Przeglądasz dział PANORAMA (id:47) w numerze 06/2008 (id:70)
Ilość artykułów w dziale: 11
|
|
Organizatorzy konkursu: Międzynarodowe Centrum Targowe, Pracownia Sztuk Plastycznych i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej “Prezentacje 2008”. Zaproszenie to jest kierowane do wszystkich osób zajmujących się szeroko pojmowaną sztuką złotniczą, tj. wszystkich tych, którzy zajmują się złotnictwem i biżuterią oraz czują potrzebę przekazania innym swoich wewnętrznych emocji, idei, przemyśleń, ale także wiedzy złotniczej.
Organizatorzy nie narzucili tematu, nie ograniczają ani twórczej kreatywności, ani też zastosowanych technik czy materiałów, jednak nadsyłane prace powinny spełniać szeroko pojęte funkcje biżuterii (obiekty będą wykluczane). Jury, które podobnie jak w ubiegłym roku będzie się składało z Wandy Gontarskiej i członków Grupy Sześć, szczególną uwagę będzie zwracało na perfekcję technicznego wykonania. Wszystkie nasze działania mają na celu podnoszenie poziomu polskiego współczesnego złotnictwa tak od strony projektowej, jak i wykonawczej.
Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja konkursu będzie tego dowodem – przekonuje Marcin Tymiński, kurator konkursu i członek jury. Prace można zgłaszać do 15 września, a rozstrzygnięcie konkursu oraz prezentacja nagrodzonych prac będą miały miejsce w czasie targów Złoto Srebro Czas (3-5 października 2008, Expo XXI, Warszawa).
www.stfz.art.pl
www.mct.com.pl
Na rynku pojawił się wydany w 2007 roku 3-częściowy leksykon sygnatur niemieckich mistrzów, fabryk i wytwórni na starych przedmiotach ze srebra, platerów, biżuterii i sztućców. Jego autorami są Beata Waliczek i Marek Rasała, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży jubilerskiej i antykwarycznej.
Ich celem było zebranie w jednej publikacji oznaczeń stosowanych przez wytwórnie, mistrzów i warsztaty po 1888 roku. Jest to tym bardziej wartościowy zbiór, że w ostatnich latach kwitnie import starych sreber z Niemiec, jak również wiele z wymienionych w publikacji firm istnieje do dziś. Leksykon jest więc adresowany nie tylko do marszandów, ale także do kolekcjonerów starych przedmiotów. W trzech tomach zaprezentowano ok. 2400 znaki firmowe: wyroby srebrne i srebrzone – 715 znaków / 128 stron, biżuteria i wyroby luksusowe – 852 znaki / 152 strony oraz sztućce (także z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rosji, Szwecji, Węgier i Włoszech) – 809 znaków / 144 strony. Opracowanie to jest w dużej części oparte na dawnych niemieckich “Goldschmiede Kalender” wydawanych w latach 20. XX wieku. Każdy z tomów zawiera wstęp w czterech językach: niemieckim, polskim, angielskim i francuskim oraz krótki słowniczek z objaśnieniem pojęć. W tomach 1 i 2 wyodrębniono specjalny dział zawierający sygnatury największych niemieckich projektantów okresu secesji, natomiast w tomie 3 dział poświęcony największym warsztatom srebrniczym przedrewolucyjnej Rosji.
www.book-art.info
W poniedziałek 23 czerwca br. w Galerii Bielak odbędzie się wernisaż wystawy “niezwykłej, wspaniałej artystki i projektantki” Maryli Dubiel zatytułowanej “PRO FORMA 2”. Maryla projektuje biżuterię już od blisko 15 lat. Jej prace, mimo zróżnicowanego wzornictwa, są łatwo rozpoznawalne.
Lekkością i prostotą, finezją rozwiązań formalnych, świadomym stosowaniem klejonego i prasowanego bursztynu oraz kolorowych pereł stworzyła piękną kolekcję emanującą elegancją i kobiecym ciepłem. Bardzo szybko osiągnęła szczyty polskiego złotnictwa, w swoim dorobku artystycznym może się pochwalić udziałem w ponad 30 wystawach w kraju i za granicą, pracami w zbiorach muzealnych oraz działalnością w jury konkursów. W 1998 roku otworzyła Galerię Dubiel przy Nowym Świecie, a od niedawna w nowym lokalu przy Al. Waszyngtona 24 w Warszawie. Maryla bierze udział w licznych targach w kraju i za granicą. Szacunek należy się jej zwłaszcza za udane wejście i utrzymanie się na niezwykle trudnym rynku francuskim. Świadczą o tym kolejne zaproszenia na targi biżuterii w Paryżu.
A.B.
www.galeriabielak.pl
Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła
Polskiego ogłasza kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu Złoto
i Srebro w Rzemiośle, który jest ważną formą aktywności środowiska i organizacji samorządu rzemiosła i promocji złotników rzemieślników.
Tradycyjnie konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów i seniorów. Dla młodych złotników w wieku do 21 lat ustalono temat “Marzenia się spełniają” – tytuł ten ma inspirować do wykonania najlepszej pracy, która jest marzeniem samego autora. Umiejętności wysokiej klasy można zaprezentować poprzez łączenie klasycznych technik złotniczych i wzornictwa w nowoczesnych formach i liniach biżuterii oraz przedmiotach użytkowych.
W kategorii seniorów uczestnicy wykonają prace na temat “Czas na chryzopraz”. Komentarz jest tu zbędny, autorzy mają pełne pole do popisu – jak wydobyć piękno tego kamienia, wykorzystując go w biżuterii lub przedmiotach użytkowych.
Prace konkursowe należy zgłosić w terminie do 18 września 2008 r., a oceni je komisja konkursowa powołana z grona wybitnych fachowców złotników i jubilerów. Zadaniem jej będzie dokonanie wyboru sześciu najlepszych prac (trzy w każdej z dwóch kategorii). Dla autorów wyróżnionych prac przygotowano dyplomy oraz nagrody.
Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród nastąpi w czasie targów Złoto Srebro Czas (3-5.10) 4 października 2008 r. o godz.15.00 w hali EXPO XXI w Warszawie. Zakwalifikowane prace konkursowe zostaną zaprezentowane w czasie targów, a wyniki konkursu zostaną opublikowane w mediach patronujących tej imprezie.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania na www.zr.pl
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbyło się otwarcie wystawy “Art Systemy” prof. Andrzeja Szadkowskiego. Ten artysta i pedagog, prorektor ds. nauki i kierownik Katedry Biżuterii w ASP w Łodzi, zaprezentował 115 obiektów-broszek. Prace powstały w latach 2006-2008.
Ta wystawa zapada w pamięć. Wszystkie prace zamknięte są w kołach o jednakowej średnicy. W środku umieszczone są okręgi z kolorowych papierów i folii. Prof. Andrzej Szadkowski we wstępie do katalogu pisze: “Wielowarstwowość i mobilność ČmoichÇ kół tworzą przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Zestawienie dwóch form poprzez mijanie się w rozcięciach ukazuje nam pozytyw i negatyw, awers i rewers. Tworzy się nowa przestrzeń z trzecim wymiarem”.
Wystawa czynna do 12 sierpnia prof. Andrzej Boss
Pod Galerią Willa w Galerii Chimera można było obejrzeć retrospektywną wystawę Katedry Biżuterii ASP z Łodzi – jedynej kształcącej w tej specjalności w polskim wyższym szkolnictwie artystycznym. W przyszłym roku specjalizacja będzie obchodzić 50-lecie i ta wystawa jest pierwszą przymiarką (209 prac) do znacznie większej prezentacji, już z katalogiem.
Cykl retrospektywnych wystaw rozpocznie się w listopadzie w BWA we Włocławku, w następnym roku wystawa będzie prezentowana w kilku muzeach i galeriach w Polsce. Są wstępne ustalenia, aby przenieść ją do Monachium i pokazać podczas targów inhorgenta europe.
15 maja 2008 r. był w Łodzi świętem dla miłośników sztuki złotniczej. Tego dnia miały miejsce trzy duże wystawy biżuterii: wystawa “Schmuck 2008”, wystawa studentów i pedagogów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – obie w Miejskiej Galerii Sztuki, oraz wystawa “Art Systemy” prof. Andrzeja Szadkowskiego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Wystawa “Schmuck 2008” w Łodzi
Wystawa “Schmuck 2008” to chyba najważniejsza wystawa biżuterii na świecie. Po raz pierwszy w swej 49-letniej historii była prezentowana w Polsce. Jej organizatorem jest Izba Rzemiosł dla Monachium i Górnej Bawarii. Godne podkreślenia jest to, że stowarzyszenie organizuje i patronuje wystawie prezentującej najnowsze trendy w biżuterii artystycznej. Wystawa towarzyszy corocznie Międzynarodowym Targom Rzemiosła w Monachium. W tym roku na wystawę zgłosiło prace 497 autorów z 36 krajów. Ostatecznie do wystawy zakwalifikowano 59 autorów z 21 krajów. Z Polski został zakwalifikowany prof. Andrzej Szadkowski.
Wyboru dokonuje jedna osoba – w tym roku kuratorem-jurorem był Ralph Turner, londyński dziennikarz, autor książek i artykułów na temat współczesnej biżuterii. Nagrodzone osoby to: Jantje Fleischhut z Holandii, Dongchung Lee i Eun Mi Chun z Korei Południowej. Wybór jednoosobowy jest zawsze wyborem subiektywnym. Ralph Turner we wstępie do katalogu pisze: “Przeprowadzona selekcja niekoniecznie odzwierciedla moje upodobania, ale wybrane prace odpowiadać powinny postawionym kryteriom.
Poszukuję kontekstu, zręczności, jasności połączonych z jakością oraz właściwego zestawienia koncepcji i warsztatowej doskonałości”. Prezentowana wystawa zaskakuje różnorodnością materiałów używanych do wykonywania biżuterii. Często trudno zauważyć, że realizacje powstały z użyciem “złotniczych” materiałów. Wystawie towarzyszy wystawa indywidualna Petera Skubicy z Austrii, profesora uczelni w Kolonii, Salzburgu, Düsseldorfie i Halle.
Został on w tym roku wybrany i uhonorowany jako “Klassiker der Moderne” (klasyk nowoczesności). Na wystawie możemy podziwiać 34 prace będące przeglądem jego 40-letniej działalności w tej specjalizacji. O wyjątkowości imprezy świadczy fakt, że na otwarcie przyjechali: Peter Skubic, Wolfgang Lösche i główny organizator wystawy Eva Sarnowski.
Wystawa czynna do 14 czerwca
Z okazji jubileuszu 10-lecia Galeria YES ogłosiła konkurs “Brylant/Brylart” na najciekawszą realizację hasła “Opraw brylant w talent”.
Punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań staje się kamień bliski doskonałości – brylant – przekazany przez firmę YES Biżuteria każdemu artyście przystępującemu do konkursu. Organizator przewidział następujące nagrody: I nagroda: 3 kg srebra, II nagroda: 2 kg srebra, III nagroda: 1 kg srebra. Jury w składzie: (przewodniczący) prof. Andrzej Boss – artysta, projektant, wykładowca na ASP w Łodzi; Wanda Gontarska – dyrektor Międzynarodowych Targów Złoto Srebro Czas; Anna Hryniewiecka – zastępca dyrektora ds. programowych Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu; Magdalena Kwiatkiewicz – założycielka Galerii YES; Tomasz Ogrodowski – artysta, projektant oraz Renata Sobczak-Jaskulska – historyk sztuki, kustosz Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Narodowego w Poznaniu, kierownik działu metali w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 19.05 zakwalifikowało 27 prac 25 uczestników (zgłoszono 84 prace 80 twórców). Ogłoszenie wyników oraz wernisaż pokonkursowej wystawy odbędzie się 19 czerwca 2008 roku o godz. 18.30 w Galerii YES, w historycznym budynku Hotelu Bazar w Poznaniu (ul. Marcinkowskiego 10). Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2008 roku.
www.galeria.yes.com.pl
Sharon Stone, podczas pobytu w Polsce z okazji 5. Gali Lexus Fashion Night, została obdarowana specjalnie na tę okazję zaprojektowaną biżuterią – bursztynową kolią.
Uroczyste przekazanie bursztynowej kolii nastąpiło 16 maja 2008 roku (piątek) w restauracji Ale Gloria! Wręczenia dokonała Ewa Kruk. Gwiazda była pod wrażeniem kolii wykonanej z bałtyckiego złota i zapowiedziała, że chętnie założy ją podczas festiwalu w Cannes. – Kolia z polskich bursztynów wydała mi się najodpowiedniejszym prezentem – pamiątką z Polski – wyjaśniła swój wybór projektantka w firmie W.KRUK Anna Orska.
Kolie z kolekcji “Stone” zostały wykonane z żółtych przeświecających bursztynów – inspiracją do ich stworzenia były bursztynowe krople. Sąsiadują w nich bursztyny polerowane i matowe oraz srebrne satynowane kule. Każdy ze srebrnych elementów ma inną powierzchnię i średnicę. Wszystko po to, aby pokazać niepowtarzalność i wyjątkowość każdego z nich. “Stone” to limitowana kolekcja naszyjników wykonanych z bursztynów. Do salonów (Warszawa, pl. Konstytucji 6 oraz Poznań, ul. Paderewskiego 2) trafi limitowana seria 20 sztuk.
www.wkruk.pl
Projektowanie dla celebrytów oraz udostępnianie im biżuterii na wyjątkowe okazje stało się specjalnością szwajcarskiej firmy Chopard.
Znany szwajcarski producent luksusowych zegarków i biżuterii podjął współpracę ze słynącą z autokreacji i prowokacji gwiazdą muzyki pop Madonną, dla której wiceprezes Caroline Gruosi-Scheufele zaprojektowała pierścionek zdobiony 258 diamentami. W tym pierścionku oraz naszyjniku w kształcie krzyża z poruszającymi się diamentami (Happy Diamonds) piosenkarka pojawiła się na okładce swojej najnowszej płyty zatytułowanej “Hard Candy”. Jej nowy, hip-hopowy styl podkreśla dodatkowo pasek utrzymany w stylu bokserskim, z charakterystyczną literą M i poruszającym się diamentem (symbol Choparda). To już drugi projekt tej znanej firmy dla Madonny – w 2005 roku z okazji wydania płyty “Confessions on a Dance Floor” powstał naszyjnik diamentowy “Hung-up”.
Madonna w ozdobach zaprojektowanych przez firmę Chopard
Bursztynowa kolia dla Sharon Stone
Sharon Stone, podczas pobytu w Polsce z okazji 5. Gali Lexus Fashion Night, została obdarowana specjalnie na tę okazję zaprojektowaną biżuterią – bursztynową kolią.
Uroczyste przekazanie bursztynowej kolii nastąpiło 16 maja 2008 roku (piątek) w restauracji Ale Gloria! Wręczenia dokonała Ewa Kruk. Gwiazda była pod wrażeniem kolii wykonanej z bałtyckiego złota i zapowiedziała, że chętnie założy ją podczas festiwalu w Cannes. – Kolia z polskich bursztynów wydała mi się najodpowiedniejszym prezentem – pamiątką z Polski – wyjaśniła swój wybór projektantka w firmie W.KRUK Anna Orska. Kolie z kolekcji “Stone” zostały wykonane z żółtych przeświecających bursztynów – inspiracją do ich stworzenia były bursztynowe krople. Sąsiadują w nich bursztyny polerowane i matowe oraz srebrne satynowane kule. Każdy ze srebrnych elementów ma inną powierzchnię i średnicę. Wszystko po to, aby pokazać niepowtarzalność i wyjątkowość każdego z nich. “Stone” to limitowana kolekcja naszyjników wykonanych z bursztynów. Do salonów (Warszawa, pl. Konstytucji 6 oraz Poznań, ul. Paderewskiego 2) trafi limitowana seria 20 sztuk. t www.wkruk.pl
Brylant oprawiony w talent
Z okazji jubileuszu 10-lecia Galeria YES ogłosiła konkurs “Brylant/Brylart” na najciekawszą realizację hasła “Opraw brylant w talent”.
Punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań staje się kamień bliski doskonałości – brylant – przekazany przez firmę YES Biżuteria każdemu artyście przystępującemu do konkursu. Organizator przewidział następujące nagrody: I nagroda: 3 kg srebra, II nagroda: 2 kg srebra, III nagroda: 1 kg srebra. Jury w składzie: (przewodniczący) prof. Andrzej Boss – artysta, projektant, wykładowca na ASP w Łodzi; Wanda Gontarska – dyrektor Międzynarodowych Targów Złoto Srebro Czas; Anna Hryniewiecka – zastępca dyrektora ds. programowych Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu; Magdalena Kwiatkiewicz – założycielka Galerii YES; Tomasz Ogrodowski – artysta, projektant oraz Renata Sobczak-Jaskulska – historyk sztuki, kustosz Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Narodowego w Poznaniu, kierownik działu metali w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 19.05 zakwalifikowało 27 prac 25 uczestników (zgłoszono 84 prace 80 twórców). Ogłoszenie wyników oraz wernisaż pokonkursowej wystawy odbędzie się 19 czerwca 2008 roku o godz. 18.30 w Galerii YES, w historycznym budynku Hotelu Bazar w Poznaniu (ul. Marcinkowskiego 10). Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2008 roku. t www.galeria.yes.com.pl
Święto biżuterii w Łodzi
a15 maja 2008 r. był w Łodzi świętem dla miłośników sztuki złotniczej. Tego dnia miały miejsce trzy duże wystawy biżuterii: wystawa “Schmuck 2008”, wystawa studentów i pedagogów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – obie w Miejskiej Galerii Sztuki, oraz wystawa “Art Systemy” prof. Andrzeja Szadkowskiego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Wystawa “Schmuck 2008” w Łodzi
Wystawa “Schmuck 2008” to chyba najważniejsza wystawa biżuterii na świecie. Po raz pierwszy w swej 49-letniej historii była prezentowana w Polsce. Jej organizatorem jest Izba Rzemiosł dla Monachium i Górnej Bawarii. Godne podkreślenia jest to, że stowarzyszenie organizuje i patronuje wystawie prezentującej najnowsze trendy w biżuterii artystycznej. Wystawa towarzyszy corocznie Międzynarodowym Targom Rzemiosła w Monachium. W tym roku na wystawę zgłosiło prace 497 autorów z 36 krajów. Ostatecznie do wystawy zakwalifikowano 59 autorów z 21 krajów. Z Polski został zakwalifikowany prof. Andrzej Szadkowski. Wyboru dokonuje jedna osoba – w tym roku kuratorem-jurorem był Ralph Turner, londyński dziennikarz, autor książek i artykułów na temat współczesnej biżuterii. Nagrodzone osoby to: Jantje Fleischhut z Holandii, Dongchung Lee i Eun Mi Chun z Korei Południowej. Wybór jednoosobowy jest zawsze wyborem subiektywnym. Ralph Turner we wstępie do katalogu pisze: “Przeprowadzona selekcja niekoniecznie odzwierciedla moje upodobania, ale wybrane prace odpowiadać powinny postawionym kryteriom. Poszukuję kontekstu, zręczności, jasności połączonych z jakością oraz właściwego zestawienia koncepcji i warsztatowej doskonałości”. Prezentowana wystawa zaskakuje różnorodnością materiałów używanych do wykonywania biżuterii. Często trudno zauważyć, że realizacje powstały z użyciem “złotniczych” materiałów. Wystawie towarzyszy wystawa indywidualna Petera Skubicy z Austrii, profesora uczelni w Kolonii, Salzburgu, D�sseldorfie i Halle. Został on w tym roku wybrany i uhonorowany jako “Klassiker der Moderne” (klasyk nowoczesności). Na wystawie możemy podziwiać 34 prace będące przeglądem jego 40-letniej działalności w tej specjalizacji. O wyjątkowości imprezy świadczy fakt, że na otwarcie przyjechali: Peter Skubic, Wolfgang L�sche i główny organizator wystawy Eva Sarnowski. t Wystawa czynna do 14 czerwca
Wystawa Katedry Biżuterii ASP w Łodzi
Pod Galerią Willa w Galerii Chimera można było obejrzeć retrospektywną wystawę Katedry Biżuterii ASP z Łodzi – jedynej kształcącej w tej specjalności w polskim wyższym szkolnictwie artystycznym. W przyszłym roku specjalizacja będzie obchodzić 50-lecie i ta wystawa jest pierwszą przymiarką (209 prac) do znacznie większej prezentacji, już z katalogiem. Cykl retrospektywnych wystaw rozpocznie się w listopadzie w BWA we Włocławku, w następnym roku wystawa będzie prezentowana w kilku muzeach i galeriach w Polsce. Są wstępne ustalenia, aby przenieść ją do Monachium i pokazać podczas targów inhorgenta europe. t
Wystawa “Art Systemy” prof. Andrzeja Szadkowskiego
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbyło się otwarcie wystawy “Art Systemy” prof. Andrzeja Szadkowskiego. Ten artysta i pedagog, prorektor ds. nauki i kierownik Katedry Biżuterii w ASP w Łodzi, zaprezentował 115 obiektów-broszek. Prace powstały w latach 2006-2008. Ta wystawa zapada w pamięć. Wszystkie prace zamknięte są w kołach o jednakowej średnicy. W środku umieszczone są okręgi z kolorowych papierów i folii. Prof. Andrzej Szadkowski we wstępie do katalogu pisze: “Wielowarstwowość i mobilność ČmoichÇ kół tworzą przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Zestawienie dwóch form poprzez mijanie się w rozcięciach ukazuje nam pozytyw i negatyw, awers i rewers. Tworzy się nowa przestrzeń z trzecim wymiarem”. t Wystawa czynna do 12 sierpnia prof. Andrzej Boss
Konkurs Złoto i Srebro w Rzemiośle
Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego ogłasza kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu Złoto i Srebro w Rzemiośle, który jest ważną formą aktywności środowiska i organizacji samorządu rzemiosła i promocji złotników rzemieślników.
Tradycyjnie konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: juniorów i seniorów. Dla młodych złotników w wieku do 21 lat ustalono temat “Marzenia się spełniają” – tytuł ten ma inspirować do wykonania najlepszej pracy, która jest marzeniem samego autora. Umiejętności wysokiej klasy można zaprezentować poprzez łączenie klasycznych technik złotniczych i wzornictwa w nowoczesnych formach i liniach biżuterii oraz przedmiotach użytkowych. W kategorii seniorów uczestnicy wykonają prace na temat “Czas na chryzopraz”. Komentarz jest tu zbędny, autorzy mają pełne pole do popisu – jak wydobyć piękno tego kamienia, wykorzystując go w biżuterii lub przedmiotach użytkowych. Prace konkursowe należy zgłosić w terminie do 18 września 2008 r., a oceni je komisja konkursowa powołana z grona wybitnych fachowców złotników i jubilerów. Zadaniem jej będzie dokonanie wyboru sześciu najlepszych prac (trzy w każdej z dwóch kategorii). Dla autorów wyróżnionych prac przygotowano dyplomy oraz nagrody. Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród nastąpi w czasie targów Złoto Srebro Czas (3-5.10) 4 października 2008 r. o godz.15.00 w hali EXPO XXI w Warszawie. Zakwalifikowane prace konkursowe zostaną zaprezentowane w czasie targów, a wyniki konkursu zostaną opublikowane w mediach patronujących tej imprezie. t Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania na www.zr.pl
Maryla Dubiel w Galerii Bielak
W poniedziałek 23 czerwca br. w Galerii Bielak odbędzie się wernisaż wystawy “niezwykłej, wspaniałej artystki i projektantki” Maryli Dubiel zatytułowanej “PRO FORMA 2”. Maryla projektuje biżuterię już od blisko 15 lat. Jej prace, mimo zróżnicowanego wzornictwa, są łatwo rozpoznawalne. Lekkością i prostotą, finezją rozwiązań formalnych, świadomym stosowaniem klejonego i prasowanego bursztynu oraz kolorowych pereł stworzyła piękną kolekcję emanującą elegancją i kobiecym ciepłem. Bardzo szybko osiągnęła szczyty polskiego złotnictwa, w swoim dorobku artystycznym może się pochwalić udziałem w ponad 30 wystawach w kraju i za granicą, pracami w zbiorach muzealnych oraz działalnością w jury konkursów. W 1998 roku otworzyła Galerię Dubiel przy Nowym Świecie, a od niedawna w nowym lokalu przy Al. Waszyngtona 24 w Warszawie. Maryla bierze udział w licznych targach w kraju i za granicą. Szacunek należy się jej zwłaszcza za udane wejście i utrzymanie się na niezwykle trudnym rynku francuskim. Świadczą o tym kolejne zaproszenia na targi biżuterii w Paryżu. t A.B. www.galeriabielak.pl
Leksykon sygnatur
Na rynku pojawił się wydany w 2007 roku 3-częściowy leksykon sygnatur niemieckich mistrzów, fabryk i wytwórni na starych przedmiotach ze srebra, platerów, biżuterii i sztućców. Jego autorami są Beata Waliczek i Marek Rasała, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży jubilerskiej i antykwarycznej. Ich celem było zebranie w jednej publikacji oznaczeń stosowanych przez wytwórnie, mistrzów i warsztaty po 1888 roku. Jest to tym bardziej wartościowy zbiór, że w ostatnich latach kwitnie import starych sreber z Niemiec, jak również wiele z wymienionych w publikacji firm istnieje do dziś. Leksykon jest więc adresowany nie tylko do marszandów, ale także do kolekcjonerów starych przedmiotów. W trzech tomach zaprezentowano ok. 2400 znaki firmowe: wyroby srebrne i srebrzone – 715 znaków / 128 stron, biżuteria i wyroby luksusowe – 852 znaki / 152 strony oraz sztućce (także z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rosji, Szwecji, Węgier i Włoszech) – 809 znaków / 144 strony. Opracowanie to jest w dużej części oparte na dawnych niemieckich “Goldschmiede Kalender” wydawanych w latach 20. XX wieku. Każdy z tomów zawiera wstęp w czterech językach: niemieckim, polskim, angielskim i francuskim oraz krótki słowniczek z objaśnieniem pojęć. W tomach 1 i 2 wyodrębniono specjalny dział zawierający sygnatury największych niemieckich projektantów okresu secesji, natomiast w tomie 3 dział poświęcony największym warsztatom srebrniczym przedrewolucyjnej Rosji. t www.book-art.info
Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej “PREZENTACJE 2008”
Organizatorzy konkursu: Międzynarodowe Centrum Targowe, Pracownia Sztuk Plastycznych i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej “Prezentacje 2008”. Zaproszenie to jest kierowane do wszystkich osób zajmujących się szeroko pojmowaną sztuką złotniczą, tj. wszystkich tych, którzy zajmują się złotnictwem i biżuterią oraz czują potrzebę przekazania innym swoich wewnętrznych emocji, idei, przemyśleń, ale także wiedzy złotniczej. Organizatorzy nie narzucili tematu, nie ograniczają ani twórczej kreatywności, ani też zastosowanych technik czy materiałów, jednak nadsyłane prace powinny spełniać szeroko pojęte funkcje biżuterii (obiekty będą wykluczane). Jury, które podobnie jak w ubiegłym roku będzie się składało z Wandy Gontarskiej i członków Grupy Sześć, szczególną uwagę będzie zwracało na perfekcję technicznego wykonania. Wszystkie nasze działania mają na celu podnoszenie poziomu polskiego współczesnego złotnictwa tak od strony projektowej, jak i wykonawczej. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja konkursu będzie tego dowodem – przekonuje Marcin Tymiński, kurator konkursu i członek jury. Prace można zgłaszać do 15 września, a rozstrzygnięcie konkursu oraz prezentacja nagrodzonych prac będą miały miejsce w czasie targów Złoto Srebro Czas (3-5 października 2008, Expo XXI, Warszawa). t www.stfz.art.pl www.mct.com.pl
Samodzielne tworzenie ozdób dla siebie i najbliższych cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Na przestrzeni ostatnich 2 lat powstało wiele punktów sprzedaży oferujących elementy do samodzielnego komponowania biżuterii. Firma YES poszła o krok dalej, oferując swoim klientkom tworzenie ozdób pod okiem profesjonalisty.
Unikatowe akcje “Zaprojektuj swoje wymarzone korale” odbywają się w Sklepach Jubilerskich YES w całej Polsce, w wybranych centrach handlowych od niespełna dwóch lat. Ich pomysłodawcą jest Mateusz Madelski, dyrektor ds. rozwoju firmy YES. Celem tych akcji jest zainteresowanie klientów biżuterią marki YES poprzez umożliwienie im samodzielnego tworzenia biżuterii, którą następnie można zakupić. Wsparciem w procesie twórczym służą styliści firmy YES, którzy doradzają, podpowiadają oraz komponują sznury z kamieni naturalnych i elementów srebrnych. – Miesięcznie organizujemy jedną- -dwie tego typu akcje, za każdym razem w innym mieście, w innym centrum handlowym, w którym zlokalizowany jest Sklep Jubilerski YES. O zbliżającym się terminie “Akcji koralowej” w danym centrum handlowym informują plakaty eksponowane w naszym sklepie i na terenie galerii handlowej, a także ulotki rozdawane przez hostessy. Terminy kolejnych akcji publikowane są również na naszej stronie internetowej www.yes.com.pl. Generalnie akcje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem; otrzymujemy nawet telefony od klientek, które pytają o termin kolejnej “Akcji koralowej” w ich mieście – opowiada Karmena Roztocka, marketing manager w firmie YES. W tym roku “Koralowe akcje” odbyły się w Płocku, Opolu i Wrocławiu, a kolejne planowane są w Łodzi i Sosnowcu.
www.yes.com.pl