Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały rynek biżuterii na świecie. W dzisiejszych czasach możliwe jest już wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego wzoru biżuterii dzięki drukowi 3D bezpośrednio w metalu. Mimo że metoda jest wciąż stosunkowo droga, powoli dociera do coraz szerszego kręgu odbiorców.
Producenci maszyn dla przemysłu jubilerskiego wprowadzają na rynek coraz nowocześniejsze technologie, których celem jest umożliwienie wykonania biżuterii seryjnej za pomocą drukarki stojącej w pracowni jubilerskiej. Cały czas trwają także prace, aby na nowoczesne drukarki do metalu mógł pozwolić sobie każdy projektant biżuterii. A dla tych, którzy nie chcą mieć jej na własność, powstają specjalistyczne platformy pozwalające na przesłanie projektu i odebranie go w swojej pracowni.
Drukarka do spiekania laserowego
Spiekanie laserowe metali szlachetnych (DMLS ) pozwala projektantom biżuterii na tworzenie ozdób o niezwykle wysublimowanych kształtach. Każda zaprojektowana forma może obecnie być wykonana dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Jedyną barierą twórcy jest jego wyobraźnia. Sproszkowane metale szlachetne poddawane obróbce w specjalistycznej maszynie – drukarce – umożliwiają w dość krótkim czasie uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych wzorów. Możliwości, jakie oferują projektantom nowości jubilerskie, sprawiają, że rynek ten zmienia się już nie z sezonu na sezon, ale niemal z dnia na dzień. Rynek druku w metalu zrewolucjonizowała metoda CPM, która pozwala na nakładanie cienkich warstw metalu szlachetnego, dzięki czemu gotowy produkt opuszczający maszynę jest gładko wypolerowany i gotowy do założenia. Należy zauważyć, że korzyści płynące z drukowania w metalu to nie tylko możliwość stworzenia idealnego wzoru biżuterii, ale także znaczna oszczędność i czasu, i pracy, i paradoksalnie kosztów. Mimo że zakup drukarki umożliwiającej druk w metalu to obecnie ogromny koszt, ceny specjalistycznych kombajnów powalających na tworzenie biżuterii w seriach to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, to w chwili, gdy dany producent całkowicie przestawi się na druk 3D, oszczędza. Drukowanie w metalu jest nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwala na maksymalne wykorzystanie metalu. Żaden, nawet najmniejszy okruszek metalu szlachetnego nie jest zmarnowany. Warto zauważyć także, że posługiwanie się tą metodą wytwarzania biżuterii jest też znacznie prostsze. Projektanci nie muszą bowiem uczyć się rzemiosła złotniczego, aby stworzyć wymarzony model biżuterii. Oczywiście projektanci biżuterii poza stworzeniem wirtualnego wzoru muszą wprowadzić do drukarki kilka danych, ale na tym proces wytwórstwa się kończy. Resztę wykonuje maszyna. Należy zauważyć, że drukarki 3D dostosowują wiązkę laserową do rodzaju sproszkowanego metalu, w którym wykonują biżuterię.
Sproszkowa ne metale szlac hetne
Prawdziwą rewolucją na rynku sproszkowanych metali szlachetnych było pojawienie się na nim sproszkowanej platyny. Umożliwienie tworzenia projektantom biżuterii z platyny zmieniło oblicze druku 3D. Platyna jest jednym z najtrudniejszych w obróbce metali szlachetnych i rzadko który złotnik decyduje się na wykonywanie z niej biżuterii. Ma barwę białą z odcieniem niebieskim, jest twardsza od srebra, ale odznacza się znaczną plastycznością. Obecnie cieszy się dużą popularnością wśród klientów salonów jubilerskich na całym świecie, przede wszystkim ze względu na jej rzadkość oraz wyjątkowe walory fizyczne. Należy jednak zauważyć, że nie zawsze tak bywało. Platyna jest najpóźniej odkrytym metalem szlachetnym. I jako ostatnia stała się kruszcem wykorzystywanym do produkcji biżuterii, głównie ze względu na znaczne trudności w jej obróbce. Jednak dzięki pojawieniu się na rynku proszku z platyny sytuacja uległa zmianie. Twórcy biżuterii mogą wykonywać z niej najbardziej wyrafinowane wzory, nie obawiając się, że ich praca spełznie na niczym. Proszki z metali szlachetnych – złota, srebra czy właśnie platyny – dostępne na rynku powstają w wyniku rozkładu granumaterycznego tego metalu. Oferowany do sprzedaży proszek to produkt o jednolitym składzie chemicznym, całkowicie pozbawiony zanieczyszczeń, dzięki czemu biżuteria z niego wykonana jest niemal idealna. Należy pamiętać, że na rynku można kupić proszek srebra o próbie 925 i niższej w zależności od preferencji kupujących. Analogicznie wygląda sytuacja w wypadku proszku ze złota. Platyna natomiast oferowana jest klientom tylko w postaci proszku wykonanego z 95 proc. metalu oraz 5 proc. miedzi.
Drukarka do domu
Kolejną rewolucją na rynku nowoczesnych technologii było zaprezentowanie małej, niemal domowej drukarki 3D, której cena nie przekracza 12 tys. zł. Można powiedzieć, że niedroga drukarka metalu pozwala na wykonywanie biżuterii niemal wszystkim projektantom biżuterii. Jej niewielkie rozmiary oraz możliwości, jakie stwarza, sprawiają, że na rynku jubilerskim pojawia się coraz więcej osób zainteresowanych jej posiadaniem. Mimo że urządzenie nie pozwala na wykonanie biżuterii w dużych seriach, a czas wykonania skomplikowanych wzorów wydłuża się niekiedy nawet do kilkunastu godzin, to wiele podmiotów gospodarczych decyduje się na jej zakup. Biżuteria powstająca na monitorze komputera, a następnie drukowana cieszy się coraz większym zainteresowaniem artystów z całego świata. Możliwości, jakie daje druk 3D, sprawiają, że projektanci wykorzystują go w swojej codziennej pracy.