Każdy z nas zna co najmniej kilka sposobów czyszczenia biżuterii. Począwszy od tych, które dotyczą złota, a skończywszy na sposobach czyszczenia sztucznych kamieni. Jednak prowadząc sklep jubilerski, nie powinniśmy poprzestawać na używaniu domowych sposobów, musimy zainwestować i kupić odpowiednie środki, a niekiedy także specjalistyczne maszyny, które pozwolą na utrzymanie biżuterii w czystości. Warto także zastanowić się nad zaoferowaniem klientom możliwości kupna jej swoim klientom, którzy z roku na rok są taką możliwością coraz bardziej zainteresowani.
W sklepie jubilerskim nie jest możliwe codzienne owijanie każdego rodzaju biżuterii w bibułkę lub w jedwab i chowanie jej w małe pudełka. W związku z tym ozdoby, które posiadamy w naszym punkcie, wymagają od czasu do czasu czyszczenia przy zastosowaniu najnowocześniejszych środków chemicznych.
Polski rynek
Na polskim rynku jubilerskim nie ma dużo punktów specjalizujących się w kompleksowej obsłudze sklepów jubilerskich, polegającej na czyszczeniu biżuterii. Jednak z roku na rok sytuacja powoli się zmienia. Dotychczas sprzedażą preparatów chemicznych zajmowały się hurtownie, które w swoim asortymencie miały przede wszystkim półfabrykaty jubilerskie bądź gotową biżuterię.
Jednak rynek wymógł zmiany i obecnie coraz częściej można spotkać się z punktami, które oferują swoim klientom tylko chemiczne środki czyszczące. Właścicielom sklepów jubilerskich coraz bardziej zależy na tym, aby ich placówki były odpowiednio zaopatrzone w środki czystości, których użycie spowoduje, że biżuteria będzie, mimo upływu czasu, wyglądała jak nowa. Nie bez znaczenia dla rynku jest także stałe podnoszenie wiedzy klientów, którzy zaczęli oczekiwać od jubilerów, aby ci mieli w swojej ofercie preparaty do profesjonalnego czyszczenia biżuterii. – Do mojego sklepu przychodzi coraz więcej osób, które chcą samodzielnie dbać o swoje kosztowności – mówi Wacław Ciechanowski, jubiler. – Oczywiście, każdy jubiler może doradzić, w jaki sposób wyczyścić złotą biżuterię, jednak klientom zależy na czymś innym, chcą mieć możliwość kupienia specjalistycznych preparatów właśnie w salonie jubilerskim – dodaje.
Klienci decydują o asortymencie
– Coraz częściej osoby, które kupują biżuterię, szczególnie tę droższą – złotą z diamentami, pytają o sposoby jej konserwacji i możliwość kupienia preparatów to umożliwiających – mówi Bogdan Wyżykiewicz, jubiler, właściciel salonu. – Osoby, które decydują się na zakup biżuterii wartej parę tysięcy, nie chcą pozbawić się możliwości zachowania jej w niezmienionym stanie – dodaje. Bardzo często zdarza się także, że do salonów jubilerskich przychodzą ludzie, którzy chcą kupić preparaty do czyszczenia biżuterii i przywrócić blask swoim kosztownościom, które odziedziczyli, i które dawno nie były używane.
I mimo że powszechnie wiadomo, że pierścionki z brylantami myje się ciepłą wodą z mydłem, to osoby, które mają taką biżuterię w swoich szkatułkach bądź dopiero zdecydowały się na zakup, chcą troszczyć się o nią z należytą starannością i używać w tym celu specjalistycznych płynów. – Dużą popularnością w mojej hurtowni cieszą się wszelkiego rodzaju chusteczki do czyszczenia złota – mówi Krzysztof Wieczerzak, właściciel hurtowni biżuterii i półfabrykatów. – Właściciele sklepów jubilerskich bardzo często chcą mieć je w swojej ofercie, ale także korzystają z nich w swojej codziennej pracy – dodaje.
Błyszczące błyskotki
Prowadząc sklep jubilerski, nie można zapominać, że klient kupujący biżuterię zwraca uwagę na jej fakturę, a co za tym idzie, na jej blask. Tak więc profesjonalne maszyny czyszczące w niedługim czasie będą sprzętem, którego nie będzie mogło zabraknąć u żadnego jubilera. Najnowocześniejsze urządzenia do czyszczenia biżuterii gwarantują, że jedno czyszczenie zapewni blask biżuterii przez cały rok. Maszyny, które skonstruowane zostały do profesjonalnego czyszczenia biżuterii, zapewniają jubilerom, którzy je posiadają, nie tylko możliwość zaoferowania swoim klientom nieskazitelnej biżuterii, ale także dają im dodatkowe źródło zarobku.
Mogą oni bowiem wprowadzić w swoim salonie dodatkową usługę, czyli profesjonalne czyszczenie biżuterii, które cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. – Wielu klientów przynosi do mojego salonu starą biżuterię, którą otrzymało w spadku po swoich dziadkach bądź rodzicach, chcą, aby mogła ona być ponownie noszona, a to wymaga dokładnego jej oczyszczenia, w związku z tym przynoszą ją do nas – mówi Wacław Ciechanowski. – Zakup maszyny do profesjonalnego czyszczenia biżuterii uważam za strzał w dziesiątkę, ponieważ przy małych nakładach finansowych mogę liczyć na zysk.
Mogę śmiało powiedzieć, że była to inwestycja, która się opłaciła – dodaje. Kupno profesjonalnej maszyny do czyszczenia biżuterii wiąże się z wydatkiem, jednak nie jest to wydatek olbrzymi. W Polsce nie ma wielu firm, które zajmują się produkcją czy sprzedażą maszyn do czyszczenia biżuterii, jednak dzięki możliwościom, jakie otwiera przed nami internet, który pozwala na kupowanie produktów za jego pośrednictwem, jest to możliwe i coraz łatwiejsze.
Nie dla każdego
Oczywiście nie w każdym salonie jubilerskim istnieje potrzeba zakupienia profesjonalnych maszyn do czyszczenia biżuterii. Niektórym salonom wystarczą tylko preparaty chemiczne, dzięki którym jubilerzy utrzymują biżuterię w należytym stanie.
Jednak duże salony jubilerskie powinny zastanowić się nad zakupieniem specjalistycznego sprzętu. – Nie wyobrażam sobie dobrze prosperującego salonu jubilerskiego bez osoby, która zajmuje się konserwacją oferowanej biżuterii – mówi Krzysztof Wieczerzak. – Sądząc po zainteresowaniu preparatami chemicznymi do czyszczenia biżuterii wśród naszych klientów, nie tylko ja nie wyobrażam sobie takiego funkcjonowania – dodaje. Właściciele salonów jubilerskich dbając o odpowiedni wygląd oferowanej przez siebie biżuterii, muszą ją konserwować, aby nie utraciła swojego niepowtarzalnego blasku. Nie można pozwolić, aby kosztowności znajdujące się w naszym salonie były matowe i nijakie, w związku z powyższym należy kupować odpowiednie środki zapewniające im lepszy wygląd. Jednocześnie należy pamiętać, że klientom, którzy kupują naszą biżuterię, także będzie zależało na tym, aby cały czas wyglądała ona tak samo jak w dniu jej zakupu.
Warto także zastanowić się nad nabyciem profesjonalnej maszyny do czyszczenia biżuterii i zaoferować nową usługę klientom naszego salonu. Należy bowiem pamiętać, że im więcej usług będziemy oferować klientom, tym większe prawdopodobieństwo, że będą oni znacznie częściej odwiedzać nasz punkt i kupować w nim nie tylko biżuterię, ale inne oferowane przez nas produkty, jak na przykład środki do konserwacji biżuterii.
W ostatnim czasie jak grzyby po deszczu na polskim rynku pojawiają się placówki oferujące kursy jubilerskie. Otwarto wiele nowych punktów, które starają się kształcić przyszłych jubilerów w zakresie wykonywania biżuterii. Niestety, poziom większości z nich nie spełnia oczekiwań zarówno kursantów, jak i ich przyszłych pracodawców.
Od wielu miesięcy obserwujemy wielkie zainteresowanie sztuką jubilerską. Coraz więcej osób stara się wykonywać biżuterię według własnego pomysłu i oferować ją klientom, zazwyczaj za pośrednictwem stron internetowych. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszło wiele nowo powstałych ośrodków edukacyjnych, które wykorzystują zainteresowanie sztuką jubilerską i oferują swoim kursantom przyspieszone szkolenie z zakresu projektowania i tworzenia biżuterii.
Przyspieszona edukacja jubilerska
Wszystkich uczestników kursów zachęca się do wzięcia udziału w szkoleniu, kusząc ich możliwością stania się projektantem biżuterii w ciągu jednego miesiąca. – Ulotki reklamujące kursy szkolenia zawodowego bądź nauczenia zawodu od podstaw w ciągu zaledwie jednego miesiąca wołają o pomstę do nieba – uważa Jerzy Późniecki, jubiler z dwudziestoletnim stażem pracy w zawodzie. – Nie można nauczyć człowieka zawodu w tak krótkim czasie, to po prostu niemożliwe – dodaje. Kursy reklamują się jako miejsca, gdzie można nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik stosowanych w jubilerstwie. Organizatorzy kursów uważają, że celem kursów jest przekazanie uczestnikom nie tylko wiedzy technicznej, ale także teoretycznej. Tematami, jakie poruszają, są rysunek, kompozycja, autoprezentacja i kreatywność. – To niedorzeczność mówić, że zawodu jubilera czy projektanta biżuterii można nauczyć się w tak krótkim czasie – mówi Karolina Piotrzykowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. – Moim zdaniem prowadzenie takich kursów to po prostu wyłudzanie pieniędzy – dodaje.
Trudne rzemiosło
Na kursach oferuje się pracę na klasycznych materiałach jubilerskich, takich jak srebro, złoto, miedź czy mosiądz. Kursantów uczy się poddawania ich obróbce. Organizatorzy zapewniają, że osoby biorące udział w szkoleniu, uczą się lutowania, grawerowania, repusowania, wycinania, odlewania i formowania oraz polerowania. Niektóre z reklamujących się kursów oferują swoim uczestnikom także możliwość nauczenia się inkrustacji, łączenia metali, złocenia, patynowania, a także wykonywania własnych autorskich narzędzi czy japońskich technik złocenia. Tak wielką wiedzę, zdaniem organizatorów, można przekazać kursantom w ciągu miesiąca dzieki tworzeniu bardzo małych grup. – To jest niemożliwe, aby ktokolwiek, nawet najzdolniejszy człowiek, nauczył się tego wszystkiego w ciągu trzydziestogodzinnego kursu – mówi Jerzy Późniecki. – Taką wiedzę posiadają osoby, które na naukę zawodu poświęcają dwa, trzy lata, a i tak potrzeby jest im czas na indywidualną pracę w pracowni jubilerskiej – dodaje.
Droga nauka
Za przekazanie przyszłym jubilerom meandrów wiedzy organizatorzy kursów chcą słonej zapłaty. Ceny kursów wahają się bowiem od 1 500 złotych do nawet 6 000 tysięcy w przypadku półrocznego uczestnictwa osoby w prowadzonym przez placówkę szkoleniu. W cenę zazwyczaj wliczone są materiały, a dzieła, które zostaną wykonane podczas zajęć, stają się automatycznie własnością ich autora.
Dużo nie znaczy dobrze
Na polskim rynku jubilerskim pojawiło się wiele nowych placówek oferujących swoim słuchaczom możliwość błyskawicznego nauczenia się zawodu jubilera. Większość z nich prowadzona jest przez nieprofesjonalnych organizatorów, którzy nie zatrudniają nawet specjalistycznej kadry. Zazwyczaj nauczycielami są osoby, które nie mają o zawodzie jubilera pojęcia, na przykład nigdy nie pracowały przy tworzeniu biżuterii, ale nie sądzą, aby taka wiedza była im potrzebna. – Nie wydaje mi się, żebym musiał mieć własny warsztat jubilerski, żeby uczyć osoby zainteresowane lutowania czy grawerowania – mówi anonimowo “Polskiemu Jubilerowi” jeden ze szkoleniowców. – Wiedza, która przekazywana jest na poszczególnych kursach jubilerskich, jest niewystarczająca nawet do zreperowania łańcuszka, a co mówić o stworzeniu pierścionka czy naszyjnika – mówi Jerzy Późniecki.
Polskie prawo
Należy także podkreślić, że ośrodki prowadzące kursy jubilerskie bardzo często działają na granicy prawa, zgodnie z którym kursy zawodowe mogą prowadzić: publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, posiadające akredytację przyznaną na podstawie art. 68b ustawy. Ustawodawca zastrzegł również, że kursy zawodowe mogą prowadzić osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność oświatową wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy, obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskały akredytację, o której mowa w art. 68b ustawy, jeżeli zakres kursu zawodowego jest zgodny z zakresem kształcenia, dla którego została przyznana akredytacja. Warto podkreślić, że ośrodki prowadzące kursy jubilerskie bardzo rzadko mogą pochwalić się posiadaniem odpowiedniego pozwolenia. W związku z powyższym należy zwrócić szczególną uwagę na szkoły proponujące możliwości podnoszenia swoich umiejętności zawodowych, ponieważ może się okazać, że nie dość, że nie posiądziemy należytej wiedzy, to poniesiemy duże wydatki, które w żaden sposób nam się nie zwrócą. Wart podkreślenia jest również fakt, że zgodnie z art. 2 ust. 3 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2006 r. – “Kurs zawodowy jest kursem, którego program nauczania obejmuje usystematyzowane treści nauczania wybrane z programu nauczania dla zawodu dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania”.
Dokształcanie na odpowiednim poziomie
Warto przejrzeć oferty ośrodków edukacyjnych, które oferują kursy jubilerskie. Na rynku można bowiem znaleźć ofertę, która z pewnością spełni wszystkie nasze wymagania. Szukając ośrodka oferującego szkolenia, należy wybrać taki, który posiada wszystkie dokumenty, do których obliguje go ustawa o kształceniu zawodowym. Pojawiające się bowiem ostatnio na polskim rynku ośrodki szkolenia zawodowego nie spełniają żadnych norm edukacyjnych, a swoim słuchaczom oferują gruszki na wierzbie zamiast prawdziwej nauki zawodu jubilera, którego nauczenie się zajmuje wiele lat.