Artykuły z działu

Przeglądasz dział WYDARZENIA (id:29)
w numerze 10/2010 (id:91)

Ilość artykułów w dziale: 2

Konkurs na biżuterię patriotyczną

Czy w dzisiejszych czasach patriotyzm jest widoczny gołym okiem? Jak pokazać, że jest się patriotą nie mówiąc ani słowa ? Czy zwykła biżuteria może się stać symbolem naszych uczuć, postaw i poglądów? Na te pytania odpowie najnowsza inicjatywa Muzeum Niepodległości.

Z dniem 11 listopada br. Muzeum Niepodległości w Warszawie ogłasza Konkurs na projekt polskiej biżuterii patriotycznej.

Konkurs skierowany jest do projektantów biżuterii, studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego, artystów zajmujących się projektowaniem użytkowym, jak również do osób, które zajmują się projektowaniem hobbystycznie.

Prace wpływające na konkurs powinny powstać z inspiracji formą, materiałami i motywami zaczerpniętymi z historycznych przykładów biżuterii emblematycznej.

Biżuteria patriotyczna, określana także jako emblematyczna lub żałobna to unikatowe polskie zjawisko, które nie występuje na taką skalę w żadnym innym kraju.

Pojawiła się u schyłku XVIII w. i trwała z przerwami, i w różnych formach do czasów współczesnych. Kiedyś wyrażała opór wobec zaborców i nie chcianych władz. Wskazywała na postawę obywatelską osoby, która ją nosiła. A dzisiaj? Czy biżuteria patriotyczna ma szanse zaistnienia we współczesnych kanonach mody i designu? 

Przekonamy się o tym oglądając najlepsze prace zgłoszone na konkurs. Zwycięskie i wyróżnione projekty trafią na wystawę, na której zaprezentowana zostanie zarówno historyczna biżuteria patriotyczna oraz inspirowane nią współczesne propozycje. Konkurs potrwa do 15 lutego 2011 roku. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w kwietniu 2011 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Kuratorka konkursu i wystawy: Kinga Duda
Koordynacja w Muzeum Niepodległości: Paweł Bezak

Dokładny opis konkursu, zasady zgłoszeń oraz przykładowe zdjęcia historycznej biżuterii patriotycznej dostępne są na stronie www.muzeumniepodleglosci.art.pl

Patronem konkursu jest miesięcznik Polski Jubiler.

Zapytania i informacje:
muzeumniepodleglosci.bizuteria@gmail.com

Miejsce OTWARTE na sztukę

Wiosną na mapie miejsc, w których sztuka złotnicza zajmuje poczesne miejsce, pojawił się nowy punkt. To GALERIA OTWARTA, która rozpoczęła działalność na sandomierskim rynku.

GALERIA OTWARTA jest moim autorskim projektem, ale powstała z inspiracji wielu osób. Tak się złożyło, że są to ludzie pracujący w Sandomierzu i w jakiś sposób związani z kamieniem tak wyjątkowym, jak niewiele innych – z krzemieniem pasiastym


Miejsce otwarte na dialog

GALERIA OTWARTA w założeniu ma być miejscem, w którym dzieje się wiele. Już jest prawdziwą galerią autorską, w której nikt nie kupi biżuterii, póki nie dowie się, kto ją zaprojektował i wykonał. Biżuterii wyjątkowej, starannie zrealizowanej w polskich pracowniach. Nowa placówka ma prezentować najważniejsze wystawy gromadzące współczesną sztukę złotniczą oraz prace czołowych polskich artystów złotników i projektantów. Ma być forum spotkań z autorami, wiedzą o współczesnym złotnictwie, miejscem, gdzie biżuterią można się również bawić, o niej się uczyć i samodzielnie ją tworzyć. Ma też być miejscem, gdzie inne, niekoniecznie złotnicze wydarzenia, mają mieć swój początek, czas realizacji i efekt – kierowany do mieszkańców i gości sandomierskich wzgórz.


Prace złotnicze

Przez ponad 20 lat byłem niejako „po drugiej stronie”. Sam sprzedawałam swoje prace w galeriach polskich i zagranicznych. Zmieniały się czasy, zmieniał się styl pracy galerii złotniczych z autorami, trwały dyskusje o sposobie traktowania biżuterii autorskiej i samych autorów… Każdy z nas, który ze swoimi pracami przyjeżdżał do galerii, wie, o czym mówię. Teraz okazało się, że mogę swoje i znajomych krytyczne uwagi oraz zapamiętane dobre przykłady zweryfikować w praktyce. Zapewne podpadnę, ale uznałem, że aby zasłużyć na miano galerii sztuki złotniczej, trzeba spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, zrozumieć, że rolą galerii nie jest „zadzieranie nosa”, a z szacunkiem dla innych przyjęcie roli skutecznego pośrednika między autorem i odbiorcą. Autorzy zasługują na właściwe traktowanie, bo to ich praca, talent i zdolności tworzą przedmioty budzące zachwyt wśród gości galerii, to ich prawa autorskie i ich inwestycja – też finansowa. Z drugiej strony – goście również zasługują na poważne traktowanie. Należy im się pełna informacja o biżuterii, projektancie i wykonawcy, stosowanych technikach, metodach konserwacji biżuterii. W galerii równie ważnym gościem jest również ten, który nie ma zamiaru czegoś kupić. Bo galeria (w odróżnieniu od sklepu) ma przede wszystkim promować sztukę złotniczą i autorów, dopiero później dbać o sukces sprzedaży. I dlatego w GALERII OTWARTEJ nikt nie ukrywa nazwiska autora prac! Ba, każdy gość poza informacją ustną otrzymuje małą wizytówkę, z której dowie się, kim jest autor, zobaczy jego zdjęcie i pozna adres jego strony internetowej. I dzięki takiemu działaniu galeria nic nie straci, bo nie po to powstała, aby kilka złotych było ważniejsze niż właściwe pojmowanie swojej roli. Bo galeria to nie sklep.


Wystawy w GALERII OTWARTEJ

Pierwsza wystawa rozpoczęła się jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Od 30 kwietnia w sali wystaw GALERII OTWARTEJ była pokazywana wystawa przygotowana przez Galerię Sztuki w Legnicy z cyklu BIŻAT pt. „Kobieta, mężczyzna i…”. Oficjalnemu otwarciu galerii 29 maja towarzyszył wernisaż tej właśnie wystawy. Tego samego dnia odbyło się też otwarcie w sandomierskim muzeum wystawy będącej wynikiem VI edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych Krzemień pasiasty – kamień optymizmu. Spotkanie przy okazji otwarcia drugiej wystawy w GALERII OTWARTEJ pt. Prezentacje 2009 odbyło się 5 czerwca. IX Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2009, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownie Sztuk Plastycznych w Warszawie, został rozstrzygnięty w październiku 2009 roku. Od tego czasu wystawa ta gości w kolejnych miastach i galeriach.

Do czerwca 2010 odwiedziła już Warszawę, Wrocław, Monachium, Gdańsk, Wołomin i Legnicę. Sandomierz był ósmym miejscem pokazu tej wystawy. Do dziś wystawy PREZENTACJE stały się jednymi z najważniejszych cyklicznych imprez, na stałe wpisanymi w kalendarz złotniczych spotkań promujących współczesną polską sztukę złotniczą. 1 lipca w Sandomierzu odbyło się kolejne, małe, złotnicze święto. W baszcie sandomierskiego zamku odbyło się otwarcie bardzo ciekawego pokazu prac grupy G7+ pt. „Coś pięknego”. Czwarta wystawa w GALERII OTWARTEJ to jednocześnie pierwsza wystawa „sprzedażna”. Początkowo miała nosić tytuł „20 x biżuteria”. Wspaniale się stało, że konieczna była zmiana tytułu! Poprzez tę wystawę chciałem zaprosić autorów do współpracy z galerią, a mieszkańcom Sandomierza przedstawić projektantów, których biżuteria jakoś dotychczas omijała ich miasto. Wernisaż pt. „31 x biżuteria” odbył się 31 lipca, wystawa potrwa zaś do 7 października.


Niebawem w GALERII OTWARTEJ

Z inicjatywy GALERII OTWARTEJ od września do połowy grudnia w sandomierskim muzeum można zobaczyć prace członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, którzy tym razem pod nazwą STFZ.EKO zebrali się już po raz czwarty na małe złotnicze konfrontacje. Spotkanie z tej właśnie okazji, wpisane do programu Świętokrzyskich Dni Muzeów (4-8 października), odbędzie się w dniu 7 października o godz. 14.00. Premierowy pokaz wystawy STFZ. EKO odbył się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2010 dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych z Galerią Sztuki w Legnicy. W ramach tego projektu zostało wystawionych 75 prac 42 czołowych polskich artystów złotników i projektantów.

Możemy zobaczyć prace inspirowane światem przyrody, zwierząt, roślin i człowieka. Artyści nie tylko demonstrują swoje umiłowanie przyrody, ale także mocno i zdecydowanie protestują przeciwko ekodewastacji. Wystawie towarzyszy katalog wydany przez Galerię Sztuki w Legnicy. Tego samego dnia, dwie godziny później, GALERIA OTWARTA zaprasza na kolejną wystawę przygotowaną przez Galerię Sztuki w Legnicy z cyklu Srebrne Szkoły. To prezentacja najważniejszych uczelni artystycznych w Europie, której celem jest konfrontacja dorobku artystów złotników oraz prezentacja twórczych poszukiwań najmłodszego pokolenia artystów.


Dalsze plany

Od połowy listopada do połowy stycznia w GALERII OTWARTEJ będzie czynna druga już wystawa sprzedażna, adresowana do mieszkańców Sandomierza pod roboczym (na razie) tytułem „Upominek od projektanta”. Zaś już teraz warto wspomnieć o wspaniałym przyszłorocznym wydarzeniu. Z inicjatywy GALERII OTWARTEJ latem przyszłego roku w Okręgowym Muzeum w Sandomierzu będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę nieżyjącego już Joachima Żanka Sokólskiego pt. „Wieża Babel”. Dziś działania GALERII OTWARTEJ to nie tylko wystawy.

Trwają prace przy trzech serwisach, które prawdopodobnie rozpoczną swój internetowy żywot już na początku przyszłego roku. To ZLOTNICTWO.INFO, KRZEMIENPASIASTY.INFO i – tu galeria występuje jako pomoc techniczna – ARCHEOINFO.PL. Być może dzięki działaniom GALERII OTWARTEJ Sandomierz odwiedzi jeden z najbardziej znanych warszawskich teatrów. Trwają ustalenia dotyczące organizacji regularnych wystaw fotograficznych w holu Konwiktu Boboli. W Sandomierzu powstaje właśnie stowarzyszenie działań wspólnych, które przy udziale środków pozyskiwanych z różnych programów wspierających działania kulturalne i twórcze, chce zrobić dużo dla Sandomierza i jego mieszkańców. Bo… razem można tak wiele!!!