W asortymencie każdego salonu jubilerskiego możemy znaleźć biżuterię z perłami hodowanymi w Chinach. Niemal 95 proc. pereł dostępnych na naszym rynku pochodzi z Chin. Jak podkreślają specjaliści, naturalne perły zostały niemal całkowicie wyparte z rynku, handel nimi opiera się głownie o biżuterię starą.
Jednak masowe pojawianie się na rynku pereł hodowanych nie jest cechą charakterystyczną tylko polskiego rynku. Cały światowy rynek perłowej biżuterii został zdominowany przez perły hodowane.
Cena i dostępność
Perły hodowane cieszą się popularnością wśród klientów salonów jubilerskich na całym świecie głównie za sprawą ich niskich cen. Na sznur pereł może pozwolić sobie już niemal każdy. W momencie gdy ceny pereł hodowanych stale spadają, ceny pereł naturalnych rosną. Kupowane równie chętnie są szury pereł, jak i perłowe kolczyki, pierścionki, zawieszki oraz bransoletki. Perłowa biżuteria stała się niezwykle popularną biżuterią ślubną.
Perły hodowane można znaleźć nie tylko w sklepach z biżuterią, ale także w salonach odzieżowych, a nawet na bazarkach. Oprawiane są zarówno w metale szlachetne, jak i plastik. Wykorzystują je producenci biżuterii, artyści złotnicy, a nawet amatorzy. Powodów popularności pereł należy szukać w ich atrakcyjności wizualnej. Perły hodowane, podobnie do naturalnych, występują w różnorakich formach oraz barwach. O skali zainteresowania chińskimi perłami hodowlanymi świadczy ich ilość. W 2013 roku wprowadzono ich bowiem na rynek niemal 3 tys. ton. Wraz z olbrzymim wzrostem zainteresowania perłami hodowanymi w ostatnim czasie znacznie poprawiła się jakość hodowanych pereł importowanych z Chin. Do hodowli pereł wykorzystywany jest perłoródek, którego dorosłe osobniki osiągają 30 cm długości i nawet 20 cm szerokości i jest w stanie przyjąć nawet 25-50 wszczepów tkankowych. Produkcja pereł odbywa się poprzez wszczepienie w małża fragmentu jego nabłonka, który po pewnym czasie obumiera i zostaje otorbiony, tworząc najpopularniejszy rodzaj pereł. Podkreślenia wymaga fakt, że hodowla perły może trwać nawet sześć lat.
Wybór najodpowiedniejszych pereł
Wykorzystując zainteresowanie klientów perłami warto wprowadzić na rynek perłową biżuterię. Decydując się jednak na zakup pereł należy wziąć pod uwagę obiektywne kryteria ich oceny. Podkreślenia wymaga fakt, że skala oceny i klasyfikacji pereł jest identyczna zarówno wobec pereł hodowanych, jak i naturalnych. I tak przyjęto formułę oceny jakości perły 4S+2C, gdzie: S (size) to średnica, S (shape) – forma, S (spot) – nieskazitelność, S (shining) – połysk i/lub orient, C (color) – barwa, C (coating) – powłoka. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się perły kuliste. Kroplowate oraz owalne, znacznie rzadziej kupowane, a co za tym idzie znacznie tańsze, są perły o kształcie guzikowatym, asymetryczne, w kształcie grzyba czy serca. Na rynku możemy znaleźć wielobarwne perły. Najczęściej pojawiającymi się i najbardziej poszukiwanymi są perły o barwie białej i srebrnej. Dużą popularnością cieszą się także perły o barwie kremowej oraz różowawej. Obserwując rynek można stwierdzić, że coraz częściej pojawiają się na nim perły złote, czarne i niebieskie. Wybierając perły należy sprawdzić barwę masy perłowej, a także efekty świetlne modyfikujące barwę podstawową masy perłowej zjawiskami wywołanymi ugięciem fali i interferencją światła. Należy także pamiętać, że perły dobrej i bardzo dobrej jakości powinny mieć od 0,4 do 0,6 mm grubości powłoki. Kupując perły należy zwrócić uwagę na połysk, który określa się opisowo, od bardzo błyszczącego przez błyszczący aż do matowego. Godnym odnotowania wydaje się fakt, że o cenie perły decyduje jej wielkość oraz barwa. Zależność ceny do masy ujęta została poprzez regułę Taverniera, czyli cena pereł wzrasta z kwadratem masy wyrażonej w granach.
Perły z certyfikatem
Sprzedając perłową biżuterię warto zadbać o certyfikat. Zgodnie z polskim prawem certyfikat powinien zawierać informację o masie wyrobu, próbie i rodzaju metalu oraz rodzaju i masie pereł, ich barwie oraz liczbie. Powinien także zawierać nazwę i adres sklepu, który sprzedał towar oraz pieczątkę imienną rzeczoznawcy lub sprzedawcy i jego podpis. Podkreślenia bowiem wymaga fakt, że na polskim rynku pojawia się cała masa imitacji pereł, które dzięki nowoczesnym technologiom do złudzenia przypominają perły hodowane. Imitacje produkowane są w dowolnych kształtach i wymiarach. Jedną z najpopularniejszych imitacji są perły alabastrowe, czyli kuliste paciorki pokryte masą perłową. Pojawiają się także imitacje znane pod nazwą pereł antylskich, które wykonane są z masy perłowej ślimaków morskich. Dość popularne stały się perły majorka i sheba.