Artykuły z działu

Przeglądasz dział PROBLEM BRANŻY (id:58)
w numerze 05/2018 (id:168)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2018-05

Nauka rzemiosła

Coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia jubilerskie. Na rynku znajduje się rzesza osób, która chce się nauczyć warsztatu jubilerskiego. A praktyczna nauka zawodu pod okiem fachowców staje się także dodatkową szansą na zarobek dla właścicieli pracowni jubilerskich.


pj-2018-06a-08

Młodzi ludzie chcą poznawać tajniki pracy złotnika i próbować swoich sił jako samodzielni złotnicy. Chodzą na różnego rodzaju szkolenia i uzupełniają wiedzę w zakresie jubilerstwa.

Pseudoszkolenia jubilerskie

Oferta kursów jubilerskich, z jaką spotykamy się na rynku jubilerskim, jest ogromna. Szkoleniem przyszłych adeptów sztuki złotniczej zajmują się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, którzy o warsztacie jubilerskim nie wiedzą nic, ale nie przeszkadza im to pobierać opłat za kursy doskonalenia zawodowego. – Szkolenia zawodowe, które zapewniają nauczenie się zawodu w ciągu weekendu, są po prostu śmieszne – oburza się jubiler Jerzy Późnicki. – Zawodu złotnika można uczyć się przez całe życie i umrzeć nie posiadłszy go – dodaje. Niestety duży popyt na szkolenia w zakresie rękodzieła jubilerskiego sprawia, że na rynku możemy znaleźć oferty skierowane do naiwnych, którym wydaje się, że po dwudniowym szkoleniu staną się doskonałymi złotnikami. Kursy reklamują się jako miejsca, gdzie można nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik stosowanych w jubilerstwie. Organizatorzy kursów uważają, że celem kursów jest przekazanie uczestnikom nie tylko wiedzy technicznej, ale także teoretycznej. Tematami, jakie poruszają, są rysunek, kompozycja, autoprezentacja i kreatywność.

Organizatorzy zapewniają, że osoby biorące udział w szkoleniu w bardzo krótkim czasie nauczą się lutowania, grawerowania, repusowania, wycinania, odlewania i polerowania. Można znaleźć także informację, że miesięczne kursy pozwolą nauczyć się inkrustacji, łączenia metali, patynowania. – Niemożliwością jest, aby w tak krótkim czasie nauczyć się wszystkich technik jubilerskich. Nawet geniusz nie poradziłby sobie z takim wyzwaniem – zapewnia Jerzy Późnicki. – Wybierając więc szkolenie jubilerskie, należy uważać, aby nie stać się ofiarą oszustów, gdyż za pobieranie tej pseudonauki należy słono zapłacić – wskazuje. Cena kursów waha się bowiem od 1,5 tys. do 6 tys. zł.

Nauka u mistrza złotnictwa

Na polskim rynku pojawiają się także oferty uczciwe, dzięki którym pod okiem profesjonalistów można zgłębiać tajniki zawodu złotnika. Mistrzowie złotnictwa i projektanci biżuterii coraz częściej organizują dla zainteresowanych młodych złotników szkolenia doskonalące i porządkujące wiedzę albo uczące nowej techniki złotniczej. – Zapisując się na szkolenie, trzeba dokładnie sprawdzić, kto będzie je prowadził, gdzie będą odbywały się zajęcia, na jakich materiałach przyjdzie nam pracować – podpowiada Jerzy Późnicki. – Mistrzowie złotnictwa, twórcy biżuterii autorskiej, którzy mogą pochwalić się swoim dorobkiem, są osobami najodpowiedniejszymi do tego, aby przekazywać swoją wiedzę. Kto jak nie oni ma uczyć młode pokolenie złotników – dodaje. Oczywiście kursy i szkolenia złotnicze prowadzą szkoły złotnicze, i to zarówno akademie sztuk pięknych, jak i szkoły zawodowe. Są to zazwyczaj roczne kursy, po których każdy z uczestników ma podstawową wiedzę na temat tworzenia biżuterii. Jednak szkół oferujących kursy i warsztaty jubilerskie jest wciąż w Polsce niewiele. Dlatego też nie każdy zainteresowany może wziąć w nich udział. – Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie nauki w państwowej szkole, która poza profesjonalną kadrą dydaktyczną dysponuje odpowiednim, nowoczesnym sprzętem – mówi Jerzy Późnicki. – Jednak nie każdy może sobie pozwolić na poświęcenie co najmniej roku na szkolenie, które wiąże się najczęściej z wyjazdami z miejsca zamieszkania na uczelnię oddaloną zazwyczaj o kilkadziesiąt kilometrów – zauważa.

Szkolenie w pracowni

Stosunkowo nowym pomysłem na szkolenia jubilerskie jest możliwość pracy pod okiem profesjonalisty w jego pracowni złotniczej. – Można powiedzieć, że zainteresowanie tego typu ofertami jest ogromne – ocenia Jerzy Późnicki. – Młodzi złotnicy pracujący nad własnymi projektami jubilerskimi płacą za wypożyczenie sprzętu i fachowe oko profesjonalisty – dodaje. Umożliwienie pracy na własnym sprzęcie daje właścicielom pracowni jubilerskich nie tylko okazję do zarobkowania, ale także umożliwia im pracę z młodym pokoleniem złotników. A należy pamiętać, że jest to doświadczenie, które może zaowocować nowym spojrzeniem na współczesną biżuterię. Jednocześnie należy zauważyć, że mistrzowie złotnictwa organizują liczne warsztaty i kursy w swoich pracowniach. Za opłatą uczą wszystkich zainteresowanych technik złotniczych oraz przekazują wiedzę na temat właściwości kamieni i metali szlachetnych.

Warsztaty dla laików

Należy także zauważyć, że coraz częściej organizowane są szkolenia i kursy jubilerskie, w których uczestniczą przypadkowi uczestnicy. – Organizowanie warsztatów jubilerskich, wykonywanie biżuterii prostymi metodami jubilerskimi, odbywające się podczas różnego rodzaju festynów, kiermaszów czy choćby Nocy Muzeów, ma ogromną siłę oddziaływania na Polaków – uważa Jerzy Późnicki. – Nasi rodacy otrzymują podstawową wiedzę na temat biżuterii, sposobów jej tworzenia, doceniają trud, jaki musi włożyć złotnik w wykonanie biżuterii, a co za tym idzie – zaczynają doceniać rękodzieło rzemieślnika – uzupełnia. Część uczestników wszelkiego rodzaju warsztatów łapie bakcyla i doskonali się w tworzeniu biżuterii.

Projektowanie komputerowe

Mówiąc o szkoleniach i kursach jubilerskich, nie sposób nie wspomnieć o prowadzonych ostatnio szkoleniach w zakresie komputerowego projektowania biżuterii. Zainteresowanie tego typu szkoleniami rośnie z roku na rok. Organizowane są one przez profesjonalistów, trwają około miesiąca i pozwalają ich absolwentom na sprawne posługiwanie się narzędziami niezbędnymi do projektowania biżuterii. Szkoleniowcy to projektanci biżuterii, którzy w swojej pracy wykorzystują możliwości nowoczesnej technologii. Pod ich okiem uczestnicy poznają nie tylko możliwości, jakie stwarza profesjonalny sprzęt, ale także właściwości kamieni i metali szlachetnych, uczą się wykonywać biżuterię zgodnie z projektem, co zazwyczaj robi się za pomocą drukarek 3D, oraz poznają tajniki prawa, które nakłada na projektanta konieczność przekazania gotowej biżuterii do Urzędu Probierczego.

Podnoszenie kwalifikacji

– Ostatnio można zauważyć także zwiększone zainteresowanie szkoleniami gemmologicznymi adresowanymi do profesjonalistów, które pozwalają na podnoszenie kwalifikacji – zwraca uwagę Jerzy Późnicki. – Kursy gemmologiczne prowadzone są przez certyfikowane placówki badawcze, a ich celem jest zapoznanie z nowymi sposobami badania kamieni szlachetnych – wyjaśnia. W szkoleniach uczestniczą twórcy biżuterii i jej sprzedawcy, którym zależy na podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych, a także wszyscy ci, którzy chcą znać nowoczesne sposoby badania kamieni szlachetnych. Wiedza ta pozwoli im na uniknięcie pomyłek podczas kupowania drogocennych materiałów jubilerskich. 