Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 11/2010 (id:92)

Ilość artykułów w dziale: 1

Targi Złoto Srebro Czas zakończone

W Warszawie zakończyła się jedenasta edycja targów Złoto Srebro Czas. Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych, jako organizatorzy, stanęli na wysokości zadania. Targi zakończyły się sukcesem.

Wystawcy zaprezentowali najnowsze wzory biżuteryjne. W ekspozycjach dominowało białe i żółte złoto, srebro, diamenty oraz bursztyn. Swoje prace zaprezentowali także licznie zgromadzeni artyści. Na targach swoje wyroby zaprezentowało 280 wystawców z Niemiec, Włoch, Belgii, Danii, Litwy, Rosji, Ukrainy, Turcji, Czech, Malty i Wielkiej Brytanii.


Targi w statystykach

Po zakończonych targach Złoto Srebro Czas organizatorzy poinformowali, że tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem ogólnej liczby wystawców i wystawców zagranicznych oraz odwiedzających, jak również powierzchni wystawienniczej. Interesująco wyglądają także statystyki odwiedzin oficjalnej strony internetowej targów: od połowy września do połowy października organizatorzy odnotowali aż 31 495 wejść. Największe zainteresowanie gości budziły informacje dotyczące wystawców oraz możliwości odwiedzenia imprezy, jak również aktualności i serwis prasowy.


Imprezy targowe

Targi obfitowały także w liczne uroczystości i imprezy branżowe, które rozpoczęły się wraz z otwarciem targów. Podczas uroczystego otwarcia Jadwiga Czartoryska przekazała Bursztynową Różę kolejnym laureatom „Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności” – Małgorzacie i Tomaszowi Osuchom, założycielom Fundacji Spełnionych Marzeń. Fundacja otacza opieką dzieci – aby pomóc im znaleźć siłę do walki z chorobą, przywrócić optymizm i radość, których pozbawiają pobyty w szpitalu i uciążliwe leczenie. „Onko-Olimpiada” – międzynarodowe igrzyska sportowe dla osób, które wygrały walkę z chorobą, pokazy mody „Dzieci – Dzieciom”, Ogólnopolski Zjazd Dzieci i Młodzieży „Benefis Marzeń”, wyjazdy wakacyjne i weekendowe, spotkania na oddziałach szpitalnych, „Harleyada Marzeń”. Warto przypomnieć, że Bursztynowa Róża przekazywana jest osobom zaangażowanym w działalność społeczną. Pierwszą laureatką tego wyróżnienia była pierwsza dama Maria Kaczyńska, która na swą następczynię wyznaczyła w ubiegłym roku prezes Fundacji Orange Jadwigę Czartoryską.


Wystawy

Targi Złoto Srebro Czas były także okazją do obejrzenia niecodziennych wystaw i zapoznania się z pracami polskich projektantów biżuterii. Jedną z ciekawszych była wystawa prac Henryka Grunwalda, na której pokazano szerszemu gronu odwiedzających dawne techniki złotnicze oraz kowalskie. Podczas targów wszyscy odwiedzający mieli możliwość obejrzenia biżuterii wykonanej przez Henryka Grunwalda ze srebra, miedzi i mosiądzu. Ten polski artysta stworzył swój indywidualny styl, który stał się inspiracją dla wielu twórców art déco w latach 30. i we wczesnych latach powojennych. Wystawa biżuterii Henryka Grunwalda była tym ciekawsza, że jego prace po raz pierwszy zostały zaprezentowane polskiemu widzowi, na co dzień bowiem można podziwiać je w Muzeum Polskim w Ameryce z siedzibą w Chicago.


Liczne nagrody i wyróżnienia

Targi Złoto Srebro Czas były także okazją do nadania wielu odznaczeń i nagród. Jedną z nich był tytuł Złotnika Roku, który wraz z Medalem Świętego Eligiusza otrzymał Adam Pstrągowski, prezes zarządu firmy S&A SA z Gdyni. Kapituła wyróżniła go za osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej. Na targach rozstrzygnięty został również konkurs „Złoto i Srebro w Rzemiośle”. Konkurs powstał z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej. W kategorii seniorów pierwsze miejsce zajął Paweł Waś, natomiast w kategorii juniorów Ogólnopolskiego Konkursu Złotników Złoto i Srebro w Rzemiośle 2010 laureatem został Ireneusz Prochota. W tym roku seniorzy rywalizowali w temacie „Barwy jesieni”, natomiast temat dla juniorów brzmiał: „Skarby polskiej ziemi”. Wybrany został także najlepszy produkt znajdujący się na targach – nagroda przyznawana w imieniu ministra gospodarki. W konkursie tym oceniane są nie tylko pomysłowe wzory, ale także cały dotychczasowy dorobek oraz wkład w szeroko pojęty rozwój polskiej branży jubilerskiej. Tegorocznym laureatem została firma Corundum z Wrocławia. Nagrodą w konkursie jest statuetka zaprojektowana przez znanego projektanta biżuterii Sławomira Fijałkowskiego i wykonana przez Pracownię Sztuk Plastycznych. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się firmy jubilerskie, m.in. YES Biżuteria i Studio Y z Poznania, S&A Bursztynowa Biżuteria z Gdyni, Ambermoda z Sopotu, Firma Jubilerska Górecki z Dębicy i Futurat z Poznania, Firma Jubilerska Kłosok oraz S&A Bursztynowa Biżuteria i ponownie Firma Jubilerska z Dębicy.


Ogólne wrażenie

Jak podkreślali wystawcy, warszawskie spotkanie branży można uznać za udane. Mimo że liczba odwiedzających w tym roku nie była imponująca, to można powiedzieć, że przybyli na nie wszyscy, którzy powinni się znaleźć na targach. Odwiedzający, jak i wystawcy byli zadowoleni zarówno z bogatej oferty handlowej zaprezentowanej na targach jubilerskich, jak i z nawiązanych kontaktów handlowych.