Od 1 do 11 września odbył, się przetłumaczony i zorganizowany wyłącznie dla grupy polskiej, kurs diamentów surowych Introducing to Sorting and Planning of Rough Diamonds HRD Antwerp.
Kurs obejmował zakres wiedzy dotyczącej wyrzeźbienia pięknego klejnotu, jakim jest oszlifowany diament, z jego surowej, kryształowej formy. Szkolenie, jak każdy kurs Instytutu HRD Antwerp, było dla eksperterów diamentów chcących poszerzać horyzonty wiedzy na najwyższym światowym poziomie. Z tego powodu wśród dziewięciorga polskich studentów, którzy wzięli udział w kursie, znalazło się pięcioro weteranów posiadających już tytuł Graduate Gemmologist HRD Antwerp, czyli Dyplomowanego Gemmologa Instytutu HRD Antwerp. Wykładowcą i przewodnikiem po tym tajemniczym świecie był senior lector education Wouter Vansteelant – znakomity praktyk i wykładowca oraz dyplomowany gemmolog. Kurs trwał dwa tygodnie i składał się zarówno z wykładów teoretycznych, jak i zajęć praktycznych, kładąc jednak zdecydowany nacisk na ćwiczenia z kamieniami – tymi mniejszymi w parcelach, jak i tymi kilkukaratowymi, nazywanymi w branży „Kamienie i kryształy, ang. stones and crystals. Studenci mieli też okazję, podczas odwiedzin w jednej z kilku antwerpskich szlifierni na własne oczy zobaczyć jak wygląda szlifowanie diamentów. A także zobaczyć miejsce, które zajmuje się tradycyjnym manualnym oraz laserowym cięciem diamentów. Wykłady i ćwiczenia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej sali wykładowej w budynku HRD przy ulicy Hoveniersstraat 22 w Antwerpii. Każdy ze studentów posiadał własne stanowisko pracy składające się z mikroskopu diamentowego D-Scope, padu, oklularów oraz łopatki do sortowania surowych diamentów, specjalnej suwmiarki do ich pomiaru, lampy światła dziennego D65, lupy aplantyczno-achromatycznej i pincety jubilerskiej. Do dyspozycji były też wagi karatowe, a także lampy długiego (366 nm) i krótkiego (254 nm) UV, oraz polaryskopy niezbędne do sprawdzenia wewnętrznego napięcia kamieni.
Zajęcia podczas kursu
Podczas zajęć teoretycznych można było poznać: morfologię surowych diamentów monokrystalicznych i polikrystalicznych, teksturę powierzchni diamentów surowych, teorię ewaluacji diamentów surowych: wycenę parceli małych kamieni oraz obliczanie wartości pojedynczych kamieni. Uczestnicy kursu nauczyli się także tradycyjnego rozłupywania diamentów zgodne z płaszczyzną wzrostu i łupliwości. Każdy uczestnik kursu pomimo trudnego egzaminu praktycznego ukończył go z bardzo dobrymi wynikami. Podczas uroczystego zakończenia wszyscy studenci otrzymali prestiżowy i znany na całym świecie certyfikat Sorting and Planning of Rough Diamonds.
W Paradise rząd pozwala górnikom wykorzystać zmechanizowane metody wydobycia. Głównymi odbiorcami kamieni szlachetnych są kupcy z Tajlandii i Japonii.
Urządzenie używane przez szlifierzy nazywa się hanapôruwa i składa się z drewnianej ramy z pionowymi ramionami podtrzymującymi wyżłobiony drewniany cylinder, który linka łączy z prętem. Cynlinder jest połączony z dyskiem. Szlifierz przyciąga pręt, uruchamiając cylinder i dysk. Zwykle szlifowany kamień jest przymocowany woskiem do końcówki drewnianego kija, ale w tym przypadku szlifierz trzymał kamień w swojej dłoni.