Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRODUKT (id:118)
w numerze 05/2017 (id:159)

Ilość artykułów w dziale: 2

pj-2017-05

Innowacje w produkcji biżuterii

Na rynku jubilerskim w ciągu ostatnich kilku lat dokonała się prawdziwa rewolucja. Pojawienie się nowych sposobów produkcji biżuterii diametralnie zmieniło rynek jubilerski. Zarówno twórcy, jak i jej użytkownicy zaczęli zupełnie inaczej postrzegać biżuterię, która przestała być utożsamiana z wartościową ozdobą czy lokatą kapitału, a stała się funkcjonalnym gadżetem, który należy wymieniać z sezonu na sezon.

pj-2017-05at-14

Wszystko to za sprawą nowoczesnych technologii oraz materiałów jubilerskich, które znacznie ułatwiły proces produkcji biżuterii i spowodowały spadek jej ceny.

Drukowani e 3D

Największą rewolucją, która niemal całkowicie zmieniła rynek jubilerski, jest technologia 3D. Pozwala ona bowiem na komputerowe wykonanie projektu biżuterii CAD, który umożliwia trójwymiarowy wydruk. Technologia bardzo szybko stała się masowo wykorzystywana przez twórców i projektantów biżuterii. Nic w tym dziwnego, gdyż znacznie skraca czas pracy nad projektem, pozwala na wirtualną pracę z nim, a także umożliwia niemal natychmiastowe wykonanie prototypu. Znaczny wpływ na wykorzystanie tej technologii mają również stale zmniejszające się ceny oprogramowania komputerowego oraz drukarek 3D, na które może pozwolić już sobie niemal każdy twórca. Technologia 3D wykorzystywana jest w jubilerstwie na wiele sposobów.

Najczęściej stosowanym jest drukowanie w wosku gotowym do odlewania w metalu. Równie częstym jest wykonywanie próbek w żywicy lub innych tworzywach sztucznych, które pozwalają na natychmiastowe wykonanie projektu. Jednak przyszłości druku 3D należy upatrywać w możliwościach drukowania biżuterii bezpośrednio w metalu. Jak na razie ceny drukarek umożliwiających wydruk biżuterii z metali szlachetnych są bardzo wysokie. Nie są to też urządzenia, które może obsługiwać każdy, gdyż wymagają one od użytkownika nie tylko specjalistycznego szkolenia, ale także przystosowanego pomieszczenia. Drukarki umożliwiające wydruk z metali szlachetnych muszą znajdować się w miejscach wyposażonych w system kompresorów, wyciągów i klimatyzacji.

Już dziś część firm produkujących biżuterię dysponuje nowoczesnym sprzętem pozwalającym na wydruk wielowymiarowych wyrobów biżuteryjnych. A zainteresowanie drukarkami pozwalającymi na druk metalu rośnie, choćby ze stronny mennic, które już próbują drukować monety i sztabki. Jak czytamy w raporcie „Research and Markets and IDTechEx”, złoty pył, będący podstawowym surowcem druku, odpowiada za 49 proc. udziału w rynku wszystkich wkładów do drukarek. Skłania to firmy produkujące drukarki 3D do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, które pozwolą na masowe wykorzystanie tego narzędzia w pracy jubilera.

Metal Clay

Innowacją na rynku jubilerskim było także wprowadzenie metali szlachetnych w formie glinki metalowej. Ta łatwa w obróbce masa pozwala na tworzenie biżuterii znacznie szybciej niż w tradycyjny sposób. Umożliwia także pracę ze złotem i srebrem osobom, które nie mają wykształcenia złotniczego ani też nie posiadają specjalistycznych narzędzi. Metal clay jest metodą, dzięki której powstaje biżuteria ze złota, srebra, miedzi czy stali. Aby ją wykonać, twórca potrzebuje jedynie sprawnych rąk, palnika i pieca. Metoda ta jest już szeroko wykorzystywana w jubilerstwie i można przypuszczać, że będzie podlegała dalszym unowocześnieniom. Atutem metal clay jest nie tylko łatwość wykonania biżuterii, ale także jej stosunkowo niska cena.

Las erowa rewolucja

Rewolucja na rynku jubilerskim dokonała się także za sprawą laserów, które znacznie usprawniły proces cięcia metali. Dokładność i precyzja, którą gwarantują lasery jubilerskie, nigdy nie byłaby możliwa przy użyciu tradycyjnych metod pracy. Lasery pozwalają także na grawerowanie i znakowanie wyrobów biżuteryjnych. Technologia laserowa pozwala na dokładną i szybką pracę z metalami szlachetnymi. Obróbka biżuterii dzięki zastosowaniu lasera jest niezwykle szybka i nie przysparza trudności.

Kami eni e syntetyczne

Innowacją na rynku jubilerskim jest też wprowadzenie na masową skalę kamieni syntetycznych. Ich niewątpliwą zaletą jest przystępna cena. Wyprodukowane w nowoczesnych laboratoriach są dla laika w praktyce nie do odróżnienia od swoich naturalnych odpowiedników. Sztuczne kamienie jubilerskie spowodowały wielkie zmiany na rynku, gdyż sprawiły, że niemal każdy może pozwolić sobie na kupno biżuterii z kamieniem. Produkcja syntetycznych kamieni stała się masowa, wyprodukowanie ich nie jest drogie, a łatwa dostępność sprawia, że można je znaleźć wszędzie – w biżuterii w salonach jubilerskich oraz butikach, a także sklepach odzieżowych. Najpopularniejszymi metodami stosowanymi do wytworzenia kamieni syntetycznych są: metoda flame fusion, topnikowa oraz wzrostu hydrotermalnego. Metoda flame fusion polega na dozowaniu sproszkowanego materiału chemicznego na płomień palnika, gdzie ulega on stopieniu, a następnie opada na obracający się podkład, na którym powstaje syntetyczny kryształ.

Metoda topnikowa stosowana jest do wytwarzania syntetycznych rubinów, szafirów i szmaragdów. Topnik to metal w stanie stałym, który po roztopieniu rozpuszcza inne materiały, które po ostygnięciu z roztworu chemicznego wytrącają syntetyczne kryształy. Wzrost hydrotermalny to proces, w którym kamienie powstają podobnie do naturalnych. Wymaga on wysokich temperatur i ciśnienia, tak aby stworzyć warunki przypominające te panujące wewnątrz Ziemi, gdzie powstają naturalne kamienie szlachetne. Do roztworu wodnego dodaje się odżywki, które rozpuszczają się, kiedy roztwór stygnie, i zaczynają tworzyć się syntetyczne kryształy

Smart biżuteria

Nowoczesne rozwiązania technologiczne wkraczają do naszego życia w wielu jego aspektach. Nie dziwi zatem fakt, że twórcy biżuterii chcą, aby tworzone przez nich przedmioty odpowiadały wymaganiom współczesnych czasów i dostosowane były do wymagań rynku. Dlatego też coraz częściej możemy znaleźć biżuterię inteligentną, która nie tylko zdobi jej posiadacza, ale także znacznie ułatwia mu życie.

pj-2017-05at-13

Jubilerskie koncerny oraz firmy odzieżowe oferują swoim klientom biżuterię, która dostosowuje się do potrzeb i oczekiwań jej posiadacza, a także za sprawą nowoczesnego wzornictwa wpisuje się w trendy modowe.

Inteligentne pierścionki

Od niemal trzech lat twórcy smart biżuterii doskonalili rozwiązania technologiczne w taki sposób, aby mała ozdoba była w pełni funkcjonalna i pozwalała na umieszczenie w niej nowoczesnych technologii. I śmiało można powiedzieć, że starania twórców zostały uwieńczone sukcesem. Jak na razie największą popularnością wśród klientów na całym świecie cieszy się pierścionek Ringly.

Pierścionek wykonany ze złota z kamieniami szlachetnymi (można wybierać między diamentem, szafirem, szmaragdem, onyksem oraz kwarcem), który na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjna biżuteria. Aby wykorzystać w pełni jego funkcje, należy pobrać aplikację na telefon. Jego twórczyni, a zarazem dyrektor generalna Christina Mercando osiągnęła założony wcześniej cel, a mianowicie udało jej się stworzyć pierścionek, który na pierwszy rzut oka wygląda na zwyczajną biżuterię, a technologia nie jest zauważalna, nawet dioda LE D umieszczona z boku wygląda jak klejnot. Pierścionek oferuje cztery schematy wibracji oraz pięć różnych kolorów diody powiadomień. Dzięki temu bez większego problemu, bez spoglądania na telefon, odróżnimy wzmiankę na Twitterze od wiadomości SMS, jaka przyszła na nasz telefon. Ringly jest wodoodporny, dzięki czemu można nie tylko zmywać w nim naczynia, ale także udać się na basen i być w stałym kontakcie ze swoim telefonem. Bateria wystarcza mniej więcej na dwa dni stałego używania. O

czywiście, Ringly ma też swoje wady, przede wszystkim, jak podkreślają jego użytkownicy, jest stosunkowo duży i ciężki, a także ma dość ograniczony zasięg. Korzystać z niego można bowiem w odległości około trzech metrów od telefonu. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Kolejnym przykładem inteligentnego pierścionka, który podbija serca użytkowników na całym świecie, jest pierścionek Motiv. Jest to tytanowa ozdoba przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, która pozwala na monitorowanie czynności życiowych użytkownika pierścionka. Ozdoba wyposażona jest w optyczny czujnik tętna, dzięki któremu można stale mierzyć puls, liczyć spalone kalorie, czas trwania snu, przebyty dystans. Pierścionek przeznaczony jest dla osób aktywnych, którym zależy na monitowaniu stanu swojego zdrowia.

Nie tylko pierścionki

Na rynku inteligentnej biżuterii popularnością cieszą się także bransoletki, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia czy jakości snu. Powoli stają się one alternatywą dla inteligentnych zegarków. Jednak prawdziwą nowością na rynku jest biżuteria zaproponowana przez markę Michael Kors. Wprowadziła ona produkt, który można nazwać hybrydą, gdyż jest to połączenie zegarka i bransoletki. Nie ma cyfrowego ekranu, a w zamian pojawia się masa przypominająca wyglądem masę perłową, która umożliwia połączenie z telefonem i monitorowanie funkcji życiowych. Produkt przeznaczony jest dla aktywnych kobiet, które chcą wiedzieć wszystko na temat funkcjonowania swojego organizmu.

Bardzo ciekawe rozwiązanie dla aktywnych kobiet zaproponowała także firma Bellabeat LE AF Urban, która wprowadziła na rynek inteligentne broszki. Pozwalają one ma monitorowanie oddechu i innych funkcji życiowych oraz dzięki aplikacji informują o możliwościach niwelowania stresu dnia codziennego oraz podpowiadają sposób na poprawę stanu zdrowia. Broszka ma za zadanie pomóc w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Jak zapewniają producenci, produkt pozwala zrozumieć, jakie czynniki wpływają na wyższy poziom stresu w życiu, i uczy nimi zarządzać. Ciekawym rozwiązaniem na rynku inteligentnej biżuterii jest naszyjnik wprowadzony przez firmę Swarovski. Kryształ monitorujący funkcje organizmu, jakość snu oraz pokonany dystans może być noszony jako naszyjnik, ale także jako bransoletka.

Czas działania baterii znacznie wyróżnia go na rynku. Można bowiem korzystać z niego niemal pięć dni. Kolejnym rodzajem biżuterii, który w ostatnim czasie pojawił się na rynku i niemal od razu podbił serca kobiet, jest Senstone. Jest to biżuteria, która pozwala na rejestrowanie notatek głosowych i przetwarzanie ich w tekst. Senstone może być noszony jako bransoletka lub naszyjnik. Jednym elementem, który różni produkt od tradycyjnej biżuterii, jest dioda LED, co sprawia, że kamień jest także doskonałą ozdobą.

Przyszłość w technologii

Biżuteria inteligentna podbija serca użytkowników. Nie tylko jest ozdobą, ale także jest funkcjonalna. Umożliwia monitorowanie stanu zdrowia, połączenie z internetem, odebranie wiadomości czy nawet zniwelowanie stresu. Z całą pewnością można powiedzieć, że w najbliższym czasie rynek biżuterii inteligentnej będzie się rozwijał i znajdywał swoich zwolenników. Czy całkowicie zastąpi biżuterię tradycyjną? W najbliższym czasie z całą pewnością nie, ale należy trzymać rękę na pulsie i bacznie go obserwować, gdyż nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. 