Eero Hintsanen żyje i pracuje w Finlandii. Kształcił się w Staatliche Zeichenakademie Hanau w Niemczech oraz w School of Goldsmithing, oraz Institute of Fine Arts w Lahti w Finlandii. Na jego koncie znajduje się niezliczona liczba wystaw i wiele publikacji. Zapraszam do Punktu Widzenia Eero Hintsanen…
Biżuteria…
Z mojej własnej produkcji bardzo lubię projekt Väki Vahva. Była to niesamowita możliwość współpracy z projektantem mody, fotografem i modelką przy użyciu biżuterii jako punktu startowego (www. vaki-vahva. com). Generalnie lubię, kiedy w biżuterii pojawia się zabawny lub po prostu fajny element. Czasami myślę, że moja biżuteria jest bardziej rozrywką niż sztuką. Cenię innych projektantów biżuterii, zarówno starszych, jak i tych współczesnych. Bardzo lubię pierścienie Sigurd Persson, Space Silver Björn Weckström, unikatowe projekty Bruce Metcalfs i wielu, wielu innych. Dobry projekt biżuterii to dla mnie taki, który prowokuje chwilę zastanowienia się nad nim: “… dlaczego ja sam na to nie wpadłem?”. Staram się czytać i dostrzegać historyczną biżuterię, od biżuterii plemiennej po arcydzieła Fabergé Dla mnie biżuteria stała się sposobem na życie. Wszystko, co robię, kręci się wokół biżuterii. Moją żoną jest Chao-Hsien Kuo i wspólnie prowadzimy własną firmę.
Nawet kiedy jesteśmy razem w domu, rozmawiamy o biżuterii. Kiedy podróżujemy, wybieramy się na wystawy i spotykamy się z ludźmi związanymi z branżą jubilerską. Cały czas zbieramy pomysły do nowych projektów. Dla nas jest to doskonały sposób, choć nasze projekty są zasadniczo różne. Więc nawet jeżeli pod jednym dachem mieszka dwoje mistrzów sztuki złotniczej, to nigdy nie czujemy się tym zmęczeni. Przeciwnie, jest to bardzo inspirujące i sprawia, że obydwoje pracujemy bardzo ciężko.
Inspiracja…
Inspirację czerpię głównie z kultury miejskiej. Jestem ogromnym fanem komiksów, zabawek, a zwłaszcza graffiti. Sporo fotografuję, kiedy podróżuję i poszukuję nowych rzeczy. Czasami coś mnie zainspiruje i od razu wiem, co wykonam. Czasami tylko kolekcjonuję materiały, wiedząc, że coś w nich jest, i że pewnego dnia będę wiedział, co. Kolekcjonuję materiały systematycznie, więc jeżeli czegoś potrzebuję, wystarczy, że otworzę szufladę, folder. Myślę, że czasami można stworzyć niezłe projekty, wracając do tych z przeszłości, które nie wyszły za pierwszym razem, ponieważ czegoś im brakowało. Połączenie dawnego projektu z czymś nowym może przynieść w rezultacie ciekawy efekt końcowy.
Materiał…
Cenię sobie pracę z metalami szlachetnymi. Moim ulubionym jest srebro i w tym przypadku jestem naprawdę dobry w jego lutowaniu i konstruowaniu poszczególnych części. Im lepszy jesteś w danej technice, tym mniej napotykasz ograniczeń. Jestem zwolennikiem tradycyjnych technik złotniczych, a kiedy zastosujesz je do nowych, innowacyjnych projektów, możesz stworzyć, co tylko zapragniesz. Nowe technologie, jak 3D, mogą pomóc projektantom, ale jeżeli nie potrafisz pracować w sposób tradycyjny, to nie jesteś w stanie rozwinąć oka i zmysłu dotyku w połączeniu z materiałem. Czuję, że jest to bardzo ważne.
Warsztat…
Idealnym warsztatem jest ten, który mamy teraz. Przeprowadziliśmy się do nowego studia rok temu i nie jestem w stanie wyobrazić sobie lepszej przestrzeni. Do dyspozycji mamy 162 metry kwadratowe z ogromnymi oknami, które dają nam dużo naturalnego światła. Posiadamy wszelki niezbędny sprzęt, narzędzia i maszyny, które zakupiliśmy w przeciągu ostatnich 10 lat. Ponadto zatrudniamy czterech dobrych pracowników.
Tradycyjna czy współczesna…
Osobiście utożsamiam się z tą współczesną, więc to musi być mój wybór. Uważam, że współczesna biżuteria ma mniej limitacji, przez co jest bardziej kreatywna. Ale muszę zaznaczyć, że tradycyjna jest bardzo ważna. Umiejętności w tej tradycyjnej często przewyższają te, potrzebne w projektach współczesnych. Nawet jeśli pracujemy z innymi materiałami i w innych technikach, to powinniśmy znać naszą historię. Każda osoba, która tworzy biżuterię, nie jest tylko pojedynczą jednostką tworzącą, ale elementem łączącym łańcuch projektantów w historii biżuterii. Zajmujemy się teraz współczesną biżuterią, ale za sto lat będziemy już historią.
Granice…
Limity siedzą w naszych głowach. Mamy zwyczaj budowania małych “pudełek” wokół nas, a w biżuterii wydają się one często zbyt małe. Panuje taki stereotyp, że jeżeli chcesz być artystą tworzącym biżuterię, to nie możesz używać metali szlachetnych, czy odnosić sukcesów w kręgach komercyjnych, ale z drugiej strony, jeżeli uważasz siebie za mistrza złotnika, to zabronione ci jest otworzenie się na inne, nowe materiały; zabawne podejście. Jestem przekonany, że jeżeli naprawdę oddajesz całe swoje serce biżuterii, to nie powinieneś słuchać tego, co mówią inni, a wręcz ignorować zasady innych grup i wykreować swoje własne podejście i doświadczenie. Ludzie nie powinni oceniać pewnych rzeczy, jeżeli nigdy nie mieli z nimi nic wspólnego.
Kierunek…
Tworzenie modeli 3D i wykonywanie prototypów przy pomocy programów komputerowych rośnie w siłę. Oznacza to, że niedługo twórcy biżuterii nie będą złotnikami, a przemysłowymi projektantami, którzy są świetni w obsłudze komputera. Jedyną rzeczą, jaką prawdziwi twórcy mogą zrobić, aby przeciwstawić się temu, jest praca z prawdziwymi materiałami, wkładanie wysiłku w ukształtowanie własnego stylu i metod pracy.
Motto…
Najważniejsza dla mnie jest pasja. Kiedy naprawdę się czymś pasjonujesz, to dochodzisz do momentu, w którym chcesz iść dalej i nie przeszkadza ci, że aby osiągnąć swój cel, musisz coś poświęcić. Jeżeli biżuteria jest tylko i wyłącznie sposobem na zarabianie i niczym więcej, to zobaczysz ją w kawałkach bardzo szybko. Również w tym zawodzie powinieneś być uczciwy i bezpośredni. Jeżeli próbujesz oszukiwać lub ścinać zakręty, lub po prostu sklejać wyjaśnienia, aby twoje prace wydawały się lepsze, to taki sposób nie zaprowadzi cię daleko. Ponadto należy zawsze być chętnym do nauki nowych rzeczy i ciężko pracować. Bardzo ciężko. Nigdy nie bać się błędów, to jest sposób na naukę.
Web.: www.chaoandeerojewel.com
www.facebook.com/chaoandeerojewel
Polscy klienci sklepów jubilerskich coraz częściej domagają się od sprzedawców nowości. Zależy im, aby ozdoby, które zamierzają kupić, były nie tylko wartościowe, ale także oryginalne i modne. Dlatego też coraz więcej osób zainteresowanych jest kupnem biżuterii niecodziennej, a taką z całą pewnością jest biżuteria porcelanowa, która niedawno pojawiła się na polskim rynku.
Biżuteria porcelanowa nie jest oczywiście wynalazkiem nowym, jednak dopiero od niedawna cieszy się znowu wielkim zainteresowaniem wśród klientów całego świata. Sięgają po nią najwięksi projektanci mody i może dlatego podbija ona serca klientów, i staje się coraz popularniejsza.
Wysokiej klasy materiał
Porcelana została wynaleziona w Chinach w siódmym wieku naszej ery i od tego momentu stała się marzeniem wielu bogaczy na całym świecie. Jej wartość niemal zawsze przewyższała wartość srebra i przynosiła ogromne zyski. Dziś porcelana znowu przeżywa swój renesans. Klienci chcą kupować nie tylko zestawy porcelanowe, ale także figurki, obrazki i przede wszystkim biżuterię. Najbardziej pożądana jest porcelana ręcznie malowana, której nawet w dzisiejszych czasach nie sposób zastąpić porcelaną tworzoną najnowocześniejszą techniką laserową. Warto zauważyć, że porcelana była od zawsze uważana za jeden z najpiękniejszych elementów sztuki użytkowej.
Porcelana używana była do tworzenia przedmiotów artystycznych i produkcji wyrobów utylitarnych. Zazwyczaj do jej produkcji używa się pigmentów, które zawierają kobalt i miedź. Nowoczesne porcelanowe wyroby wykonywane są w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, w której pokrywane są szkliwem, a następnie przesyłane do drugiego spalania w temperaturze co najmniej 1300 stopni Celsjusza.
Brylantowe oczko
Nie można także zapominać, że porcelanowa biżuteria to nie tylko figurki czy kuleczki zawieszone na biglu. To przede wszystkim precyzyjnie oprawione w złoto czy srebro małe dzieło sztuki. Porcelanowe ozdoby noszone przez kobiety na całym świecie są niezwykłymi dodatkami, które nie tylko są oryginalne, ale także niemal wszystkich wprawiają w zachwyt. – Porcelanowe naszyjniki, oprócz swojej niezwykłości, są także niezwykle delikatne – mówi Paweł Bagiński. – Każda kobieta chciałaby posiadać w swojej szkatułce małe dzieło sztuki – dodaje. Do tworzenia porcelanowej biżuterii używane są także kamienie szlachetne, które uzupełniają piękną kompozycję malarską.
W porcelanowych ozdobach znajdują się brylanty, szafiry czy rubiny, które idealnie podkreślają delikatność formy. – Na światowych rynkach jubilerskich porcelanową biżuterię tworzą wybitni twórcy, którzy odnajdują siebie w tym materiale, który jeszcze do niedawna nie był postrzegany jako materiał do wykorzystania w biżuterii – mówi Paweł Bagiński. Z porcelany można wykonać każdą formę biżuteryjną, od kolczyków po skomplikowane wzory pierścionków z diamentowymi oczkami. Tylko od wyobraźni twórcy zależy, jak zostanie przetworzony delikatny i kruchy materiał.
Nowoczesna klasyka
Porcelana daje możliwość połączenia klasycznych wzorów z nowoczesnym designem. Klienci spragnieni odwołań do klasyki bardzo szybko odnajdują się w nowoczesnych jej przetworzeniach. – Piękno porcelany, materiału niecodziennego, połączone ze złotem i kamieniami szlachetnymi, pozwala stworzyć ekstrawagancką biżuterię, która będzie zachwycała klientów na całym świecie – mówi Krzysztof Majcherek. – Jednak na polskim rynku rzadko można spotkać takie niecodzienne formy – dodaje. Dlatego też zanim właściciele salonów jubilerskich zdecydują się na zamówienie do swoich sklepów porcelanowych ozdób, powinni dobrze przyjrzeć się ofercie. Na polskim rynku jubilerskim nie można jeszcze znaleźć wielu wzorów porcelanowej biżuterii. Producenci biżuterii przyglądają się natomiast reakcji klientów na porcelanową biżuterię i dopiero zdecydują, czy podejmą się jej produkcji.
Zaskakiwanie klientów
Przemysł jubilerski musi spełniać wszystkie, nawet najbardziej ekscentryczne wymagania klientów. A w dzisiejszym świecie niemal każda kobieta chce wyglądać oryginalnie i pięknie. Z pomocą przychodzą jej projektanci biżuterii, którzy dokładają wszelkich starań, aby spełnić wymagania nawet najbardziej wybrednych klientek. Właściciele salonów jubilerskich powinni odpowiadać na potrzeby rynku i oferować swoim klientom unikatową biżuterię. Jedną z takich możliwości jest biżuteria porcelanowa, która ma swój niepowtarzalny styl. Może warto zdecydować się na uzupełnienie swojego asortymentu biżuterią, która także w Polsce znajdzie stałe grono swoich entuzjastów, a salonowi jubilerskiemu zapewni opinię sklepu z niepowtarzalnymi okazami biżuteryjnymi.
Ręcznie malowane porcelanowe zawieszki cieszą się dużą popularnością wśród klientów