Do 9 września można
oglądać w Teatrze Współczesnym w Warszawie
retrospektywną wystawę Woytka Rygało, podsumowującą 30 lat jego pracy twórczej. Ekspozycja “Coś srebrnego” to kolejny projekt wystawienniczy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, które już od ponad roku, promuje w warszawskim teatrze prace swoich członków. Jubilat zaprezentował prace w dziesięciu ciekawie
zaaranżowanych odsłonach.
Dzięki żonie artysty mogliśmy obejrzeć “coś dawnego”, a córce “coś modnego”. Ewa Rachoń odsłoniła “coś bursztynowego”, a Ula Rutowicz “coś legnickiego”. Kolejne gabloty kryły “coś surowego”, “coś technicznego”, “coś kolorowego”, “coś męskiego”, “coś inspirującego” i na koniec za sprawą Anny Sado
zobaczyliśmy “coś nowego”.
Twórcy życzymy przynajmniej kolejnych 30 lat udanej działalności złotniczej i prezentujemy kilka fotograficznych wspomnień z wernisażu, który odbył się 20 sierpnia. t hs
Dlaczego wernisaż dopiero
na 30-lecie pracy twórczej?
Głównym pomysłodawcą jest Ula Rutowicz, która na targach Złoto Srebro Czas 2006 zasugerowała, że powinienem pokazać prace sprzed lat i obecne. Nie sądziłem, że uzbierałem tyle, aby zorganizować wernisaż. Okazało się, że żartobliwe muszki i okulary, techniczny most i ptak, łańcuch motocyklowy, epolet, ogryzki, i inne… zajęły kilka gablot w Legnicy, potem w Warszawie. Wystawa odwiedzi wołomińską galerię “Korozja i Kolor” w styczniu 2008, a Galeria “Techne” w Poznaniu pokaże ją w lutym. Chciałbym etap retrospektyw zamknąć i zbierać w swoim notesiku – wzorem Leonarda da Vinci – pomysły i inspiracje na kolejne prace, może na wystawę.
Jubilat z Ulą Rutowicz, pomysłodawczynią wystawy
Prezentowane obiekty są retrospektywą pracy twórczej Woytka Rygało
To były niezwykle udane, ale także pracowite wakacje dla Galerii
Bielak w Krakowie. Najpierw w lipcu mogliśmy oglądać wystawę “Consumer Society”, a od 11 sierpnia ekspozycję pt. “Współczesna włoska biżuteria”
Pomysł na wystawę “Consumer society” wymyśliła w 2005 roku Paula Lindblom, która gościła w lipcu w Krakowie na otwarciu ekspozycji. Założony przez nią internetowy blog (www. jewelleryproject. blogspot. com) stał się forum wymiany informacji między zainteresowanymi tematem twórcami. Do finału dotrwało pięć osób: Szwedki Paula Lindblom i Anni Jonsson, Hiszpanka Marta Miquel oraz Marie Asbjornsen i Maria Rodriques z Norwegii. Ich prace składają się na wystawę, którą można było oglądać w Krakowie.
Piękne formy
i doskonałe techniczne rozwiązania
Wszystkie prace prezentowane w ramach ekspozycji “Consumer Society”: naszyjniki, bransolety, pierścionki itd. mają nie tylko utylitarny charakter, ale przede wszystkim cechuje je bogactwo formy i kolorów oraz doskonałe techniczne rozwiązania. Dopiero po przyjrzeniu się z bliska widać, że prace zrobiono z aluminiowej blachy z puszek, spalonych zapałek, zużytych butelek czy starych zabawek. Dzięki świetnym pomysłom i perfekcyjnemu wykonaniu przedmioty, które powinny trafić do śmietnika, są z sukcesem pokazywane w galerii biżuterii artystycznej.
Włoska perfekcja w blasku złota
– Duża różnorodność i perfekcja użytych technik (często starych), świetny warsztat, dojrzałość pomysłów, swoboda wypowiedzi, brak przypadkowości, duża ilość używanego świadomie, bez epatowania wartością kruszcu, głównie czystego lub 18-karatowego złota – w takich słowach wystawę “Współczesna włoska biżuteria” charakteryzuje Andrzej Bielak, właściciel galerii i prezes STFZ. Ekspozycja prezentuje dzieła najlepszych członków Associazione Gioiello Contemporaneo, powstałego w 2004 roku we Włoszech odpowiednika polskiego STFZ. Ich tematyka, przekaz, wartości artystyczne i użyte techniki są bardzo różnorodne.
Ale twórcom wystawy właśnie chodziło o pokazanie siły i różnorodności włoskiego współczesnego designu. Tymi kryteriami kierował się Stephen E. Bottomley, prezes angielskiego stowarzyszenia twórców Association for Contemporary Jewellery UK, który na prośbę Rity Marcangelo, prezes AGC wybierał włoskich projektantów biżuterii, zasługujących na zaprezentowanie międzynarodowej publiczności.
Wybór padł na 14 artystów – Roberta Bernabei, Adreana Bloomarda, Patrizia Bonatiego, Elisabettę Dupre, Marię Rosę Franzin, Ute Kolar, Benjamina Lignela, GianCarlo Montebello, Margaretę Niel, Alessia Semeraro, Giovanniego Sicuro, Rossella Tornquista, Stefano Zaniniego i Alberto Zorziego.
Wymieni twórcy to doskonale wykształceni artyści, uczestnicy wielu wystaw, zdobywcy prestiżowych nagród, często nauczyciele złotnictwa w renomowanych szkołach. t ba
Więcej informacji: www.galeriabielak.pl
Pokazane na wystawie “Consumer Society” przedmioty cechowały się pomysłowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi
Włoscy twórcy nie stronią od tworzenia biżuterii z czystego lub 18- karatowego złota
Duża różnorodność i perfekcja użytych technik – to znak rozpoznawczy
włoskich twórców biżuterii