Artykuły z działu

Przeglądasz dział BURSZTYN (id:39)
w numerze 10/2008 (id:72)

Ilość artykułów w dziale: 2

Wirtualna wycieczka po Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Prezentacja nie tylko w atrakcyjny sposób przybliża zbiory i sale gdańskiego Muzeum Bursztynu, ale przede wszystkim imponuje bogactwem wiedzy o “złocie Północy” podanej wirtualnemu turyście przy pomocy różnorodnych form i środków. Architektura przedbramia w Gdańsku, w którym mieści się obecnie Muzeum Bursztynu, narzuciła merytoryczny podział ekspozycji.

Dlatego wyodrębniono dwa główne tematy tworzące niezależne trasy zwiedzania – tak rozpoczyna się wirtualna wycieczka. Zwiedzający znajduje się na dziedzińcu i może wybrać pomiędzy trasą przedstawiającą bogatą historię przedbramia a drogą, która przybliży mu historię bursztynu i bursztynnictwa. Aby poznać wszystkie tajemnice bursztynowego szlaku, należy wirtualnie przemierzyć kolejne piętra Wieży Więziennej, włączając się aktywnie w opowieść sprzed milionów lat. Na pierwszym piętrze znajduje się ekspozycja “Bursztyn w przyrodzie” oraz prezentacja edukacyjna “Historia bursztynu”, która w atrakcyjny sposób przybliża początki powstania tej żywicy: zobaczyć można, jak tworzyły się inkluzje, jak wyglądał las bursztynowy, obejrzeć najciekawsze eksponaty z kolekcji przyrodniczej muzeum. Następny przystanek wirtualnej wycieczki nazywa się “Bursztyn od pradziejów” i prezentuje początki roli bursztynu w historii ludzkiej kultury oraz historię jego złóż.

Kolejne działy to: “Rzemiosło i sztuka współczesna”, “Bursztyn w biżuterii” i wystawa historyczna “Sala Sądowa” i “Cele więzienne katowni”. Dodatkowo zawiera 360-stopniowe panoramy wnętrz, filmy i zdjęcia. W wersji skróconej wycieczkę online można odbyć na stronie: WWW.mhmg.gda.pl. Goście, którzy w rzeczywistości odwiedzą muzeum, mogą nabyć płytę z wirtualną wycieczką w pełnej wersji za jedyne 15 złotych. Obecnie dostępne są dwie wersje językowe: polska i angielska. Wydawca: Muzeum Bursztynu w Gdańsku, 2008. Prezentacja finansowana ze środków biura prezydenta Gdańska ds. kultury.

Album o bursztynie “Top Amber”

Uchwycenie oraz utrwalenie ważnych i cennych zjawisk w dziedzinie wzornictwa biżuterii z bursztynem – to główny cel wydawców albumu.

Publikację dotyczącą wzornictwa biżuterii bursztynowej na przestrzeni kilku ostatnich lat wydało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników pod redakcją dr. hab. Sławomira Fijałkowskiego, znanego projektanta biżuterii, wykładowcy w Pracowni Projektowania Biżuterii na ASP w Gdańsku oraz kuratora konkursu Amberif Design Award. W przedmowie autor podkreśla ogromny wkład targów bursztynu, organizowanych w Gdańsku przez MTG SA, w budowanie pozytywnego wizerunku bursztynu na skalę światową.

Podstawowymi elementami tej promocji stały się organizowane przezeń konkursy: Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award i Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis. W tym kontekście nie sposób także przecenić roli Gali Mody i Bursztynu AMBERIF, na którą co roku składają się pokazy mody i biżuterii. Wszystko to powoduje, że stopniowo bursztyn przestaje funkcjonować w zbiorowej świadomości jako pamiątka znad Bałtyku.

Album został podzielony na trzy rozdziały tematyczne. Pierwszy z nich poświęcony konkursowi Amberif Design Award (Elektronos) obejmuje projekty zgłoszone na konkurs w latach 1999-2008. W drugim dziale pokazano reprezentatywną biżuterię oferowaną przez firmy, pracownie i artystów plastyków, przy dużym udziale prac nagrodzonych w konkursie Mercurius Gedanensis, w którym wybierane są najlepsze wzory na targach Amberif.

Uzupełnieniem tego działu są wyselekcjonowane prace z bursztynem znanych polskich i zagranicznych twórców. Ostatni rozdział dotyczy bursztynniczej mody i zilustrowano go zdjęciami z pokazów mody i biżuterii prezentowanych podczas Gali Mody i Bursztynu. Album “Top Amber” liczy 156 stron i kosztuje 55 zł w sprzedaży detalicznej. Wydawcą jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Gdańsk 2008.
pr