Traktujmy klientów poważnie
Przypominamy podstawowe informacje probiercze dla osób zainteresowanych zakupem biżuterii. Właścicielom sklepów proponujemy wyłożyć je w widocznym miejscu oraz informować klientów o próbie wyrobu, wyjaśniać znaczenie poszczególnych znaków i wydawać zawsze rachunek. To z pewnością umocni wiarygodność i pozytywnywizerunek sklepu.
W Polsce obowiązuje obligatoryjny system probierczy. Nakłada to na osoby zajmujące się wprowadzaniem do obrotu wyrobów z metali szlachetnych obowiązek badania i cechowania tych przedmiotów w urzędzie probierczym. W Polsce zajmuje się tym dziesięć obwodowych urzędów probierczych. Litera znajdująca się w wizerunku cechy probierczej informuje o tym, w którym urzędzie została umieszczona.
Wyjątki
Prawo dopuszcza pewne wyjątki od badania i cechowania. Dotyczą one wyrobów srebrnych o masie mniejszej niż 5 gramów oraz wyrobów złotych i platynowych o masie mniejszej niż
1 gram. Informacja o masie i próbie takich wyrobów powinna być umieszczona na metce. Wyjątki dotyczą także wyrobów dawnego pochodzenia, o wartości antykwarycznej, na których umieszczenie współczesnych oznaczeń probierczych mogłoby obniżyć ich wartość. W takich wypadkach stosuje się świadectwa badania, zawierające fotografię badanego przedmiotu oraz informację o jego masie i próbie, a także o umieszczonych na nim oznaczeniach. Ze względu na zdarzające się liczne podróbki można zachęcać do zachowania szczególnej ostrożności przy dokonywaniu takich zakupów i unikania transakcji bazarowych.
Cecha probiercza
Znak [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|