Artykuły z działu

Przeglądasz dział DOBRE BO POLSKIE (id:55)
w numerze 06/2012 (id:111)

Ilość artykułów w dziale: 1

Biżuteria Łódzkiej ASP w Galerii Otwartej

24 listopada w sandomierskiej Galerii Otwartej zainaugurowane
zostały aż dwie wystawy: „Biżuteria – wspólny punkt
widzenia” i wystawa grafik Magdaleny Paszkiewicz pt. „Abstrakcja
– obraz rzeczywisty”.

 

Pierwsza z nich to zbiorowy pokaz absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Dwudziestka w różnych latach kończąca studia na tej uczelni, za namową kuratora wystawy, dr Jarosława Kolca, postanowiła spotkać się przy sandomierskim rynku.

 

 

Biżuteria – wspólny punkt widzenia

Większość z nich działa w grupach twórczych, które narodziły się w murach łódzkiej uczelni. I tak – „GRUPA G” to Magdalena Kieruzel, Magdalena Paszkiewicz i Michalina Owczarek, „Grupa AU+” – Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, zaś w skład „Grupy G7” wchodzą Jarosław Kolec, Rafał Kozubowicz, Kacper Schiffers, Jakub Śliwowski, Maciej Świtulski, Michał Wyszomirski (tym razem nieobecny) i Radosław Wójcik. Swoje prace pokażą również pracownicy/absolwenci ASP w Łodzi: prof. Andrzej Boss, kierownik Katedry Biżuterii, dr Ewa Effenberg, mgrAleksandra Ignasiak, mgr Marcin Nowak oraz pozostali absolwenci: Ewa Diuczko, Marta Rudnicka i Joanna Hryniewicz. Dla części z autorów wizyta w Sandomierzu nie była pierwszą. Wielu z nich uczestniczyło w Sandomierskich Warsztatach Złotniczych, które w cyklu dwuletnim są organizowane przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Gold&Silver Gallery Cezarego Łutowicza. Dwa lata temu Grupa G7 pokazywała w Zamku swoją zbiorową wystawę, inni uczestniczyli w wystawach organizowanych przez Galerię Otwartą. Jak napisał prof. Andrzej Szadkowski, wieloletni Prorektor d/s Nauki ASP w Łodzi – Katedra Biżuterii prezentuje dorobek dydaktyczny na cyklicznych wystawach i międzynarodowych targach branżowych, między innymi w Legnicy, Warszawie, Gdańsku, Monachium, a studenci i absolwenci biorą udziały w konkursach we Włoszech, Niemczech, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii uzyskując najwyższe nagrody. Prace studentów, absolwentów i pedagogów Katedry Biżuterii znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce, Rosji, Niemczech, Węgrzech, Czechach, Belgii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA. Czy faktycznie w pracach pokazanych na wystawie znajdziemy wspólny punkt widzenia na biżuterię i sztukę złotniczą? Jaka jest biżuteria XXI wieku? Gdzie zmierza? Będzie się można o tym przekonać oglądając wystawę w Galerii Otwartej przy sandomierskim rynku.

 

 

Abstrakcja – ob raz rzeczywisty

Warto zauważyć, że jedna z uczestniczek wystawy wystąpiła również jako autorka wystawy indywidualnej. Magdalena Paszkiewicz, artystka o której mowa, ukończyła łódzką ASP. W roku 2010 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej, zaś drugi w roku 2011, w Pracowni Form Złotniczych. Była stypendystką ministra kultury i dziedzictwa narodowego, uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Monachium, Wiedniu, Kioto, Chamelieres i Urbino. Aktualnie zajmuje się grafiką warsztatową, projektowaniem biżuterii i fotografią. Na wystawie w ramach projektu RETR O Galeria, prowadzonego przez Galerię Otwartą, pokazała aż 13 swoich grafik. Wystawy są przygotowane pod Patronatem Honorowym rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, burmistrza Sandomierza – Jerzego Borowskiego oraz dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – Pawła Różyło.