Od 30 września do 2 października wszystkie osoby zawodowo związane z branżą jubilerską miały okazję uczestniczyć w największych targach jubilerskich w Polsce – 12. edycji targów Złoto Srebro Czas. Wszystkich odwiedzających, jak również wystawców zaskoczyło zwiększenie powierzchni wystawienniczej. W tym roku bowiem targi odbywały się dwóch halach a nie jak dotychczas w jednej.
Goście odwiedzający halę Expo w Warszawie oraz wystawy podkreślali, że tegoroczna edycja targów zakończyła się z zadowalającym efektem. Mimo niepokoju w branży jubilerskiej, klienci robili zakupy jubilerskie, co pozwala snuć optymistyczne prognozy na przyszłość.
Oferta targowa
Wszystkie osoby odwiedzające targi nie miały powodów do narzekań. Swoje produkty zaprezentowało bowiem 310 wystawców z dziewięciu krajów. Warto zauważyć, że zaprezentowali oni bardzo różnorodną ofertę. Na targach można było kupić niemal wszystko co jest niezbędne w pracy każdej osoby zawodowo związanej z rynkiem jubilerskim. Wystawcy oferowali zarówno srebrną i złotą biżuterię, jak i kamienie szlachetne. Wiele z firm prezentujących swoje towary przedstawiło kolekcje biżuterii zarówno modowej i designerskiej, jak i autorskiej. Goście mieli możliwość kupna narzędzi i maszyn jubilerskich. Na targach można było kupić także opakowania jubilerskie a także elementy ekspozycyjne oraz zegarki. Po raz pierwszy na targach jubilerskich można było zapoznać się także z ofertą firmy Parker i Walerman, producenta piór i długopisów. Podczas tegorocznej edycji targów odwiedzający mogli, poza dokonaniem zakupu niezbędnego asortymentu, zapoznać się z trendami panującymi w modzie jubilerskiej.
Imprezy towarzyszące
Warto zauważyć, że targi Złoto Srebro Czas dają nie tylko możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w branży jubilerskiej, czy umożliwiają uzupełnienie asortymentu przed zbliżającymi się świętami, ale także są okazją do uczestniczenia w wielu wystawach biżuterii oraz spotkaniach branży jubilerskiej. Jedną z najciekawszych jest przyznanie nagród laureatom konkursu Prezentacje. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE towarzyszy warszawskim targom Złoto Srebro Czas od 2001 roku i stał się wydarzeniem artystycznym w złotniczym świecie. Na 11. edycję konkursu nadesłanych zostało 197 prac, które stworzone zostały przez 69 autorów. Spośród olbrzymiej liczby prac jury do konkursu zakwalifikowało 26. Po burzliwiej naradzie jury postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody w wysokości 3333,33 zł ufundowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych. Nagrodzona została Jolanta Bromke za bransoletę „Pejzaż zimowy”, Agnieszka Hopkowicz za bransoletę „O czym szumią wierzby” oraz Aleksandra Przybysz za bransoletę „Krab”. III nagroda przyznana została Norbertowi Kotwickiemu za bransoletę wyróżniającą się ascetyczną, designerską formą oraz wysokim poziomem technicznym. Nie można zapominać, że podczas tegorocznej edycji targów przyznane zostały także nagrody Złoto i Srebro w Rzemiośle 2011. W 10. edycji konkursu uczestnicy zmierzyli się z tematami: „Siedem kolorów tęczy” (juniorzy) oraz „Dwa światy” (seniorzy). W kategorii seniorzy pierwsze miejsce zajęła praca Kontrast wykonana przez Katarzynę Klimas, drugie miejsce przyznane zostało Agnieszce Puchacz za pracę Underwater love – horror vacui, trzecie natomiast Dariuszowi Grzenkowskiemu za pracę Bransoleta Nostromo. W kategorii juniorzy jury nie zdecydowało się na przyznanie miejsca pierwszego, natomiast drugie ex quo zajęła Natalia Lipińska za pracę Kwitnące przymierze wraz z Patrykiem Drzewudzkim za pracę Cumulusy ładnej pogody. Trzecie miejsce w kategorii juniorzy zajął Paweł Osowski za pracę Ważne są uczucia.
Nagroda Ministra Gospodarki
Rok rocznie podczas targów przyznawana jest nagroda Ministra Gospodarki. W tym roku tę prestiżową nagrodę otrzymała Firma Lewanowicz. Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego, Stowarzyszenia Wystawców Branży Jubilerskiej, Pracowni Sztuk Plastycznych i Międzynarodowego Centrum Targowego – organizatorów targów Złoto Srebro Czas, laureata ubiegłorocznej Nagrody – firmy Corundum, uznała, że Firma Lewanowicz wyróżnia się na polskim rynku jubilerskim innowacyjnymi liniami wzornictwa i nowatorską formą sprzedaży. Statuetkę – zaprojektowaną dla Ministerstwa Gospodarki przez Sławomira Fijałkowskiego – odebrały Ewa Wołk- Lewanowicz oraz Monika Gajewska-Poppe. Wręczał ją Andrzej Eliasz z Departamentu Instrumentów Wsparcia MG, a na scenie towarzyszyli mu Paweł Montewka z Pracowni Sztuk Plastycznych oraz Krzysztof Rafał Galimski z Międzynarodowego Centrum Targowego.
Medal św. Eligiusza
Medal św. Eligiusza oraz zaszczytny tytuł Złotnika Roku 2011 za działalność artystyczną, propagowanie polskiej szkoły złotniczej oraz zaangażowanie na rzecz środowiska otrzymał w tym roku Andrzej Bielak. Warto zauważyć, że Andrzej Bielak jest artystą plastykiem, rzemieślnikiem i mistrzem w złotnictwie. Projektowaniem i wytwarzaniem biżuterii zajmuje się od 1978 roku. W tym czasie wziął udział w ponad 90 wystawach i konkursach w kraju i za granicą, jest też współorganizatorem, jurorem i wreszcie laureatem wielu konkursów biżuterii, m.in. Srebro, Białe i Czarne, Konkurs na upominek „Orlen” oraz Prezentacje.
Bursztynowa Róża
Warto zauważyć, że laureatem wyróżniania Bursztynowej Róży została w tym roku Magdalena Różczka, której wizyta podczas targów cieszyła się wielkim zainteresowaniem nie tylko odwiedzających i wystawców, ale także licznie przybyłych z tej okazji mediów. Aktorka odebrała wyróżnienie z rąk Małgorzaty i Tomasza Osuchów z Fundacji Spełnionych Marzeń, zeszłorocznych laureatów. Wyróżnienie Bursztynowej Róży jest przyznawane przez środowiska skupione wokół targów Złoto Srebro Czas za wrażliwość społeczną i pomoc okazywaną potrzebującym. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się Maria Kaczyńska (2008), Jadwiga Czartoryska z Fundacji Orange (2009), Małgorzata i Tomasz Osuchowie – Fundacja Spełnionych Marzeń (2010). Zgodnie z tradycją kandydata do tego honorowego wyróżnienia wskazuje laureat z roku poprzedniego.