Artykuły z działu

Przeglądasz dział WYSTAWA (id:138)
w numerze 04/2016 (id:151)

Ilość artykułów w dziale: 3

pj-2016-04

W cieniu mistrza

W Galerii Otwartej często wyjaśniamy naszym gościom, czym jest biżuteria autorska. Opowiadamy o staraniach artystów i projektantów, aby w ich pracach poszukiwać nowych form przestrzennych, nowego wyrazu artystycznego, wykorzystywania starych i nowych technik, ale w autorskiej interpretacji.

pws-2016-08h-37

pws-2016-08h-38

Opowiadamy, że biżuteria autorska często sięga do obszarów, w których było niewielu lub – to ideał – nie było jeszcze nikogo. Że nie unikając klasyki i inspiracji (nawet z innych dziedzin sztuki) zawsze poszukuje elementu nowego. I tym się różni od tzw. biżuterii artystycznej, etnicznej, jubilerstwa, realizacji klasycznych czy kopii biżuterii dawnej. Każda z tych dziedzin ma swoich mistrzów, autorzy mają swój niepokój.

Gra z przestrzenią

30 lipca odbył się wernisaż wystawy autorstwa Wojciecha Rygały pt. In the Shadow. Po pokazach w poznańskiej Galerii YES i podczas Legnickiego Festiwalu Srebra to jej trzecia odsłona. I właśnie Wojtek, pokazując dziewięć bransolet, bardzo celnie i wielopłaszczyznowo nawiązuje do idei biżuterii autorskiej. To jego ręka, wiedza i umiejętności zagospodarowują przestrzeń, obiekt oświetlony punktowym światłem rzuca cień, w który autor ingeruje wręcz przewrotnie. Cieni czasami jest kilka, czasami są materialne, czasami cieniowi towarzyszy lustrzane odbicie obiektu, czasami cienie wręcz nikną. Bywa, że dają się kształtować odbiorcy. Prace i cienie inspirują, zastanawiają widzów, prowokują do komentowania. W swym przekazie realizacje sięgają właśnie tam, gdzie było niewielu. Ale byli…Bo ta wystawa jest również zagadką, którą nie każdy ma szansę rozwiązać. Patrzymy i czujemy, że to artystyczne déjà vu. I co prawda podczas wernisażu w Sandomierzu autor w zasadzie ją wyjaśnił, ja tego tu nie zrobię. Warto tę zagadkę rozwiązać samemu. Być może już niebawem nadarzy się okazja?

Ostatnia wystawa

In the Shadow Woytka Rygały to ostatnia wystawa, którą można było zobaczyć w Galerii Otwartej pod adresem Rynek 5. 28 sierpnia pożegnamy tu ostatniego gościa. Od 3 września zapraszamy do nowego miejsca pod adresem Rynek 2. To dużo mniejsza przestrzeń, uniemożliwiająca prowadzenie cyklu wystaw w dotychczasowej formie. Ale się nie poddajemy i ogłaszamy, że już pierwszego dnia autorskim pokazem Jarosława Kolca rozpoczynamy nowy cykl w Galerii Otwartej: Wystawy w Otwartej Szafie.

Biżuteria na Mariackiej

Od 25 do 27 sierpnia w Gdańsku odbywać się będą 17. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart. Otwierają one jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym kupcom na uzupełnienie oferty po sezonie letnim.

pws-2016-08h-35

pws-2016-08h-36

Zakres tematyczny targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, kamienie kolorowe, upominki oraz sztukę użytkową. W targach weźmie udział 200 wystawców z Polski i zagranicy.

Wiedza na temat bursztynu

Imprezie towarzyszą konkursy, wystawy i pokazy. Odwiedzający i wystawcy podczas tegorocznej edycji targów będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach poświęconych bursztynowi. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zorganizowało kurs Gemmologiczne badania bursztynu, niektórych żywic naturalnych i ich imitacji, podczas którego uczestnicy poznają sposoby na identyfikację bursztynu oraz zgłębią wiedzę go dotyczącą. Wystawcy oraz odwiedzający targi będą mieli także możliwość odbycia warsztatów złotniczych, które poprowadzone zostaną przez Marcina Tymińskiego, prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotnicznych, i Andrzeja Kupniewskiego, twórcę m.in. kolekcji biżuterii do albumu Biżuteria Świata Elżbiety Dzikowskiej. Uczestnicy targów będą mieli także szansę na poznanie „dobrych praktyk w komunikacji w mediach społecznościowych w sektorze biżuteryjnym”. Warsztaty prowadzone będą przez Anetę Błaszczak z firmy Bliss from Paris.

Wystawy towarzyszące

Targom towarzyszyć będzie także wiele wystaw. Odwiedzający obejrzą biżuterię autorską polskich artystów złotników zaprezentowaną w Galerii Projektantów. Podczas Ambermart zorganizowana zostanie indywidualna wystawa prac Barbary Gronuś-Dutko zatytułowana Drzewa Bursztynowe. Zainteresowani żywicami kopalnymi będą mieli możliwość zobaczyć ich wzorce oraz imitacje bursztynu z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej. Dla kobiet przygotowano specjalną atrakcję. Stella Makeup wszystkim chętnym będzie zdobiła paznokcie bursztynem.

Wisienka na torcie

Na zakończenie, w sobotni wieczór, na najbardziej malowniczej uliczce Głównego Miasta odbywać się będzie Święto ulicy Mariackiej, czyli spotkanie ze sztuką i bursztynem. Ulica Mariacka jest uznawana za jedną z najpiękniejszych uliczek Europy. Raz w roku Mariacka świętuje, a jej przedproża tętnią życiem, sztuką i muzyką. To właśnie na Mariackiej bursztyn spotyka się ze sztuką w naturalnej scenografii ulicy, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze. Program wieczoru tworzą właściciele tutejszych galerii, artyści, restauratorzy, zaprzyjaźnione instytucje i organizacje oraz sami mieszkańcy. Święto ulicy Mariackiej to koncerty, wernisaże biżuterii, wystawy malarstwa i fotografii, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe, spotkania autorskie. Wieczór tradycyjnie kończy uliczny pokaz mody i biżuterii.

Biżuteria świata

Do 18 września w Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie możliwość obejrzenia wystawy Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej. Na wystawie zaprezentowanych zostało 100 egzotycznych ozdób i strojów z najodleglejszych zakątków świata oraz fotografii najoryginalniejszych plemion etiopskich z doliny rzeki Omo. Ekspozycja prezentuje zbiory Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oraz oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu.

pws-2016-08h-34

Elżbieta Dzikowska, słynna polska podróżniczka, z wykształcenia historyk sztuki, sinolog i kurator, z wielką pasją od lat gromadzi ozdoby. Biżuteria jest jednocześnie jej osobistą pamiątką z licznych podróży. Zbiór nie jest zamknięty, Elżbieta Dzikowska ciągle podróżuje, a często głównym celem podróży staje się zdobycie wyjątkowej biżuterii i zrobienie unikatowych zdjęć. Fotografia jest jedną z jej licznych pasji, w których odnosi znaczne sukcesy. Na wystawie obejrzymy portrety przedstawicieli plemion z doliny rzeki Omo w Etiopii, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, wykonane przez autorkę w styczniu 2015 r.

Album o biżuterii

Elżbieta Dzikowska w zredagowanym przez siebie albumie Biżuteria świata, udowadnia, że biżuteria etniczna to nie tylko ozdoba, lecz przede wszystkim amulet. Głównym jej zadaniem pozostaje ochrona właściciela przed złymi mocami oraz przynoszenie szczęścia. Biżuteria etniczna powstaje w ścisłej symbiozie ze środowiskiem kulturowym, religijnym, naturalnym. W zależności od kultury może oznaczać coś innego. Każdy przedmiot wiąże się z egzotyczną wyprawą, konkretną osobą i ma swoją odrębną opowieść.