Artykuły z działu

Przeglądasz dział PANORAMA (id:47)
w numerze 06/2012 (id:111)

Ilość artykułów w dziale: 5

Marka biżuterii modowej Ania Kruk

20 listopada odbyła się prezentacja przed szeroką publicznością nowej marki biżuteryjnej – projektantka Ania Kruk razem z Wojciechem Krukiem powołali do życia markę biżuterii modowej Ania Kruk. Inauguracja odbyła się w obecności Ewy i Wojciecha Kruków, twórców firmy W. Kruk. Ania Kruk to nowy koncept najmłodszego pokolenia jubilerskiej rodziny Kruków. Została założona przez rodzeństwo Anię i Wojtka Kruków, którzy od lat interesowali się biżuterią. Zdobywali doświadczenie nie tylko w ramach rodzinnej firmy jubilerskiej z wieloletnią tradycją, ale także uczestnicząc w projektach międzynarodowych związanych z biżuterią i designem.

 

Konkurs dla młodych projektantów

Po prostu pierścionek został bohaterem 17. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2013, który towarzyszy 20 edycji targów Amberif 2013. Termin zgłaszania prac to 10 lutego 2013 roku. Celem Konkursu AM BERI F DESI GN AWAR D, towarzyszącego Targom AM BERI F 2013, jest promocja myśli twórczej i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej i obiektów z bursztynem, jak również pogłębianie wiedzy o własnościach i naturze bursztynu bałtyckiego. „Bohaterem” Konkursu będzie… po prostu pierścionek. Konkurs ma charakter otwarty. Zaproszenie do udziału w pracach jury przyjęli: Caroline Broadhead – wykładowca Central St Martins College of Art and Design, Londyn; Christophe Burger – projektant biżuterii, Colmar; Agnieszka Jacobson – Cielecka – dziennikarka, krytyk i kuratorka design; Katarzyna Rzehak – Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz Gisbert Stach – projektant biżuterii, Monachium.

Wyróżnienie dla ręcznie tkanej biżuterii

Bogumiła Adamska otrzymała wyróżnienie I Stopnia w Konkursie „Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur” za „ręcznie tkaną biżuterię ze srebra, łączonego z naturalnymi surowcami”. Warmińsko-mazurska Nagroda Jakości wręczona została po raz dwunasty, a jej adresatami były organizacje publiczne i edukacyjne, ale także przedsiębiorstwa. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 23 organizacje. Z kolei konkurs na najlepszy produkt i usługę Warmii i Mazur odbył się po raz ósmy. Jego celem jest wyłonienie optymalnych produktów i usług w regionie oraz ich promocja na rynku lokalnym, krajowym i Unii Europejskiej. Podczas gali wyróżniono 31 firm i instytucji. Nagrody i wyróżnienia wręczali m.in. Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Julian Osiecki, przewodniczący sejmiku województwa.

 

Gloria Artis dla Andrzeja Szadkowskiego

Profesor Andrzej Szadkowski został odznaczony medalem Gloria Artis 6 października podczas inauguracji roku akademickiego 2012/2013 w ASP w Łodzi. Medal przyznawany jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Uroczystość odbyła się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a udział wzięły w niej władze miasta, rektorzy łódzkich uczelni, przedstawiciele senatu ASP oraz społeczność akademicka. Dyrektor departamentu szkolnictwa artystycznego i edukacji kulturalnej prof. Wiktor Jędrzejec, w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wręczył profesorowi Andrzejowi Szadkowskiemu SREBRNY MEDAL ,,ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS“. Prof. Andrzej Szadkowski jest profesorem zwyczajnym, obecnie drugą kadencję pełni funkcję prorektora ds. nauki ASP w Łodzi. Działalność dydaktyczną prowadzi od 40 lat: jest założycielem Katedry Biżuterii i jej kierownikiem od 2002 roku, jak również kierownikiem Pracowni Projektowania Biżuterii (od 1989 r.). Projektuje biżuterię i formy złotnicze – dotychczas brał udział w ok. 120 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych i prywatnych.

Mechano- -Futura

Do 12 grudnia w Galerii Yes oglądać można prace Zofii Lisiewicz, młodej artystki z Łodzi. Wystawa „Mechano- Futura” jest jej debiutem, a w jej ramach prezentowana jest oryginalna w formie, przestrzenna biżuteria skierowana do współczesnej kobiety. Zofia Lisiewicz jest projektantką biżuterii, absolwentka Wydziału Filozoficzno- Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi na kierunku instrumentalnym. Mieszka i pracuje w Łodzi. Prace zaprezentowane przed publicznością odwołują się do architektury oraz budowy maszyn. Artystka dzięki swoim obiektom biżuteryjnym ukazuje publiczności nieoczywiste piękno.