Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 06/2012 (id:111)

Ilość artykułów w dziale: 3

Jesienna impreza targowa – optymistyczna dla branży

Podczas 13. edycji targów biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie swoje nowości prezentowało 300 wystawców, w tym 15 zagranicznych z Włoch, Turcji, Czech, Danii, Niemiec, Grecji, Belgii i Litwy.

 

 

W Warszawie od 5 do 7 października odbyły się największe w Polsce targi jubilerskie, które okazały się bardzo udane dla wystawców i gości. Zarówno jedni, jak i drudzy zakończyli targi w dobrych, optymistycznych nastrojach i z uzasadnioną nadzieją na udany nadchodzący sezon świąteczny.

Oferta wystawców

Na targach można było zaopatrzyć się w biżuterię srebrną i złotą. Kolekcje zaproponowane podczas jesiennej imprezy wpisywały się w najnowsze trendy mody jubilerskiej. Szczególną popularnością cieszyła się duża biżuteria. Klienci najchętniej kupowali kosztowności z ażurowymi zdobieniami i kolorowymi kamieniami. Dużą popularnością cieszyła się biżuteria designerska, którą na targach oferowali czołowi polscy artyści. Kolekcje zaprezentowane przez projektantów zachwycały kreatywnością. Oczywiście poza biżuterią na targach można było także kupić nowoczesne maszyny, oprogramowanie komputerowe, opakowania jubilerskie, zegarki, czy kamienie ozdobne.

Wydarzenia artystyczne

Podczas targów odbyła się premiera książki „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” i wernisaż towarzyszącej jej wystawy prac współczesnych twórców biżuterii i obiektów użytkowych z bursztynem. Pomysł i projekt wydania książki stanowiącej swoiste kompendium wiedzy na temat działalności wytwórczej na terenie centralnej i południowej części Polski narodził się w 2010 roku i od tego czasu jest realizowany przez prof. Barbarę Kosmowską-Ceranowicz i Wandę Gontarską. Zarówno książka, jak wystawa miały na celu uzupełnienie wizerunku Polski, jako kraju słynącego z obróbki bursztynu w prace współczesnych znanych twórców, takich jak Andrzej Boss, Jacek Baron czy Eugeniusz Salwierz. I wielu innych, którzy odnieśli znaczące sukcesy na polu projektowania biżuterii z bursztynem, a także rzeźby, wnosząc tym samym znaczący wkład w rozwój tej dziedziny rzemiosła artystycznego.

 

Odnotowania wartym jest fakt, że wystawę – uzupełnioną o cenne eksponaty z polskich muzeów – będzie można oglądać na specjalnej ekspozycji w PAN Muzeum Ziemi do 31 marca 2013 roku. Dużym zainteresowaniem podczas targów cieszyła się także wystawa pokonkursowa PRE ZENTAC JE, której temat przewodni brzmiał „Pierścień”. Została ona bardzo dobrze oceniona zarówno przez fachowe jury, jak i środowisko złotnicze – prace doceniono za kreatywność, wysoki poziom artystyczny i różnorodność koncepcyjną. Na tegorocznej edycji targów Złoto Srebro Czas swoją obecność i niebagatelny wkład w rozwój złotnictwa artystycznego silnie zaznaczyli przedstawiciele rzemiosła. Po raz 10. utalentowani przedstawiciele tego zawodu odebrali nagrody i wyróżnienia w konkursie Złoto i Srebro w Rzemiośle, po raz 9. wręczono Medal św. Eligiusza dla Złotnika Roku – po raz pierwszy otrzymała go kobieta, Iwona Lis-Filipczyk. Szczególne odznaczenie otrzymał ojciec Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, które prowadzi całodobową, bezpłatną opiekę domową nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i młodzieżą na terenie województwa lubelskiego, udzielając swoim podopiecznym i ich rodzinom pomocy lekarskiej, psychologicznej i socjalnej. Z rąk aktorki Magdaleny Różczki odebrał on Bursztynową Różę – honorowe wyróżnienie przyznawane przez środowiska skupione wokół targów Złoto Srebro Czas dla osób pomagających innym. Wśród licznych nagród, jakie zostały przyznane podczas minionej edycji targów jubilerskich w Warszawie trzeba wymienić również tę przyznawaną przez ministra gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas. W tym roku powędrowała ona do Sopotu do Pracowni Motyle Darii Jankowiak-Byczkowskiej i Patryka Byczkowskiego „za innowacje, świeżość wzornictwa i wieloletnią konsekwencję w stylizacji biżuterii”.

 

Targi biżuterii autorskiej

24 listopada odbyły się Targi Sztuki i Designu – Art Sfera 2012. Warszawska edycja imprezy odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Targowym Domaniewska 37a. Art Sfera 2012 to design, moda, folk, sztuka użytkowa, a przede wszystkim zakupy bezpośrednio od twórców i producentów.

 

Oferta wystawców

Równo miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia i dwa tygodnie przed Mikołajkami, podczas jednodniowej imprezy swoją ofertę zaprezentowało ponad 100 twórców, producentów oraz designerów. Podczas targów biżuterii artystycznej swoje wyroby zaprezentowali zarówno doświadczeni projektanci, jak i początkujący twórcy. Warto zauważyć, że odwiedzający mogli nie tylko zobaczyć, czy kupić prezentowane towary, ale także porozmawiać z twórcami oraz niejednokrotnie zamówić indywidualne projekty, dostosowane do własnych potrzeb. Wystawcy zaprezentowali szerokie spektrum swojej twórczości – podczas targów można było podziwiać biżuterię, modę, galanterię, zabawki, artykuły wyposażenia wnętrz, sztukę użytkową, czy ceramikę. Wszystko to wykonane z najwyższą jakością i dbałością o szczegóły, a zarazem niepowtarzalne i często niedostępne w masowej sprzedaży. Pierwsza odsłona targów Art Sfera miała charakter otwarty – oznacza to, że wstęp dla kupujących jest bezpłatny.

 

Organizatorzy Targów

Pięciu projektantów z Belgii uczestniczyło w IV Międzynarodowych Targi organizowane są przez firmę Raz Dwa Pojekt, Olgę Zielińską i Katarzynę Ułan – od lat promujące polską twórczość. Wspierają polskich twórców i producentów, promując tym samym wartość rodzimej sztuki użytkowej. Organizatorzy pokazują również, jak można przekuć pasję na biznes, zachęcając do promocji poprzez inicjatywy targowe i warsztatowe. Sponsorami i partnerami targów byli Ajo.pl, CośPięknego.pl, Dawanda.pl, Dooperelle, Goshico, LaModa.pl, Manaj Design, Olissima, Pakamera.pl, Redexperts, Sztukarnia, Wytórnia Antidotum.

Targi z dofinansowaniem

30. edycja HKTDC Hong Kong International Jewellery Show rozpocznie się już 3 marca 2013. To jedne z największych targów jubilerskich na świecie, na których obok szerokiego wyboru biżuterii, znaleźć można m.in. kamienie szlachetne i półszlachetne, perły czy zegarki. W zeszłym roku w imprezie wzięło udział ponad 3100 wystawców i 38 tys. odwiedzających z całego świata. HKTDC oferuje dofinansowanie dla odwiedzających targi po raz pierwszy. Kontakt: warsaw.consultant@hktdc.org, tel. (48 22) 830 0552.