Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 01/2015 (id:137)

Ilość artykułów w dziale: 9

pws-2015-01c-15

Więcej o biżuterii w sieci

Jesienią 2014 roku pojawił się w sieci nowy portal poświęcony współczesnej polskiej biżuterii artystycznej, który gromadzi informacje na temat działających dawniej i dziś projektantów, a także instytucji prowadzących działalność badawczą, edukacyjną, wystawienniczą, dokumentacyjną czy popularyzatorską w tej dziedzinie.

pws-2015-01c-26
Wszystko to za sprawą projektu badawczego Galerii Sztuki w Legnicy, gospodarza Legnickiego Festiwalu Srebro, w zeszłym roku uhonorowanej też tytułem Organizatora 25-lecia w plebiscycie 25 na 25. Biżuteria czasu wolności. Sieć pełna jest stron www i portali poświęconych współczesnej biżuterii w całości lub tylko dotykających tej problematyki, od stron autorskich czy firmowych po nieco ogólniejsze w zakresie, ale najczęściej o charakterze komercyjnym. Ich różnorodny jakościowo i objętościowo charakter pogłębiał wrażenie chaosu i utrudniał dostęp do najważniejszych treści, pozwalających na przedstawienie obrazu całości tej zaskakująco bogatej i szerokiej dziedziny sztuki, rzemiosła i designu, w zależności od przyjętej perspektywy.

Kompendium wiedzy

Galeria postanowiła ten chaos informacyjny zebrać w jednym miejscu, opanować, udokumentować, uporządkować oraz szeroko upowszechnić, na razie via internet, a później także w formie tradycyjnej książkowej publikacji. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest właśnie projekt Od tradycji do współczesnego designu. Zjawiska, pojęcia i twórcy współczesnej polskiej biżuterii, który Galeria Sztuki zrealizowała w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Obserwatorium Kultury. Patronat nad projektem objęli znawcy branży prof. Irena Huml oraz zmarły niedawno Michał Gradowski. Głównym celem projektu było opisanie polskiego środowiska złotniczego poprzez uruchomienie platformy internetowej dotyczącej złotnictwa polskiego od 1945 roku do dziś, zawierającej bazę najważniejszych twórców, pojęć, instytucji i publikacji z zakresu współczesnego złotnictwa. Niedawno uruchomiono ją pod adresem www.bizuteriaartystycznawpolsce.pl. Znajdziemy tam prawie 200 sylwetek artystów i ich prace, ponad 30 instytucji (muzea i galerie, uczelnie i urzędy, stowarzyszenia związane z branżą złotniczą), jak również ok. 30 tekstów opisujących różne aspekty zjawiska. To łącznie kilkaset stron opracowań i panorama różnych ujęć badawczych dotyczących polskiej biżuterii artystycznej od powojnia do czasów współczesnych. – Niestety terminy ministerialne były bezlitosne, dlatego musieliśmy działać ekspresowo. W związku z tym mamy niekomfortową świadomość, że nie udało nam się uniknąć potknięć i drobnych niedociągnięć, ale stale pracujemy nad ich minimalizacją – tłumaczy Monika Szpatowicz, kuratorka legnickiej Galerii Sztuki i Festiwalu Srebro. – Przedsięwzięcie udało się zrealizować w tak krótkim czasie tylko dzięki zaangażowaniu osób, instytucji i urzędów we współtworzenie zasobów portalu i bardzo za nie dziękujemy – dodaje.

pws-2015-01c-27

Promocja polskiej szkoły srebra

– Baza ta ma stać się czymś w rodzaju najbardziej aktualnego i wiarygodnego kompendium wiedzy na temat złotniczego środowiska, sumować dorobek naszego współczesnego złotnictwa, upowszechniać, lansować i promować polską szkołę srebra – mówi dr Marta Baran, odpowiedzialna z ramienia legnickiej galerii za przeprowadzenie projektu. Podkreśla, że ostatecznie głównym beneficjentem zgromadzonej wiedzy będzie środowisko złotnicze i szeroko rozumiana polska kultura. – Zależy nam, by portal był żywym medium dotrzymującym kroku realnemu krajobrazowi tej branży w Polsce. Niedawno rozpoczęliśmy jego budowę i liczymy, że będzie ewoluował i wzbogacał się o nowe aktualne treści. Część bazy informacyjnej poświęcona jest historii, przeszłości, jak w każdym przedsięwzięciu badawczym, ale liczymy, że systematycznie będą pojawiać się tam nowe nazwiska i fakty – tłumaczy. Dlatego pomysłodawcy zachęcają wszystkich do dzielenia się informacjami, które mogą być przydatne z perspektywy biżuterii artystycznej pojmowanej jako dziedzina sztuki i kultury. Wszystkich artystów oraz instytucje zainteresowane obecnością w portalu, które nie zostały do tej pory uwzględnione, prosimy o kontakt z Galerią Sztuki w Legnicy (mailowy: galeria@galeria. legnica.pl oraz telefoniczny: 76 862 09 10).

pws-2015-01c-28

pws-2015-01c-29

Sztuka współczesna w literaturze

Na rynku pojawiła się monografia twórczości Antona Cepki, artysty urodzonego w dawnej Czechosłowacji a obecnie mieszkającego na Słowacji.

pws-2015-01c-25

Publikacja dokumentuje zmiany nie tylko w twórczości Cepki, ale także wskazuje na zmiany dokonujące się w świecie biżuterii współczesnej. Czytelnik ma możliwość poznania 400 obiektów biżuteryjnych i rzeźb powstałych w latach 1963-2005. Anton Cepka uważany jest za nestora czeskich i słowackich projektantów biżuterii. Dzięki publikacji czytelnik ma szansę na podziwianie biżuterii kinetycznej, której prekursorem był Cepka. Niestety publikacja dostępna jest jedynie w języku angielskim.

Targi Złoto Srebro Cz as wylądują na Marsa

W tym roku wystawcy i goście targów Złoto Srebro Czas spotkają się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

Jak podkreślają organizatorzy, zmiana lokalizacji targów podyktowana jest względami praktycznymi. W nowej sali ekspozycyjnej wystawcy będą mieli znacznie więcej miejsca. Hala w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska liczy 10 tys. mkw., a więc jest dwa razy większa niż hala w Expo XXI, w której targi odbywały się dotychczas. – Dzięki tej decyzji nie tylko znajdziemy miejsce dla wszystkich chętnych wystawców, którzy od kilku lat trafiali na listę oczekujących, ale także dla tych, którzy informowali nas o chęci powiększenia swoich dotychczasowych stoisk – mówi Krzysztof Rafał Galimski, prezes Międzynarodowego Centrum Targowego. Centrum MT Polska to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju, oprócz nowoczesnej hali wystawienniczej dysponujące liczącym 4 tys. mkw. terenem zewnętrznym i 1200 mkw. powierzchni konferencyjno-biurowej oraz restauracją i parkingami. – Zdaję sobie sprawę, że nowa lokalizacja wiąże się ze zmianami. Jako organizatorzy dołożymy wszelkich starań, by ta przeprowadzka była dla wszystkich jak najmniej uciążliwa. Jestem przekonany, że nasi wystawcy i odwiedzający szybko docenią jej zalety – deklaruje prezes MC T.

Polscy projektanci w Monachium

20 lutego w Monachium rozpoczną się największe organizowane w Europie targi jubilerskie inhorgenta 2015.

pws-2015-01c-24

Podczas tegorocznej edycji swoją ofertę międzynarodowej publiczności przedstawi ponad 40 polskich firm. Targi inhorgenta to jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez branży jubilerskiej i zegarmistrzowskiej, co roku swoją ofertę przedstawia na nich ponad 1200 wystawców. Jak podkreślają organizatorzy, rokrocznie imprezę odwiedza ponad 30 tysięcy kupców z ponad 80 krajów.

Granice w sztuce?

31 marca mija termin przesyłania prac na 24. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, organizowanego w ramach Legnickiego Festiwalu Srebro 2015. Tegoroczny temat konkursu to Granice.

Organizatorzy podkreślają, że temat zainspirowany został konkretnymi wydarzeniami ze sfery geopolitycznej (aneksja części Ukrainy, wojny na Bałkanach i w całym basenie Morza Śródziemnego, w Azji i Afryce etc.), ale w istocie posiada także przesłanie szersze i głębsze, jest poszukiwaniem źródeł wszystkich naszych ograniczeń (naturalnych i kulturowych), tropieniem mechanizmów tworzenia i sensów utrzymywania jakichkolwiek granic, jest pytaniem o aktualną tożsamości homo sapiens. Konkurs skierowany jest do artystów z kraju i zagranicy. Jego celem jest prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Prace przesyłane na konkurs powinny być biżuterią w szerokim znaczeniu, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, ale nawiązując do ponad 30-letniej tradycji konkursu oczekuje się użycia w pracy srebra. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Galerii Sztuki w Legnicy.

Spotkajmy się w Gdańsku

Od 25 do 28 marca w Gdańsku odbędą się 22. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Swoją ofertę zaprezentuje na nich ponad 450 firm z Polski, Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Włoch. Organizatorzy liczą, że targi odwiedzą kupcy z ponad 50 krajów świata. Gdańskie targi mają charakter branżowy, są dostępne wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową.

pws-2015-01c-23

Amberif to także ważna impreza dla regionu pomorskiego. W Gdańsku i okolicy działa bowiem niemal 700 firm i zakładów jubilerskich, specjalizujących się w produkcji srebrnej, bursztynowej biżuterii. Impreza branżowa stwarza możliwość nawiązania kontaktów biznesowych i zapoznania się ze światowymi trendami w jubilerstwie. Na targach prezentowana jest głównie biżuteria z bursztynem, ale także biżuteria ze złota i srebra zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Odwiedzający będą mieli możliwość zakupu biżuterii modowej oraz designerskiej. Swoją ofertę zaprezentują także projektanci biżuterii. Podczas tegorocznej imprezy będzie można obejrzeć oraz kupić maszyny, urządzenia oraz materiały do produkcji jubilerskiej. Targom Amberif towarzyszyć będzie cykl seminariów o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim, konkursy na projekty biżuterii i pokaz mody. Program imprezy tradycyjnie przygotowany jest przy współpracy naszych wieloletnich partnerów, m.in. Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich, HRD Antwerp, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Giedymin Jabłoński, czyli 44 lata z biżuterią

Do 29 marca w Muzeum Bursztynu w Gdańsku można obejrzeć wystawę Giedymin Jabłoński i przyjaciele. 44 lata pracy twórczej, wystawa jubileuszowa. Na ekspozycji zaprezentowano dzieła sztuki złotniczej autorstwa Giedymina Jabłońskiego, m.in. replikę słynnej arki, którą Lech Wałęsa podarował Janowi Pawłowi II w 1983 roku w Tatrach oraz prace 23 znakomitych i cenionych na świecie złotników, takich jak Karl Fritsch, Wojciech Kalandyk, Michael Petry, Andrzej Szadkowski, Manuel Vilhena, Dawid Watkins, Barbara Westwood.

Giedymin Jabłoński należy do najbardziej twórczych i oryginalnych artystów. Stale poszukuje nowych rozwiązań, eksperymentuje z różnorodnymi technikami i materiałami. Wszystkie jego prace są głęboko przemyślane, idea i koncepcja pełnią funkcje nadrzędne. Bursztyn w jego rękach zyskał wyjątkową rangę, równoważną z innymi kamieniami szlachetnymi. Giedymin Jabłoński jest artystą wybitnym, a dla bursztynu szczególnie zasłużonym, jest m.in. pomysłodawcą Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, pionierem wielu inicjatyw artystycznych poświęconych złotnictwu i bursztynowi. Biżuterią zajmuje się od 1970 roku. We wszystkich swoich działaniach traktuje biżuterię jak dzieło sztuki.

Prace młodych trójmiejskich projektantów

Na wystawie Zlokalizowani, która zorganizowana została w styczniu w auli gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaprezentowane zostały prace młodych artystów Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Celem, jaki stawiali przed sobą organizatorzy, było zaprezentowanie zarówno projektów studenckich, jak i prac absolwentów. Na ekspozycji mogliśmy zobaczyć różne formy artystyczne – od projektów jachtów i pociągów, przez modę i biżuterię aż do urządzeń rehabilitacyjnych. Wystawa pozwoliła na zobaczenie spójnego przekazu mówiącego o jakości i stylu gdańskiej szkoły projektowej.

Polish Design

Od 19 lutego do 3 marca w poznańskim Concordia Design będzie można zwiedzić wystawę Polish Design: in the Middle of.

pws-2015-01c-22

Projekt powstał dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz culture.pl i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas jesiennego festiwalu Dutch Design Week w Eindhoven. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace najlepszych polskich projektantów, studiów projektowych, studentów i producentów. Prace można podzielić na cztery bloki tematyczne: ceramika i zastawa stołowa, zabawki dla dzieci oraz obiekty techniczne – interaktywne przedmioty i mobilne aplikacje, które w fascynujący sposób łączą świat najnowszych technologii i designu. Na wystawie znajdą się prace ponad trzydziestu czołowych polskich designerów i marek oraz projektów specjalnych.