Artykuły z działu

Przeglądasz dział DZIEDZICTWO (id:34)
w numerze 04/2010 (id:86)

Ilość artykułów w dziale: 1

Najdroższe jaja na świecie

Jajka Fabergé stały się synonimem luksusu i uważane są za arcydzieła sztuki jubilerskiej. Większość z nich stanowiła miniaturowe dary, które ofiarowywane były z okazji świąt Wielkanocy.

Jaja tworzone były od 1885 do 1917 roku przez jednego z największych światowych jubilerów Petera Carla Fabergé. Małe dzieła sztuki jubilerskiej wykonane były ze złota, inkrustowane drogimi kamieniami, kością słoniową oraz macicą perłową. Wybitnemu jubilerowi udało się stworzyć 54 jajka. Do dziś możemy podziwiać już tylko 42 unikatowe działa sztuki złotniczej.

Zainspirowane carem


Pierwsze jajo wykonane zostało na zamówienie cara Rosji Aleksandra III jako prezent dla żony carycy Marii Fiodorowny. Przypuszcza się, że car otrzymał unikatowy przedmiot 21 marca 1885 roku wraz ze ścisłą instrukcją, jak powinien obchodzić się z drogocennym klejnotem. Tradycję ofiarowywania jajka z okazji świąt Wielkiej Nocy kultywował car Mikołaj II.


Motywy

Jajka Fabergé do dziś interesują znawców sztuki, twórców biżuterii, ale także historyków, bowiem inspiracją do ich powstania stawały się wydarzenia polityczne i społeczne w carskiej Rosji. Peter Fabergé umieszczał na swoich dziełach najważniejsze wydarzenia z życia Rosji. Dlatego też na jajkach możemy podziwiać, wykonane z niezwykłą precyzją, miniatury carskich posiadłości, podobizny władców czy też sceny batalistyczne. Jajka stały się niejako kroniką dawnej Rosji i historii jej władców. Jednym z najpiękniejszych jajek carskich jest jajko ofiarowane przez Mikołaja II żonie z okazji koronacji w 1897 roku.


Jajko koronacyjne


Najsłynniejsze jajo Fabergé tworzone było przez 15 miesięcy. Jajko koronacyjne wykonane jest ze złota i pokryte przezroczystą emalią oraz rozetami ze złotych listków wawrzynu. Emalia nawiązuje do koronacyjnej sukni carycy. Jednak prawdziwy kunszt okazał jubiler, tworząc wnętrze jaja. Tam bowiem znajduje się niemal dokłada replika karety koronacyjnej. Całość wykonana jest ze złota, kareta ma także rubinowe siedzenia oraz szyby okienek wycięte z górskiego kryształu, a całość zwieńczona carską koroną wysadzaną drogimi jaja na świecie kamieniami budzi podziw precyzją odlanych i rzeźbionych w złocie szczegółów. Warto zauważyć, że na odkręcanej pokrywie jaja widnieje osadzony na rubinie szlifowanym w formie kaboszonu stylizowany monogram carycy Aleksandry, inkrustowany brylantami. Łączenia rozet dekorowane są dwugłowymi carskimi orłami, z których każdy pokryty jest czarną błyszczącą emalią oraz ozdobiony centralnie umieszczonym brylantem.

Małe dzieła sztuki

Oczywiście każde jajko, które wyszło z pod ręki Petera Carla Fabergé, jest pięknym i wyjątkowym dziełem sztuki, które zachwyca nie tylko znawców. Warte zauważenia jest także jajko, które przedstawia Zmartwychwstanie Chrystusa i powstało między 1885 a 1890 rokiem. Dzieło to może być traktowane jako wzór włoskiego renesansu. Chrystus przedstawiony został w momencie opuszczania grobu, przy którym towarzyszą mu dwaj klęczący aniołowie. Wszystkie trzy postaci wykonane zostały ze złota, natomiast skrzydła aniołów wykonane zostały z emalii, która wygląda bardzo naturalnie. Trawa i ziemia, na której znajdują się postaci, wzbogacona została o diamentową poświatę, której zadaniem jest imitacja porannej rosy. Podstawa jajka zrobiona została z czterech perłowych podstaw połączonych złotymi nitami.


Tradycja, która nie przetrwała

Obdarowywanie pięknymi przedmiotami jubilerskimi przypominającymi jajka z niespodzianką niestety nie przetrwało do naszych czasów. Z okazji świąt Wielkiej Nocy nikt nie daje sobie prezentów biżuteryjnych. Jednak te, które na stałe wpisały się w naszą historię, dzięki Peterowi Febergé, do dziś wywołują wielkie emocje i są obiektami pożądania. Świadczy o tym choćby ich wartość rynkowa, nie można znaleźć jajka carskiego, które byłoby tańsze niż milion dolarów.