Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 11/2011 (id:102)

Ilość artykułów w dziale: 7

Międzynarodowy Konkurs Złotniczy

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to najważniejsze wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO. Już teraz organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia w 21. edycji konkursu, który w przyszłym roku będzie nosił tytuł RYTUAŁ. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie organizatora Galerii Sztuki w Legnicy (www.galeria. legnica.pl). Termin nadsyłania prac upływa 28 marca 2012 roku. Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SEXY zgłoszonych zostało 453 prac, które wykonane zostały przez 253 artystów z 33 krajów. Jury udało się wyłonić prace 44 artystów, które wzięły udział w konkursie. Z całą pewnością zainteresowanie konkursem także w przyszłym roku, wśród młodych twórców i projektantów biżuterii, będzie ogromne.

Projektantka YES Magda Dąbrowska na Art & Fashion Festival

Autorka wielu kolekcji marki YES, projektantka Magda Dąbrowska była gościem warsztatów projektowania biżuterii – Fashion Jewellery. Została zaproszona przez organizatorów festiwalu, by podzielić się z uczestnikami warsztatów swoimi przemyśleniami na temat roli design’u i wzornictwa w projektowaniu biżuterii.

Poznański Stary Browar po raz kolejny stał się najważniejszym miejscem świata mody w Polsce. Art & Fashion Festival to najwybitniejsi, najbardziej utalentowani modowi twórcy, pokazy ich kolekcji, ale też spotkania z projektantami i stylistami, a także specjalistyczne warsztaty. Tematem, jednego z takich spotkań zaproponowanym przez Annę Orską (prowadzącą warsztaty) był „Upcykling, czyli biżuteria z duszą”. Uczestnicy spotkania poznali proces przekształcania starych wzorców, produktów w nowe, o większej wartości i lepszej jakości. Magda Dąbrowska skupiła się na procesie przekształcania i wykorzystania wzoru sprzed lat do stworzenia jego remaku.

  • Swój pomysł zaprezentowała na przykładzie zaprojektowanej przez nią na jubileusz 30-lecia YES, kolekcji Pavoni. Punktem wyjścia przy jej tworzeniu była jedna z pierwszych kolekcji firmy, wykorzystująca motyw pawi. Projektantka YES dzieliła się swoimi przemyśleniami z procesu projektowania – od idei, pomysłu, inspiracji, poprzez rysowanie pierwszych projektów, kształtowanie formy nowego wzoru, wykonywanie modeli, aż do otrzymania jego finalnej wersji. – W poszukiwaniu inspiracji googluję, notorycznie robię print scriny, wycinki z gazet fotografuję komórką, pytam, myślę głośno, oglądam, czytam – mówi Magda Dąbrowska. – Lektura trendów jest obowiązkowa, jest jak najlepsza inwestycja. Kiedy trendy czuje się do głębi, łatwiej przewidzieć, które z nich przetrwają próbę czasu – dodaje.

Czerń dla mężczyzn

Na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawiał się nowy zegarek – Atlantic Seaport. Model ten charakteryzuje klasyczne połączenie czerni ze srebrnymi elementami tarczy i koperty. Zegarek wyposażony jest w duży i czytelny datownik. Ręcznie nakładane indeksy, szafirowe szkło, czarny cyferblat i srebrne elementy koperty wykonane ze stali szlachetnej 316L oraz najwyższej jakości skórzany pasek gwarantują satysfakcję z użytkowania i świetny wygląd każdego detalu zegarka – niezmiennie wraz z upływającym czasem. Atlantic Seaport wyposażony jest w kwarcowy mechanizm, a jego wodoodporność to 50 metrów (5 atm). Zegarek można kupić za około tysiąc złotych.

Konkurs Strzemińskiego rozstrzygnięty

26 października ogłoszono wyniki 22. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt. Konkurs i towarzysząca mu wystawa są największą imprezą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do udziału w tegorocznej edycji Konkursu zgłoszonych zostało 55 projektów.

Biżuteria autorstwa Karoliny Gładysz,
studentki Akademii Sztuk Pięknych

Przyznano 3 nagrody regulaminowe oraz 10 nagród fundowanych. Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w wysokości 2500 złotych otrzymała Anna Wojdecka za projekt „Oring”. Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 2500 złotych otrzymała Joanna Podkowa za projekt „Lampy”. Nagrodę Rektora ASP w Łodzi w wysokości 2000 złotych otrzymał zespół projektowy w składzie: K. Malec, A. Kozłowska, K. Grębosz, B. Nikolajczyk, P. Szewczyk, K. Stefaniak, T. Dzikowski, G. Brzozowski, J. Kosek, K. Grabowska, U. Janik, B. Zawada, J. Czołnowska, K. Marszałek za „Projekt rewitalizacji ulicy Piotrkowskiej”. Swoje nagrody przyznawały także osoby wiązane z branżą jubilerską. I tak Firma YES Biżuteria uhonorowała Jakuba Ksiąszczyka, Nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy otrzymały Dorota Sokołowska i Anna Kanicka a Firma Jubilerska Górecki nagrodziła Karolinę Gładysz. Natomiast redakcja naszego pisma przyznała nagrodę Dorocie Tomaszewskiej oraz dwa wyróżnienia Annie Kanickiej oraz Dorocie Sokołowskiej. Z nagrodzonymi przez Polskiego Jubilera pracami oraz sylwetkami ich twórczyń będzie można zapoznać się w grudniowym numerze naszego pisma.

Biżuteria Karoliny Gładysz
– zeszłorocznej laureatki wyróżnienia Polskiego Jubilera

W marcu Targi Amber Trip

14 – 17 marca 2012 roku w Wilnie
na Litwie odbędą się IX Międzynarodowe
Bałtyckie Targi Jubilerskie
„Amber Trip”.
Jest to największa impreza poświęcona
przemysłowi jubilerskiemu i sztuce
jubilerskiej w regionie bałtyckim.
Jej celem jest promocja bursztynu
w zdobyciu jak największej popularności
w świecie. Organizatorzy Targów
dążą do konsolidacji przedsiębiorców
branży jubilerskiej z regionu bałtyckiego
oraz do zbudowania pomostów
między Wschodem a Zachodem
Europy.
Swój udział w kolejnej edycji targów
potwierdzili już zwiedzający z Litwy,
Łotwy, Estonii, Polski, Rosji, Białorusi,
Kaliningradu, Turcji, Ukrainy, Włoch,
Grecji, Japonii, Chin i Indii.
Więcej informacji na stronie internetowej
targów ambertrip.com

Modowe motywy By dziubeka

Na polskim rynku jubilerskim miłośnicy biżuterii z metalu mogą odnaleźć coś dla siebie. Do sklepów trafiła nowa kolekcja I love By dziubeka Biżuterii Modowej By dziubeka. W kolekcji znalazły się bransoletki, kolczyki i naszyjniki z motywami ważek, motyli, ptaszków i serc.

Wybierać możemy spośród złotych i srebrnych elementów łączonych z kolorowymi skórzanymi linkami lub sznurkami. W przypadku bransoletek niezmiennie im więcej tym lepiej. Kolczyki są długie i wyraziste, naszyjniki zaś zaprojektowane tak, aby nosić je blisko szyi. Biżuteria z kolekcji I love By dziubeka na jesień i zimę 2011/2012 stworzona została z myślą o komponowaniu jej ze strojami zimowymi.

Design i projekty w Gdańsku

W październiku w Gdańsku miała miejsce pierwsza
edycja projektu Collective Design. Jest to prezentacja
projektantów, producentów oraz artystów związanych
z szeroko pojętym designem.
Na Collective Design swoje wyroby zaprezentowała przede wszystkim
Katarzyna Kruczyńska.

Projektantka ta stawia na kreatywność,
bujną wyobraźnię i przekraczanie stereotypów. Podczas prezentacji
ukazała swoje kolekcje biżuterii oraz ręcznie malowaną odzież.
Wszyscy goście mieli możliwość także obejrzenia prac Marty
Misiuro, która tworzy biżuterię z białego szkła metodą wytopu.
Swoją biżuterię zaprezentowała także Moja Forma, firma, która
należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Moja
Forma ukazała biżuterię z bursztynem, którego niepowtarzalne
kształty uzupełnione zostały dopasowaną do nich formą ze srebra.
Przy tworzeniu tej oryginalnej biżuterii projektanci używają także
wielobarwnych nici. Na Collective Design swoje wyroby ukazała
także firma Service Art Studio, która specjalizuje się w projektowaniu
biżuterii wykonanej przy użyciu półprzeźroczystej żywicy,
dającej możliwość zatapiania różnych przedmiotów, tworzącej
wrażenie przestrzenności. Istotnym elementem biżuterii jest charakter
recyklingu, polegający na użyciu niepotrzebnych produktów
w charakterze dekoracyjnym.
Wydarzenie realizowane jest w ramach długofalowej strategii
wspierania i promowania najciekawszych przejawów kreatywności
utalentowanych osób w ramach projektu Creative Cities. W projekcie
uczestniczy sześć europejskich miast: Berlin, Gdańsk, Genua,
Lublana, Lipsk i Pecz. Prace artystów można było zobaczyć w siedzibie
Gdańsk 2016.