POLSKI JUBILER » NUMERY » 2008 » 03/2008

03/2008

03/2008

Rok możliwości Walny Zjazd Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych

W wykorzystaniu wszystkich możliwości stojących przed złotnikami przeszkadza im często natłok codziennych obowiązków i kłopotów – taki wniosek można wysnuć po ostatnim walnym zjeździe artystów – złotników. Dużą część spotkania zajęło omawianie problemów z uzyskiwaniem znaków probierczych. Przyczyny problemów w liście do uczestników starały się tłumaczyć panie Aleksandra Górkiewicz-Malina i…

03/2008, PANORAMA

Sonda

W jakim stopniu biżuteria religijna jest produktem sezonowym? Czy sprzedawca biżuterii powinien angażować środki w ofertę tego typu przez cały rok? Jerzy Macur, J-M Metaloplastyka Każdy właściciel sklepu jubilerskiego z ofertą ogólną, który nie specjalizuje się w dewocjonaliach, powinien mieć podstawowe wzory medalików, przede wszystkim z Matką Boską, klasyczne krzyżyki,…

03/2008, SONDA

Biżuteria po europejsku inhorgenta 2008

Muszą tu być nie tylko osoby poważnie zainteresowane eksportem do Niemiec i innych krajów europejskich. W Monachium cenne informacje znajdzie nawet lokalnie działający jubiler, złotnik czy sprzedawca biżuterii Zakończone 18 lutego monachijskie targi inhorgenta 2008 dowiodły, że mimo niepewnej koniunktury na rynkach światowych oraz silnego złotego, eksport polskiej biżuterii może…

03/2008, TARGI

Repusowanie bransolety

Na początku blacha jest płaska… Już po wybiciu kilku pierwszych linii pojawiają się jednak nowe możliwości. Obserwując kształt i sposób, w jaki materiał poddaje się narzędziom, stopniując siłę uderzeń młotka w puncę, podąża się za biegiem mniej lub bardziej nieregularnych uwypukleń. Jeśli damy się ponieść plastyczności materiału, uzyskamy nieoczekiwane rzeźbiarskie…

03/2008, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Labirynt pełen klejnotów Tucson Gem Show

Kilka dni temu zakończyły się największe targi minerałów i biżuterii na świecie – the Tucson Gem Show. Jak co roku w lutym, to rozległe (226 mil kw.) miasto, staje się na czas dwóch tygodni gigantyczną powierzchnią handlową, z ponad 50 oficjalnymi halami targowymi i wieloma mniejszymi imprezami o lokalnym znaczeniu.…

03/2008, TARGI

Od drugiej strony – Tradycyjna metoda obróbki blachy

Robert Szklarski Z wykształcenia – archeolog i historyk, znawca i miłośnik zagadnień związanych z dawną sztuką złotniczą i warsztatem dawnych mistrzów. Z zawodu – projektant graficzny. Prowadzi zajęcia z repusowania. Repus (inaczej: trybowanie) to technika kształtowania blachy na zimno za pomocą różnego rodzaju młotków i punc. W efekcie powstaje trójwymiarowa…

03/2008, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Powrót zza wielkiej wody

Interesującym wydarzeniem podczas targów Amberif będzie pierwsza adresowana do branży prezentacja oferty Marka Ostasza, właściciela pracowni na nowojorskim Mannhattanie. Przygotowuje on wyłącznie ekskluzywną biżuterię na indywidualne zamówienia, dlatego jego klienci mogą liczyć na dyskrecję. Prasa wśród klientek Marka Ostasza wymienia m.in. Julię Roberts i Alicji Keys. – U mnie każdy…

03/2008, PANORAMA

W obronie jakości.TechLabGem w Polsce

dr Włodzimierz Łapot Laboratorium Gemmologiczne Uniwersytet ŚląskiJuż w połowie roku polski rynek jubilerski będzie mógł korzystać z jednego z najnowocześniejszych, opartych na technologii, laboratoriów gemmologicznych na świecie. Dzięki unijnemu dofinansowaniu przy Uniwersytecie Śląskim powstaje tzw. TechLabGem, w którym z łatwością będzie można zidentyfikować nawet najlepsze podróbki jubilerskich kamieni Obroty polskiego…

03/2008, GEMMOLOGIA

Sprzedawali tombak zamiast złota

Policjanci z wrocławskiej drogówki zatrzymali parę oszustów, która na jednym ze zjazdów z drogi A-4 w powiecie jaworskim sprzedawała biżuterię z podrobionego złota. 19-letni mężczyzna i 36-letnia kobieta (obywatele Rumunii) przekonywali, że tombak to kruszec o znacznej wartości. Policja poszukuje osób pokrzywdzonych, które 1 marca kupiły sztuczną biżuterię, sądząc, że…

03/2008, PANORAMA

Jubilerzy Napoleona

Marie-Étienne i Francois-Regnault Nitot Majestat nowo powstałego cesarstwa potrzebował należytej oprawy – stały się nimi tiary i towarzyszące im komplety biżuterii, tzw. parury autorstwa dwóch paryskich jubilerów. Stworzony przez nich styl reprezentacyjnej biżuterii do dziś obowiązuje na europejskich dworach Francuski dom jubilerski “Chaumet” czy – jak w oryginale – “Maison…

03/2008, DZIEDZICTWO

Artysta i profesor

Pod koniec tegorocznego Amberifu w sopockiej Galerii Ambermoda odbędzie się wernisaż wystawy prof. Andrzeja Szadkowskiego “Art Systemy”. Na ekspozycji znajdzie się kolekcja kilkunastu obiektów biżuteryjnych – bajecznie kolorowych broszek, wykonanych według bardzo przemyślanej, mobilnej konstrukcji. Profesor Szadkowski to jeden z największych w Polsce autorytetów – jest nie tylko projektantem, ale…

03/2008, PANORAMA
Strona 1 z 3123