, że jest to rynek, o który warto zawalczyć.

pws-2017-01-15
Ozdoby do odzieży

Męska biżuteria traktowana była po macoszemu. W salach jubilerskich pojawiała się niezwykle rzadko, gdyż klienci nie byli zainteresowani jej zakupem. Rzadko która marka jubilerska decydowała się na wprowadzenie na rynek kolekcji przeznaczonej dla mężczyzn. Trzeba zauważyć, że jeszcze do niedawna za jedyną akceptowaną społecznie męską ozdobę uchodził zegarek. Zmieniająca się moda spowodowała, że mężczyźni zaczęli kupować biżuterię dla siebie. Najczęściej męska biżuteria traktowana jest jako dodatek do ubrania, jego uzupełnienie. Musi podkreślać walory stroju. A mężczyźni wybierając ozdoby, kierują się marką danego produktu. Strzałem w dziesiątkę okazały się kolekcje biżuterii wprowadzane na rynek przez marki samochodowe. W polskich salonach samochodowych najdroższych marek – Ferrari, Porsche, Mercedesa – pojawiły się ozdoby biżuteryjne, które chętnie kupowane są przez Polaków. Największym zainteresowaniem cieszą się spinki do mankietów i wisiorki, które można nosić na łańcuszku na szyi, na bransolecie, ale także traktować jako breloczek. Poza firmowym logo firm samochodowych mężczyzn kusi także biżuteria proponowana przez firmy odzieżowe. W tym segmencie najczęściej kupowane są bransoletki i naszyjniki z wisiorami z logo Hugo Boss i Armani. Są to przede wszystkim bransolety, ale także sygnety z widocznym logo marki. Popularne są także bransoletki wykonane z rzemyków i sznurków, które noszone na lewym nadgarstku wraz z zegarkiem tworzy modną kompozycję. Niektórzy preferują kupno biżuterii w salonach odzieżowych, w których proponowana jest ona pod konkretne komplety ubrań. Zazwyczaj są to bransolety i wisiory, ale pojawiają się także szale męskie ozdabiane kamieniami jubilerskimi czy sznurówki zakończone złotymi agletami. Natomiast mężczyźni dokonując zakupów w tradycyjnych salonach jubilerskich stawiają na bransoletki wykonane ze sznurów kamieni, najczęściej czarnych onyksów. Chętnie wybierają także skórzane bransolety ze srebrnymi blaszkami czy tytanowe obrączki. Jeśli mielibyśmy wskazać cechę wspólną dla modnej męskiej biżuterii, to będzie nią z całą pewnością kolor czarny.

Biżuteria z gadżetem

Dużym zainteresowaniem cieszy się biżuteria użyteczna. Polacy wybierają naszyjniki i bransolety z pendrive’em. Popularnością cieszą się też wisiorki z lokalizatorem smarfonu czy tabletu. Jednak prawdziwym hitem są bransoletki, które pozwalają na stałą kontrolę organizmu. Aktywni mężczyźni chętnie wybierają ten typ ozdoby, gdyż nie tylko jest on modnym dodatkiem, ale także pozwala na badanie dziennej aktywności organizmu. Bransoletki, przypominające kolorowe gumowe opaski na nadgarstek, umożliwiają ocenę ruchliwości, snu a nawet sposobu odżywiania użytkownika. Coraz częściej można spotkać się z bransoletkami, które w rzeczywiści nie są tylko ozdobą, ale odtwarzaczami muzyki. I tak smartbransoletki stają się alternatywą dla „inteligentnych zegarków”. Jednak prawdziwym sprzedażowym hitem hitem stały się w ostatnim czasie bransoletki „przetrwania”. Noszą je zarówno młodzi i aktywni mężczyźni, jak i osoby w średnim wieku. Na polskim rynku możemy znaleźć wiele ich wariantów. Najpopularniejszym typem jest bransoletka na nadgarstek, która w rzeczywistości jest zapasem linki zaplecionej w zgrabny skrótowiec – kilkanaście razy zapleciony węzeł skracający i porządkujący linkę. W zapięciu bransoletek znajduje się bardzo często krzesiwo, gwizdek ratunkowy oraz blaszka, która może pełnić funkcję małego ostrza. Jednak znajdziemy także bardziej skomplikowane bransoletki, które w kilka chwil ze zwykłej ozdoby mogą stać się śrubokrętem, nożem, czy uniwersalnym kluczem do nakrętek.

Męskie pasje

Rynkiem biżuterii męskiej nie steruje głównie moda. Polacy mają swoje upodobania biżuteryjne i nie zmieniają ich z sezonu na sezon. I tak na polskim rynku jubilerskim możemy zauważyć rosnące zainteresowanie biżuterią narodową. Wisiory o symbolice narodowo- patriotycznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród mieszkańców miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Najchętniej kupowana jest biżuteria wykonana ze złota i srebra. Masywne wzornictwo podkreślane jest dodatkowo przez użytkowników biżuterii grubym, najczęściej złotym łańcuchem. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biżuterii religijnej. Masywne krzyże czy medaliki znajdują swoich odbiorców. Wzrost sprzedaży można zaobserwować również w segmencie biżuterii przeznaczonej dla młodych mężczyzn. Kolczyki do piercingu i tunele znajdują coraz większą grupę odbiorców. Młodzi mężczyźni eksperymentują ze swoim ciałem, ozdabiając je kolczykami. Dużym zainteresowaniem kupujących cieszy się biżuteria tworzona pod subkultury młodzieżowe. Skórzane bransolety nabijane ćwiekami, obroże na szyje, masywne złote łańcuchy czy nawet złote grille na zęby, znajdują spore grono odbiorców.

pws-2017-01-16

Polscy twórcy

Wykorzystując zainteresowanie Polaków biżuterią, polscy artyści także wprowadzają kolekcje męskiej biżuterii. Projektanci starają się połączyć w swoich pracach funkcjonalność, prostotę i nowoczesne technologie. Dlatego też większość prac przeznaczonych dla mężczyzn tworzona jest za pomocą druku 3D. Obserwując kolekcje, zauważamy także mariaż nowoczesności z tradycją. Projektanci wykorzystując materiały jubilerskie, takie jak skóra czy drewno, tworzą biżuterię dla nowoczesnego mężczyzny.

Stal szlachetna to bezapelacyjny hit

Rozmowa z Anną Karwan, współwłaścicielką firmy Manoki, o biżuterii męskiej.

pws-2017-01-13

Polski Jubiler: Jaki rodzaj biżuterii kupowany jest przez mężczyzn?

Anna Karwan, firma Manoki: Mężczyźni coraz częściej sięgają po biżuterię, szukają czegoś nowego, unikalnego i przede wszystkim modnego. Największe zainteresowanie wzbudzają skórzane bransolety i to po nie panowie sięgają najczęściej. Również dużym zainteresowaniem cieszą się skórzane naszyjniki, ale często wybierane są również niebanalne wisiorki, w szczególności nieśmiertelniki.

Z jakich materiałów jest biżuteria kupowana przez mężczyzn?

Obecnie największe uznanie zyskuje biżuteria wykonana ze stali szlachetnej, ponieważ jest trwała i wytrzymała, a jak wiadomo, w przypadku mężczyzn ma to ogromne znaczenie. Bransoletki ze skóry naturalnej wykończone stalą szlachetną są obecnie bezapelacyjnym bestsellerem. W przeszłości panowie kupowali jedynie biżuterię ze złota i srebra, ale teraz ten trend się zmienia, co nas bardzo cieszy. Produkt przede wszystkim musi być interesujący i nietuzinkowy. Biżuteria ze szlachetnej stali jest bardzo popularna w Europie. Wszyscy znani projektanci, jak DKNY czy CK, wykonują biżuterię właśnie ze stali szlachetnej, gdyż przemawiają za tym następujące fakty: wysokiej jakości biżuteria stalowa jest tańsza od biżuterii srebrnej, nie wspominając już o biżuterii ze złota. Stal dzięki swoim właściwościom daje o wiele większe możliwości wytwórcze i można z niej wykonać bardzo skomplikowane technologicznie wzory, jakich np. ze srebra wykonać się nie da. Wysokiej jakości wyroby ze stali szlachetnej przypominają wyroby z białego złota, wyroby z satynowanej stali wygląda jak wyroby z platyny, a dzięki zaawansowanym i nowatorskim technologiom, myślę tutaj o metodzie PVD, możliwe jest uzyskiwanie trwałego koloru złotego, niebieskiego czy czarnego. Biżuteria ze stali nie ciemnieje jak biżuteria srebrna, więc nie ma konieczności jej renowacji. Wreszcie niesamowita trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne sprawia, że jest to biżuteria bardzo trwała, która będzie służyć właścicielowi przez długie lata. Myślę, że biżuteria ze stali szlachetnej w niedalekiej przyszłości stanie się w Polsce tak popularna, jak popularna jest już w Europie i na świecie.

Ile państwa klienci przeznaczają na jej zakup?

Bardzo różnie. Jeżeli produkt się spodoba, klient jest w stanie zapłacić za biżuterię ponad 200 złotych. Średnio wydają jednak około 150 złotych.

Na co powinni zwracać uwagę mężczyźni kupując biżuterię?

Na jakość wykonania i wzornictwo.

Jak dostosować biżuterię do ubrań?

Nasza biżuteria pasuje zarówno do ubrań sportowych, jak i eleganckich. Myślę, że w przypadku panów nie ma konieczności dostosowywania biżuterii do stroju. Gdy biżuteria jest interesująca, zawsze będzie wyglądać dobrze.