POLSKI JUBILER » NUMERY » 2007 » 07-08/2007

07-08/2007

07-08/2007

Dlaczego ozdoba zdobi?

Prof. dr hab. Jan Kurowicki Autor pracuje w katedrze Nauk Społecznych Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu na Wydziale Gospodarki Regionalnej Turystyki oraz Instytucie Języków Słowiańskich w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze. Człowiek nie zadowala się tym, co mu do życia niezbędne. Zmierza zawsze do swoistego nadmiaru, którego ucieleśnieniem…

07-08/2007, WZORNICTWO

Złoto i Srebro w Rzemiośle – Ogólnopolski Konkurs Złotników

Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego zaprasza złotników i jubilerów do udziału w piątym ogólnopolskim konkursie “Złoto i Srebro w Rzemiośle”. Konkurs odbędzie się w ramach programu Targów Biżuterii i Zegarków w dniach 5-7 pażdziernika 2007 r. w Warszawie w hali EXPO XXI ul. Prądzyńskiego. Konkurs powstał z myślą o…

07-08/2007, PANORAMA

Jarosław Westermark – arcymistrz polskiego złotnictwa

Przez niektórych nazywany arcymistrzem polskiego złotnictwa. Słynie z perfekcyjnego warsztatu, doskonałych proporcji i wyczucia estetyki. Swą przygodę z biżuterią zaczynał od prostych form jeszcze w czasach liceum. Jego pierwsze prace wykonywane były ze srebra, dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku zaczął używać złota, platyny i kamieni szlachetnych, które szczególnie…

07-08/2007, WZORNICTWO

Technonatura Ambermody na Trendy Hair Fashion Show

Kolekcję Technonatura autorstwa Mariusza Gliwińskiego (biżuteria) i Nataszy Pavluchenko (ubrania) zaprezentowano podczas gali firmy fryzjerskiej Trendy w Bielsku Białej, gdzie mieści się siedziba polskiego oddziału tego koncernu. Impreza odbyła się w budynku Teatru Polskiego, a wśród gości byli przedstawiciele firm kosmetycznych, sławy fryzjerskie z całej Polski oraz grupa stylistów z…

07-08/2007, PANORAMA

System sztokholmski

Akademia Sztuk Pięknych i Wzornictwa przy Uniwersytecie w Konstfack oferuje adeptom złotnictwa wymagający i oparty na praktyce program nauczania. Nasze grono pedagogów rozumie, iż studenci, którzy chcą odnosić sukcesy, muszą posiadać wyjątkowo krytyczne myślenie, umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów i zdolności przywódcze – czytamy w materiałach promocyjnych szwedzkiej szkoły, której dorobek…

07-08/2007, WZORNICTWO

Sonda PJ :Jak oceniamy pierwsze półrocze na rynku jubilerskim w Polsce?

Pierwszych sześć miesięcy na rynku jubilerskim nasi respondenci oceniają ogólnie jako dobre i korzystne. Ten optymizm wpływa na “odwagę w zakupach i zamówieniach”. Popyt na biżuterię wzrasta, zwiększają się obroty i liczba zamówień, niestety spada rentowność. Przyczynia się do tego niewątpliwie wzrost cen surowców i umacniająca się od trzech lat…

07-08/2007, SONDA

Centrum innowacji w Birmingham

Szkoła Biżuterii UCE w Birmingham powstała w 1890 roku, początkowo zaopatrując rynek lokalny. Obecnie uczelnia jest jedną z największych tego typu instytucji w Europie. Ponad pięciuset studentów Szkoła Biżuterii jest niezależnym wydziałem Instytutu Sztuki i Wzornictwa w Birmingham, który stanowi jedno z najbardziej aktywnych miejsc poświęconych edukacji na kierunkach: biżuteria,…

07-08/2007, WZORNICTWO

Pastorał z bursztynu i srebra dla kardynała Tarcisio Bertone

Pastorał z bursztynu i srebra autorstwa znanego artysty Mariusza Drapikowskiego otrzymał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Tarcisio Bertone. Wręczył mu go osobiście 12 czerwca abp. Tadeusz Gocłowski na początku uroczystej mszy św. pod pomnikiem Jana Pawła II na Zaspie gdańskiej. Pastorał zamówił u Mariusza Drapikowskiego abp. Tadeusz Gocłowski niespełna półtora…

07-08/2007, PANORAMA

Art Bionika

W dniach 18-24 kwietnia 2007 roku w Sankt Petersburgu (Rosja) rozstrzygnięto VII Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Projektantów Biżuterii “Obraz i Forma” pod hasłem “Art Bionika”. Grand Prix otrzymał Roman Gricenko za broszę pt. “Kokon”. Temat konkursu miał zwrócić uwagę na sztuczność i nienaturalność świata współczesnego i uwrażliwić artystów – jubilerów…

07-08/2007, WZORNICTWO

Piąta Aleja w kolorze malin i mirabelek

Na łamach “Piątej Alei”, dodatku do Rzeczpospolitej, już po raz kolejny mięliśmy okazję obejrzeć biżuterię udostępnioną przez polskich jubilerów. Sesję “Owoce Nibylandii” przygotowała Ewa Wajnert z pomocą Joanny Macur. Pomysłodawczyni projektu, szefowa rubryki moda, Lidia Popiel, sfotografowała modelkę, Ewelinę Horosz, w biżuterii firm Lewanowicz, 3 Skarby oraz Joanny i Elżbiety…

07-08/2007, PANORAMA

Topienie czystych metali

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że praktycznie nigdy nie mamy do czynienia z zupełnie czystymi materiałami wyjściowymi, lecz z materiałami technicznie czystymi. Metale dodatkowe o nieznanym składzie takie, jak stary mosiądz, miedziane monety lub miedź elektrotechniczna mogą przez niewielką zawartość obcych materiałów całkowicie zniszczyć strukturę nowego stopu. Przy nowym…

07-08/2007, RYNEK
Strona 1 z 41234