Dawna reklama znanej firmy brzmi: przezorny zawsze ubezpieczony. Każdy właściciel salonu jubilerskiego, galerii autorskiej, a także twórca biżuterii powinien mieć ubezpieczenie, które zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, a w razie jakichkolwiek kłopotów pozwoli na kontynuowanie działalności. Decydując się na ubezpieczenie salonu jubilerskiego, należy liczyć się z dużymi wydatkami.
Firmy ubezpieczeniowe niechętnie decydują się na ubezpieczenia branży jubilerskiej, co powoduje, że zabezpieczenie salonu przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami będzie wymagało od właścicieli salonów jubilerskich płacenia dość wysokiej składki ubezpieczeniowej.
Polityka firm ubezpieczeniowych
Inwestycja środków finansowych w biżuterię wiąże się ze sporym ryzykiem. Posiadacz biżuterii musi – z jednej strony – zamrozić swoje pieniądze na dłuższy czas, a z drugiej – zabezpieczyć się na ewentualność kradzieży. Firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku niechętnie ubezpieczają salony jubilerskie, galerie z biżuterią autorską czy choćby pracownie złotnicze. A właściciele tych podmiotów gospodarczych zmuszeni są do ponoszenia wysokich kosztów składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel zazwyczaj żąda od salonu jubilerskiego posiadania nowoczesnych zabezpieczeń przeciwwłamaniowych.
Koszt materiałów oraz instalacji rozmaitych urządzeń jest dość wysoki. Firmy ubezpieczeniowe dokładnie sprawdzają wszelkie atesty i mogą nie zgodzić się na ubezpieczenie choćby ze względu na niski poziom bezpieczeństwa sejfu. Warto pamiętać także, że im lepsze zabezpieczenie zapewnimy biżuterii znajdującej się w salonie, tym mniejszą składkę ubezpieczenia będziemy płacili. Podobna sytuacja zachodzi w wypadku gablot jubilerskich. Firmy ubezpieczeniowe nie są skłonne ubezpieczać mienia znajdującego się w gablotach jubilerskich ze względu na wysokie ryzyko. Napady na salony jubilerskie oraz uszkodzenia szyb zdarzają się dość często, w związku z czym, aby móc ubiegać się o ubezpieczenie biżuterii znajdującej się na ekspozycji w salonie jubilerskim, trzeba spełnić wszystkie warunki stawiane przez ubezpieczyciela. A jednym z podstawowych jest posiadanie atestów instytucji państwowych, bo tylko certyfikowane gabloty mogą zostać uznane przez ubezpieczyciela za bezpieczne.
Polisa ubezpieczeniowa
Podstawowa polisa zakłada, że salon jubilerski ubezpieczony jest na określoną w umowie kwotę. Wartość ta ustalana jest indywidualnie z właścicielem salonu. Jednak z praktyki wynika, że kwota ubezpieczenia zazwyczaj nie satysfakcjonuje właścicieli salonów jubilerskich. Dlatego też większości ich zależy na podpisywaniu umów indywidualnych oraz wykupywaniu polis na konkretne okazy jubilerskie. Aby ubezpieczyciel zgodził się na polisę na pojedynczy okaz biżuteryjny, właściciele salonów jubilerskich muszą posiadać ocenę rzeczoznawcy potwierdzającą realną wartość biżuterii. Jednocześnie ubezpieczyciel żąda szczególnego zabezpieczenia ubezpieczonej biżuterii. Właściciele salonów są zobowiązani do posiadania sejfów, systemów alarmowych oraz do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, aby w razie kradzieży bądź zniszczenia biżuterii mogli ubiegać się o zwrot kosztów.
Z całą pewnością w negocjacjach z firmą ubezpieczeniową pomaga posiadanie atestowanych, spełniających wszystkie normy urządzeń przeciwkradzieżowych. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że im więcej zabezpieczeń znajduje się w salonie jubilerskim, tym większa szansa na podpisanie umowy korzystnej dla właściciela salonu. Posiadanie odpowiednich systemów zabezpieczeń przekłada się także na kwotę polisy oraz wysokość rocznej składki, jaką musi on uiszczać. Obowiązuje zasada: im bezpieczniejszy salon, tym niższa składka ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe ponoszą bowiem mniejsze ryzyko ubezpieczając biżuterię w pilnie strzeżonym salonie.
Inwestycja w salon
Firmy ubezpieczeniowe przy negocjowaniu stawek ubezpieczenia zwracają uwagę nie tylko na system zabezpieczeń, ale także na lokalizację salonu. Składka ubezpieczenia będzie wyższa dla właściciela salonu, jeśli ten znajduje się na obrzeżach miasta, w miejscu nieuczęszczanym bądź rejonie, gdzie często, według statystyk policyjnych, dochodzi do kradzieży i włamań. Na mniejsze składki mogą liczyć natomiast właściciele salonów zlokalizowanych w galeriach handlowych bądź lokalach znajdujących się w monitorowanych rejonach miast. Nie można zapominać, że na wysokość składki uiszczanej przez właściciela wpływa także ilość napadów i włamań do danego punktu. Jeśli w danym salonie doszło do włamania, napadu lub kradzieży, jego właściciel nie może liczyć na taryfę ulgową, stawka ubezpieczenia, jaką będzie musiał uiścić firmie ubezpieczeniowej, będzie podwyższona.
Warto zauważyć, że właściciele salonów jubilerskich, w których nigdy nie doszło do popełnienia przestępstwa, mogą liczyć na obniżenie składki swojego ubezpieczenia nawet o kilka procent, co w wypadku ubezpieczenia biżuterii jest kwotą dość znaczącą. Właściciele salonów jubilerskich powinni pamiętać, że im więcej zainwestują w zabezpieczenie swojego obiektu przed zdarzeniami losowymi oraz kradzieżami i włamaniami, tym lepsze warunki zaproponują im firmy ubezpieczeniowe. Warto zauważyć, że biżuteria będzie zabezpieczona tylko wówczas, gdy będzie ją chronił i nowoczesny system antywłamaniowy, i korzystna polisa ubezpieczeniowa. Karol Kulej