Dolny Śląsk oddycha srebrem
Legnica po raz 33 zmieniła się w srebrną stolicę sztuki złotniczej i designu. Przez dwa majowe dni (11-12 maja) swoją premierę miało 17 wystaw, odbyły się: pokaz mody, happeningi i twórcze dyskusje, wszystko w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.Podczas kulminacji „Rytuału” poznaliśmy nagrodzonych i wyróżnionych (nazwiska których do czasu wernisażu utrzymywane były w tajemnicy), wręczono również nagrody finansowe w wysokości około 20 tysięcy złotych i rzeczowe (6 kg srebrnego granulatu, stoisko na targach inhorgenta w Monachium, stoisko na targach Jubinale), w sumie – o wartości powyżej 50 tysięcy złotych.
Czyste VARIActwo
Kulminacja LFS 2012 zainaugurowana została w piątkowe popołudnie (11 maja) przez „Czyste VARIActwo” – pokaz biżuterii i mody wyreżyserowany przez Mariusza Gliwińskiego, z ozdobami jego autorstwa w roli głównej. W niecodziennej scenerii galerii handlowej (współpracującej z Galerią Sztuki) modelki zaprezentowały biżuterię z różnych kolekcji sopockiego projektanta. Na pierwszym planie – jak zawsze u Mariusza Gliwińskiego – był bursztyn: czarny łączony z diamentami, inspirowany zbroją samurajską czy muzyką jazzową. Po zakończonym pokazie poznaliśmy młode artystki prezentujące swoje prace w ramach cyklu „Debiuty”: Annę Kanicką i Dorotę Sokołowską, które nieco stremowane zapraszały do oglądania ich indywidualnych wystaw. W tej samej przestrzeni odbyły się także wernisaże konkursowych wystaw Prezentacje 2011 oraz Amberif Design Award N:Joy. Po tak bogatym wprowadzeniu do świata biżuterii festiwalowa publiczność w srebrnym korowodzie przeszła do legnickiego Rynku. Celem pochodu była intronizacja nowego patrona srebra, złotników i galerników – Złotego Palucha. Jest on krasnalem, który powstał w Legnicy na warsztatach złotniczych Silver Time w 2010 roku, a jego autorem jest Gijs Bakker z Holandii. Krasnal, niesiony na specjalnym postumencie, dotarł do holu Starego Ratusza, gdzie czekał na niego tron w otoczeniu kilkuset prac składających się na wystawę Holownia. Tam też został ogłoszony konkurs na imię dla nowego patrona srebra.
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|
Agnieszka Piwko-Czajkowska