POLSKI JUBILER » NUMERY » 2013 » 01/2013

Silesian treasure

Recently, the Polish jewelry market witnessed the appearance of an unconventional and unusual jewelry that uses coal in its creations and is unknown in other parts of the world. Coal has been mined in the Upper Silesia region since at least the mid-seventeenth century. Coal is a strategic resource in…

01/2013, JEWELER MARKET (ENG)

Diamenty i inne kamienie szlachetne

Polacy, mimo kryzysu, nie zaprzestali dokonywać zakupów w salonach jubilerskich. Większość klientów nie jest zainteresowana kupnem drogiej biżuterii, ale jej tańszych odpowiedników. Nie oznacza to jednak, że klienci nie kupują biżuterii z najdroższymi kamieniami szlachetnymi – diamentami, rubinami czy szafirami. Niemniej wybierają biżuterię tańszą, do której stworzenia wykorzystano małe kamienie.…

01/2013, TEMAT MIESIĄCA

Polskie marki zegarków w natarciu

Rozmowa z Władysławem Mellerem, współtwórcą i prezesem honorowym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, prowadzącym salon odCzasu doCzasu w warszawskich Złotych Tarasach.   Polski Jubiler: Czy mógłby pan pokusić się o podsumowanie ubiegłego roku w branży zegarmistrzowskiej? Władysław Meller: Nie, jeszcze nie – na podsumowanie roku w branży jest jeszcze za…

01/2013, LUDZIE BRANŻY

Luksusowa bursztynowa biżuteria

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym polska biżuteria z bursztynem znajduje swoich zwolenników zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Bursztynowa biżuteria eksportowana jest do krajów Unii Europejskiej, ale także do Chin, Indii czy Stanów Zjednoczonych. Promocyjne działania polskiego rządu sprawiają, że „skarb Bałtyku” jest rozpoznawalny i chętnie kupowany. Zainteresowanie polskim…

01/2013, TEMAT MIESIĄCA

Konkurs z krzemieniem w roli głównej

Od 7 września do 30 października w Sandomierzu odbywać się będzie II Festiwal Krzemienia Pasiastego, podczas którego zorganizowany zostanie II Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”.   Organizatorem konkursu jest Galeria Otwarta Mariusza Pajączkowskiego, przy wsparciu: GOLD & SILVER GALLERY Cezarego Łutowicza, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Stowarzyszenia…

01/2013, AKTUALNOŚCI

Surowce jubilerskie objęte ochroną

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, znana powszechnie jako Konwencja Waszyngtońska albo CI TES, czyli Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, to międzynarodowy układ regulujący i kontrolujący transgraniczny handel roślinami i zwierzętami oraz wytwarzanymi z nich przedmiotami.   Niektóre…

01/2013, GEMMOLOGIA

Platforma internetowa

1 marca odbędzie się oficjalna premiera unikatowej platformy internetowej do obrotu kruszcami metali szlachetnych – Argento Trade. Argento to opatentowany, wyjątkowy system zawierania transakcji z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań informatyczno-technologicznych, będący wielomiesięcznym wysiłkiem międzynarodowej grupy ekspertów. Na początek firma proponuje dwa modele obrotu granulatem srebra: sprzedaż bezpośrednią do Argento oraz zupełną…

01/2013, AKTUALNOŚCI

Prawne możliwości zbycia biżuterii

Według polskiego prawa twórca biżuterii samodzielnie podejmuje decyzję, czy wykonywane zlecenia i sprzedaż praw autorskich realizuje w ramach umowy o dzieło i zbycia praw majątkowych (lub udzielenia licencji), czy też rozlicza przychody w ramach działalności gospodarczej. Dla celów rozliczenia podatku dochodowego, rzemieślnik – artysta ma możliwość rozliczać przychód z działalności…

01/2013, PRAWO

Nowa odsłona Legnicy

Do 29 marca można przesyłać prace na 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT/ REVOLT, który odbędzie się w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra. Ta największa artystyczna impreza związana ze złotnictwem swoją inaugurację będzie miała jak zawsze w maju w Legnicy. Celem konkursu jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Prace…

01/2013, AKTUALNOŚCI

Mistrz i jego „inne obrączki”

Rozmowa z Andrzejem Bielakiem, założycielem i byłym wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, współorganizatorem oraz jurorem wielu wystaw, konkursów biżuterii, mistrzem złotnictwa, właścicielem galerii biżuterii w Krakowie, artystą, który wyeksportował ponad tonę unikatowej biżuterii srebrnej na 4 konynenty. Andrzej Bielak w 1975 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym Politechniki…

01/2013, DOBRE BO POLSKIE

Kurs jubilerski – podstawowe techniki

Na polskim rynku księgarskim pojawiała się nowa pozycja „Kurs Jubilerstwa – podstawowe techniki” Carlesa Codiny. Jest to praktyczny poradnik, ukazujący procesy i techniki wykorzystywane w świecie jubilerów. Zbiór porad opatrzony jest zdjęciami i rysunkami, które pomagają w wyjaśnieniu każdego z przedstawianych procesów.   W tomie poświęconym technikom omówione zostały podstawy…

01/2013, AKTUALNOŚCI

Wspólny punkt widzenia

Od 14 lutego w warszawskiej GALERII DUBIEL przy Al. Waszyngtona 24 będzie można obejrzeć wystawę: „Biżuteria – wspólny punkt widzenia”. Jest to drugi zbiorowy pokaz absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Dwudziestu z nich, którzy w różnych latach kończyli studia na tej uczelni, za namową kuratora wystawy, dr…

01/2013, AKTUALNOŚCI
Strona 1 z 212